Loretánské náměstí

Loretánské náměstí je veřejné prostranství, které se nalézá na pražských Hradčanech v městské části Praha 1. Svůj název dostalo od Pražské Lorety, která se nachází na jeho východní straně.

Loretánské náměstí
Loretánské náměstí a Loreta
Umístění
StátČesko Česko
MěstoPraha
Městská částPraha 1
ČtvrťHradčany
Poloha50°5′20″ s. š., 14°23′28″ v. d.
Historie
Pojmenováno poPražská Loreta
Další údaje
Kód ulice454907
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

V raném středověku i v dalších obdobích se zde nalézalo pohřebiště[1], ve vrcholném středověku tržiště[2]. Později zde bylo také poutní místo. Současná podoba tohoto náměstí vznikla teprve vybudováním Černínského paláce.

Popis

Náměstí se sochou E. Beneše, vlevo Černínský palác

Západní stranu náměstí tvoří mohutná barokní budova Černínského paláce, dnes sídlo Ministerstva zahraničních věcí České republiky.

Na severní straně pak stojí kostel Panny Marie Andělské s přilehlým klášterem řádu kapucínů a k němu přináležející zahradou, jižní stranu náměstí uzavírá Loretánská ulice vedoucí z Pohořelce na Hradčanské náměstí a Pražský hrad s řadou historických domů a malebným podloubím.

Východní část náměstí před Loretou má parkovou úpravu (železný kříž s nástroji Kristova umučení tam údajně připomíná jedno z možných míst skončení pozemské pouti kněžny Drahomíry, matky sv. Václava), západní část náměstí před Černínským palácem zabírá rozlehlé parkoviště.

Na jižní straně na adrese Loretánské náměstí 1 se nachází proslulá pivnice U Černého vola, která ze svého zisku podporuje Školu Jaroslava Ježka pro zrakově postižené.[3] Na sousedním čtyřpodlažním renesančním domě s podloubími U Drahomířina sloupu je velká bronzová deska s výrazným reliéfem dámy s kloboukem od akademického sochaře Zdeňka Preclíka připomíná nápisem, že V tomto domě žila první dáma republiky paní Hana Benešová (Loretánské náměstí č. 2 čp. 108). Do tohoto domu má být umístěna Knihovna Václava Havla.

V ploše náměstí na místě bývalé kaple svatého Matouše[4] byla v roce 2005 umístěna bronzová kopie sochy Edvarda Beneše sochaře Karla Dvořáka[5].

Zajímavost

Byla zde natočena také jedna davová scéna z filmu Princ a já, která se ale ve filmu odehrává v Dánsku.

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.