Loretánská kaple v Praze

Kaple Panny Marie Loretánské či loretánská kaple v Praze nebo Pražská Loreta je kopie známé svaté chýše nacházející se v Loretu v Itálii. Nachází se uprostřed areálu Pražské Lorety v těsném sousedství kostela Narození Páně na Loretánském náměstí v Praze 1Hradčanech.

Kaple Panny Marie loretánské v Praze
Kaple Panny Marie loretánské v areálu Pražské Lorety
Místo
StátČesko Česko
ObecPraha
ČtvrťHradčany
Souřadnice50°5′21,46″ s. š., 14°23′30,33″ v. d.
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Statusloretánská kaple
Architektonický popis
ArchitektGiovanni Orsi
Stavební slohrenesance
Typ stavbyloretánská kaple
Další informace
Oficiální webhttp://www.loreta.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dějiny

Interiér kaple Panny Marie
Detail vnějšku kaple

Budova Loretánské kaple na Hradčanech vznikala vedle nového kláštera kapucínů – tomu pak byla později svěřena do duchovní správy. Výstavba této loretánské kaple započala dne 3. června 1626. Stavbu iniciovala a financovala hraběnka Benigna Kateřina z Lobkowicz. Ta, po bitvě na Bílé hoře, skoupila zkonfiskované majetky pražských obyvatel podobojí. Jednalo se o celou hradčanskou ulici od domu U zlaté koule (ten byl zbořen a nahradila ho kaple sv. Matouše, z níž se zachovaly jen základy pod dlažbou nádvoří Černínského paláce) až po domy (získala vše včetně pozemků) na okraji Nového Světa. Kaple byla vysvěcena 25. března 1631 kardinálem Arnoštem Vojtěchem z Harrachu.

Pražské Loretě byla zasvěcena 20. kaple Svaté cesty z Prahy do Staré Boleslavi, založené roku 1674, kterou financoval vnuk hraběnky Kateřiny, Ferdinand August z Lobkovic. Druhý hraběnčin vnuk Václav z Lobkovic byl donátorem 21. kaple této poutní cesty.[1]

Popis

Kaple je věrnou kopií italského vzoru, stavba byla svěřena vlašskému staviteli Giovannimu Baptistovi Orsi, původem z Coma u Milána. Uvnitř kaple jsou na dvou místech zapuštěny dva trámy, dále pak jedna cihla, které pocházejí z posvátného domku v Loretu. Na hlavním oltáři stojí poutní soška madony tmavé tváře z cedrového dřeva, oltář zdobí stříbrné reliéfy. Fragmenty na stěnách byly malovány přesně podle italského originálu, zhotoveny byly v r. 1795 umělcem F. Kunzem. Pod svatou chýší je krypta rodiny Lobkoviců, v níž byla zakladatelka Lorety v roce 1654 pochována.[2]

Vnější výzdoba svaté chýše byla zhotovena místními umělci podle italského originálu Santa Casa v Loretu (od renesančního umělce Jacopa Sansovina). Fasáda italské i pražské kaple je bohatě zdobena sochami starozákonních proroků a pohanských věštkyň, majících vztah k Panně Marii. Reliéfy znázorňují scény ze života Panny Marie.

Severní strana

6 soch: Hellespontská Sibyla, Izajáš, frýgitská Sibyla, Daniel, tiburská Sibyla, prorok Amos. Dva reliéfy: Narození a Zasnoubení Panny Marie.

Jižní strana

6 soch: Perská Sibyla, Ezechiel, Kumská Sibyla, král David, Erythrejská Sibyla a Zachariáš. Dva reliéfy: Narození Páně a Klanění tří králů.

Východní strana

4 sochy: Sámská Sibyla, prorok Mojžíš, Sibyla Kumana a prorok Bileán. Dva reliéfy: Smrt Panny Marie a Přenesení nazaretské chýše do Dalmacie.

Západní strana

4 sochy: Delfská a libyjská Sibyla, prorok Jeremjáš a Ezechjáš. Reliéfy: Zvěstování a Navštívení Panny Marie.

Galerie – Santa Casa (Loreto), originály na italské Loretě

Reference

  1. http://genealogy.euweb.cz/lobkow/lobkow9.html
  2. V. Wachsmanová-Jursová: Loreta na Hradčanech. Praha, 1941, Sdružení přátel baroka - Umělecká Beseda
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.