Džidda

Džidda (arabsky جدّة, Džidda) je důležité město v Saúdské Arábii na pobřeží Rudého moře. Po Rijádu je to druhé největší město v zemi. Je považováno za hlavní město saúdského obchodu a nejbohatší město Blízkého východu i celé západní Asie. Dříve bylo i diplomatickým centrem Saúdské Arábie, bylo zde např. Ministerstvo zahraničních věcí nebo velvyslanectví cizích zemí, ale řada těchto orgánů se přestěhovala do Rijádu.

Džidda
جدّة
Džidda, ulice krále Abdalláha
Poloha
Souřadnice21°31′ s. š., 39°13′ v. d.
Nadmořská výška34 m n. m.
StátSaúdská Arábie Saúdská Arábie
ProvincieMekka
Džidda
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha1 320 km²
Počet obyvatel3 976 000 (2014)[1]
Hustota zalidnění3 012,1 obyv./km²
Etnické složeníArabové
Náboženské složenímuslimové
Správa
StarostaMiš'al bin Mádžd bin Abd al-Azíz Ál Saúd – مشعل بن ماجد بن عبدالعزيز آل سعود
Oficiální webwww.jeddah.gov.sa
Telefonní předvolba+966-(0)2
PSČ21400
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Džidda je také branou do Mekky, nejsvětějšího města islámu, které musí pravověrný muslim navštívit alespoň jedenkrát za život.

Název města se vysvětluje dvěma způsoby. Podle jednoho slovo znamená prostě „pobřeží“. Běžnější je druhý výklad podle arabského jaddahbabička. Podle legendy se ve městě nachází hrob Evy, „babičky lidstva“. Domnělý hrob byl v roce 1975 na příkaz duchovních zalit betonem, protože někteří muslimští poutníci porušovali tradice a modlili se u Evina hrobu.

Přibližně dvacet kilometrů severně od města leží mezinárodní letiště Krále Abda al-Azíze.

Podnebí

Džidda má jedno z nejteplejších podnebí na zemi mezi velkými městy, s průměrnou roční teplotou přesahující 30 °C. Léta ovšem nevykazují takové extrémní hodnoty, jako např. Rijád, maxima se pohybují kolem 36 °C a v noci v tomto období teploty málokdy spadnou pod 31°C. Pocitovou teplotu dále zvyšuje vysoká vlhkost vzduchu. V zimních měsících (prosinec, leden) se nejvyšší teploty během dne blíží 30 °C, kdežto v noci občas klesnou mírně pod 20 °C. Podnebí je tedy celoročně vyvážené, s relativně malými výkyvy.

Srážek je obecně malé množství, ovšem více, než například v Egyptském Asuánu či letovisku Marsá Alam.

Historie

Město existovalo už před vznikem islámu. Odedávna zvyšovala jeho význam blízkost k posvátné Mekce. Sloužilo jako přístav, jeho význam ještě vzrostl, když Mekku začalo navštěvovat množství poutníků. Od roku 1916 byla Džidda součástí království Hidžáz. V roce 1926 ji dobyl Ibn Saúd, pozdější sjednotitel Saúdské Arábie.

Po 2. světové válce začala Džidda vzkvétat, hlavně díky vysokým příjmům z těžby ropy. Město se celkově zmodernizovalo, přístav byl rozšířen.

Památky a pozoruhodnosti

Džidda v roce 1938

Džidda je moderní velkoměsto, přesto si zachovává část staré výstavby a udržuje ji.

Technická univerzita

V září 2009 byla asi 80 kilometrů od Džiddy na pobřeží Rudého moře otevřena moderní, špičkově vybavená Technická a přírodovědecká univerzita krále Abdalláha, která má do 10 let mít cca dva tisíce studentů. Saúdská Arábie do vzniku univerzity investovala 1,5 miliardy dolarů. Během pouhých tří let byl vybudován univerzitní komplex o ploše 36 kilometrů čtverečních.[2]

Fontána krále Fahda

Džiddská fontána byla postavena v 80. letech 20. století a je uvedena v Guinnessově knize rekordů jako nejvyšší na světě. Může stříkat až do výšky 312 m a je vidět z velké dálky. Fontánu městu věnoval král Fahd bin Abd al-Azíz, po němž se jmenuje.

Jeddah Tower

Podrobnější informace naleznete v článku Jeddah Tower.

Součástí nového městského komplexu Jeddah Economic City bude i nejvyšší mrakodrap světa Jeddah Tower. Výška budovy by měla být vyšší než 1000 m a její výstavba potrvá více než 5 let. [3]

Osobnosti

Partnerská města

Džidda má 23 partnerských měst:

Odkazy

Reference

  1. Dostupné online. [cit. 2019-09-27]
  2. U saúdské Džiddy slavnostně otevřeli univerzitu s velkými ambicemi
  3. Tallest Tower To Provide Sustainable Profit [online]. The Wall Street Journal, 2011-02-08 [cit. 2011-02-08]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.