Narození Panny Marie

Narození Panny Marie je liturgický svátek, který připadá na 8. září a slaví jej katolická i východní církev.

Narození Panny Marie
Mariino narození, Giotto di Bondone (1267-1337), kaple Scrovegni
Jiný název(latinsky) Nativitas Beatae Mariae Virginis
Slavený8. září
Druhkřesťanský liturgický

Historie svátku

Od 5. století se v Jeruzalémě začalo 8. září spojovat s mariánskou úctou. V tento den byla v onom městě posvěcena basilika zbudovaná na místě, kde se podle tradice narodila Maria. Od 7. století se 8. září slaví jako svátek Narození Panny Marie. Narození Panny Marie bylo zasvěceno mnoho kostelů a je námětem mnoha uměleckých děl.

Skutečný den Mariina narození není znám. Podle data 8. září byl později Katolickou církví stanoven 8. prosinec (devět měsíců zpět) jako den Mariina početí, kdy římskokatolická liturgie slaví Slavnost Neposkvrněného početí Panny Marie.

V Novém zákoně není o Mariině narození ani rodičích žádná zmínka. Jakubovo protoevangelium ze 2. století, jehož autorství je připisováno Jakubu Alfeovu, považované církevní tradicí za apokryf, popisuje Mariino dětství. Odtud se také dovídáme o jejích rodičích, Jáchymovi a Anně. Jméno Joachim je vykládáno jako „příprava na Pána“ a jméno Anny jako „milostná, laskavá“. Výtěžek svého hospodářství spravedlivě dělili mezi jeruzalémský chrám, pomoc chudým a vlastní potřeby. Byli však považováni za neplodné a chrámoví kněží proto dokonce jednoho dne z toho důvodu odmítli přijmout oběti, které chrámu přinesli. Hluboce ponížený Jáchym odešel do pouště, kde se čtyřicet dní postil a modlil k Bohu. Po čtyřiceti dnech se mu zjevil anděl a oznámil mu, že jeho modlitby byly vyslyšeny, a slíbil jim narození dítěte. Ve vysokém věku se jim pak narodila dcera, které dali jméno Marie (aramejsky Marjām). Otec zemřel krátce po jejím narození a Marie byla ve třech letech předána do výchovy správě jeruzalémského chrámu.

Jako umělecký námět

Narození Panny Marie, Domenico Ghirlandaio, 1485

Scény z tohoto příběhu byly velmi oblíbeným tématem malířů až do Tridentského koncilu, který se konal v letech 15451563, definoval katolický biblický kánon a zároveň zakázal zobrazování apokryfních scén. Svatí Jáchym a Anna však zůstali v katolickém kalendáři dodnes a Narození Panny Marie je v něm jedním z velkých svátků přesto, že Bible o této události nepojednává.

Literatura

  • Denní modlitba církve III. Vatikán: Česká liturgická komise Praha, 1988. Kapitola Narození Panny Marie, s. 1118.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.