Jeřáb mandžuský

Jeřáb mandžuský (Grus japonensis)[2] je druhý největší druh jeřába, žijící ve východní Asii, kde je symbolem štěstí a věrnosti. Jeho přirozeným biotopem jsou mokřady a močály.

Jeřáb mandžuský
Stupeň ohrožení podle IUCN

zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
ŘíšeŽivočichové (Animalia)
KmenStrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
TřídaPtáci (Aves)
PodtřídaLetci (Neognathae)
ŘádKrátkokřídlí (Ralliformes)
ČeleďJeřábovití (Gruidae)
RodJeřáb (Grus)
Binomické jméno
Grus japonensis
Statius Muller, 1776
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Morfologie hlavy jeřába mandžuského

Popis druhu

Dospělí jedinci dosahují výšky až 140 cm[3]; nejtěžší zaznamenaný samec vážil 15 kg. Převládající barva peří je bílá, krk a letky křídel jsou zbarveny černě a na hlavě mají červeně zbarvené temeno. V případě rozčilení se tato kůže zabarví do světle červena.

Způsob života

Jeřáb mandžuský hnízdí na jaře a v létě na Sibiři, také na Kurilských ostrovech a ostrově Sachalinu. Samice klade do hnízda dvě vejce, obvykle však přežívá jen jedno mládě. Na podzim odlétají hejna ptáků do Koreje, Japonska, Číny, na Tchaj-wan a jiných zemí východní Asie kde přezimují. Výjimkou je hejno asi tisícovky jeřábů mandžuských které celoročně žije na ostrově Hokkaidó.

Jejich potravou jsou malí obojživelníci, vodní hmyz, bezobratlí a rostliny mokřadů a močálů. Jeřábi mandžuští také někdy obývají říční břehy, rýžová pole a jiné vodní biotopy.

Status ohrožení druhu

Celková populace jeřábů mandžuských v přírodě má podle odhadů jen několik tisíc jedinců, jedná se tak o jeden z nejohroženějších ptačích druhů. Pod vedením stanice ochránců „National Aviary“ v Pittsburghu v Pensylvánii probíhá program ve kterém zoologické zahrady v USA darují vejce jeřábů mandžuských; ta jsou dopravována letecky do Ruska, mláďata jsou odchovávána v Chingaské rezervaci a vypouštěna do volné přírody. V letech 19952005 takto bylo ze Spojených států amerických zasláno 150 vajec.

Na tomto záchranném programu se podílejí i čeští pracovníci ze Zoo Brno, Zoo Olomouc a Zooparku Chomutov.[4][5]

Jeřáb mandžuský v kultuře

V Japonsku je jeřáb mandžuský nazýván tančó, je národním symbolem i symbolem dlouhověkosti a je chráněn zvláštním zákonem jako národní kulturní bohatství. Ptáci jsou zobrazováni na mnoha předmětech, například na bankovkách o nominální hodnotě 1000 jenů nebo na logu japonských aerolinií.

V čínské kultuře je často jeřáb mandžuský součástí pověstí a legend. V taoismu je symbolem dlouhověkosti a nesmrtelnosti. V umění a literatuře jsou často nesmrtelní zobrazeni jak letí na jeřábech, stejně tak smrtelníci kteří dosáhnou nesmrtelnosti odlétají na jeřábech. V této souvislosti jsou jeřábi mandžuští nazýváni „xian he“ tj. pohádkoví jeřábi. Jeřáb mandžuský je také považován za symbol vznešenosti. Jeho zobrazení byla nalezena v hrobkách dynastie Šang a na bronzových ceremoniálních nádobách dynastie Žou. Nedávno byl jeřáb mandžuský zvolen Národním lesnickým úřadem Čínské lidové republiky jako jediný kandidát na čínské národní zvíře. Proti tomu však byly vzneseny výhrady vzhledem k jeho latinskému i anglickému jménu které obsahuje název Japonska.

Chov v zoo

Tento druh jeřába byl v srpnu 2019 chován přibližně ve 150 evropských zoo. A to včetně 12 českých zoo,[6] z toho v deseti sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad[7]:

Na Slovensku byl tento druh v srpnu 2019 chován v Zoo Bojnice a Zoo Košice, také členských zoo Unie českých a slovenských zoologických zahrad.[6]

Chov v Zoo Praha

Jeřáb mandžuský byl v Zoo Praha historicky chován vždy jen krátkodobě, jako součást tranzitu. Prvně se tak stalo v roce 1957, podruhé v roce 1993. Současný chov má základy v roce 1998. Tehdy byla dovezena samice Amálka. Jejím partnerem se v roce 2010 stal samec Saitamu. Společně již několikrát úspěšně zahnízdili.[8] První odchov se podařil v roce 2011.[6] V roce 2018 bylo odchováno jedno mládě, a tak na konci daného roku byli chováni tři jedinci.[9]

Tento druh je k vidění v expozičním celku Ptačí mokřady v dolní části zoo.[8]

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Red-crowned crane na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  2. Jeřáb mandžuský. www.biolib.cz [online]. [cit. 2017-05-27]. Dostupné online. (česky)
  3. Vzácný jeřáb mandžuský je zpět v zoo, s jeho odchytem pomáhali strážníci. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2017-05-27]. (česky)
  4. SMUTNÝ, Jiří. Jeřábi z našich zoo si úspěšně hledají partnery na Dálném východě. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2017-05-27]. (česky)
  5. SMUTNÝ, Jiří. Zoo Brno vrací do přírody jeřáby a orly. Novinky.cz. Dostupné online [cit. 2017-05-27]. (česky)
  6. Zootierliste. Zootierliste [online]. [cit. 2019-08-05]. [zootierliste.de Dostupné online].
  7. Ročenka Unie českých a slovenských zoologických zahrad 2018
  8. Jeřáb mandžuský - lexikon zvířat. www.zoopraha.cz [online]. [cit. 2019-08-05]. Dostupné online.
  9. Výroční zpráva 2018. Zoo Praha [online]. [cit. 2019-08-05]. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.