Jan Pláteník

Jan Pláteník (21. července 1819 Vlašim14. ledna 1894[1] asi tamtéž) byl český obuvník, veřejný a spolkový činitel a finančník. Spolu se svými třemi hlavními společníky se roku 1858 stal zakladatelem a prvním ředitelem Občanské záložny ve Vlašimi, prvního občanského peněžního ústavu (družstevní záložny) v českých zemích. Výrazně se tak zasloužil o rozvoj českého bankovnictví. Vlašimská záložna se rovněž stala vzorem pro zakládání dalších takových ústavů v Čechách a na Moravě.

Jan Pláteník
Jan Pláteník okolo r. 1865
Narození21. července 1819
Vlašim
Rakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí14. ledna 1894 (ve věku 74 let)
asi Vlašim
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Povoláníspolkový činitel, předseda záložny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Mládí

Narodil se ve Vlašimi v jihovýchodních Čechách do české rodiny. Vyučil se obuvníkem a v mládí odešel za pracovními zkušenostmi mimo území Čech. Okolo roku 1850 pobýval v Prešpurku (pozdější Bratislavě) v Horních Uhrách, kde byl členem záloženského spolku inspirovaného činností Samuela Jurkoviče. Posléze se přesunul do Vlašimi a ve městě provozoval svou živnost obuvnického mistra. Byl nadšeným vlastencem a účastníkem společenského života ve městě.

Občanská záložna v Čechách

Nová budova městské záložny ve Vlašimi z roku 1872 (arch. Saturnin Heller)

Roku 1857 byl spolu s dalšími vlašimskými sousedy inspirován články Františka Šimáčka v časopise Posel z Prahy[2] informujícího o vzniku občanských záložen v zahraničí, především v Německu. Na následně svolané poradě o 18 členech bylo koncem roku 1857 rozhodnuto o založení Občanské záložny ve Vlašimi, občanské spolkové záložny, prvního takového ústavu v českých zemích, která oficiálně vznikla k 14. březnu 1858.[3] Pláteník se stal ředitelem ústavu, jako tři další hlavní zakladatelé jsou uváděni Vojtěch Červ, František Cenkr, Josef Slabý a několik dalších.[4] Záložna sídlila v jím vlastněném domě.

Spolupracoval s průkopníky moderního českého bankovnictví jako byli František Cyril Kampelík či Josef Antonín Komárek, oba působící v Hradci Králové. Vlašimská záložna se následně stala vzorovým ústavem k zakládání podobných ústavů na území Čech, její stanovy byly vyžádány pro potřeby založení záložen například v Nymburce, Čáslavi, Písku či Rakovníku. Rovněž dopomohla též ke vzniku Záložny přerovské v Přerově roku 1861, založené Františkem Kramářem a Cyrilem Vítězem, prvního takového peněžního ústavu na Moravě, jenž se opět stal vzorem pro další takové ústavy v této části monarchie.

Pro potřeby rozrůstající se vlašimské záložny byla roku 1872 postavena nová budova podle návrhu architkekta a vlašimského rodáka Saturnina Hellera.[5]

Ve funkci ředitele působil Pláteník po řadu let, později zastával funkci pokladníka. Téměř celý život prožil ve Vlašimi a vlastnil zde také statek.[6]

Úmrtí

Jan Pláteník zemřel 14. ledna 1894, patrně ve Vlašimi, ve věku 74 let.

Ve Vlašimi byla na jeho počest na fasádě rodného domu nedaleko městského nádraží umístěna roku 1908 pamětní deska.[7] Rovněž zde byla jedna z ulic pojmenována podle něj, Pláteníkova.

Odkazy

Reference

  1. PLÁTENÍK Jan 21.7.1819-14.1.1894 – Personal. biography.hiu.cas.cz [online]. [cit. 2022-03-01]. Dostupné online.
  2. Jan Pláteník - Coopstory - dějiny družstevnictví cz. sites.google.com [online]. [cit. 2022-03-01]. Dostupné online.
  3. SCHREYER, Josef. Ďejiny svépomochných záložen českých: z usnesení jednoty záložen v Čechách. [s.l.]: Nákl. Jednoty záložen v Čechách 402 s. Dostupné online. (česky) Google-Books-ID: 5_TSAAAAMAAJ.
  4. Posel z Prahy: spis uzitecny, zabavne poucny pro mesto i ves. [s.l.]: Belak 296 s. Dostupné online. (česky) Google-Books-ID: yBPGr9PVkZoC.
  5. WWW.COSMOTRON.CZ, IPAC: Cosmotron Bohemia, s r o-; KLADNĚ, Středočeská vědecká knihovna v. Občanská záložna (Vlašim, Česko). ipac.svkkl.cz [online]. [cit. 2022-03-01]. Dostupné online. (česky)
  6. Zpravodaj Štepánovska - PDF Free Download. adoc.pub [online]. [cit. 2022-03-01]. Dostupné online. (anglicky)
  7. Vlastivědný časopis Benešovska, Vlašimska, Voticka - Sochařství. doczz.cz [online]. [cit. 2022-03-01]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.