Ilona Švihlíková
Ilona Švihlíková (* 1. října 1977 Praha[1]) je česká ekonomka.
doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D. | |
---|---|
Stranická příslušnost | |
Členství | nestraník |
Narození | 1. října 1977 (44 let) Praha Československo |
Choť | svobodná |
Alma mater | VŠE Praha Univerzita Mateja Bela v BB |
Náboženství | Církev československá husitská |
Commons | Ilona Švihlíková |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Kariéra
Absolvovala Vysokou školu ekonomickou v Praze,[2] kde vystudovala obor mezinárodní obchod a komerční jazyky. Ve své diplomové práci se věnovala tématu „Postavení Německa ve vývoji evropské ekonomické integrace“. Doktorát obhájila v roce 2006 na Katedře politologie Fakulty mezinárodních vztahů VŠE disertační prací „Politické aspekty globalizace“.[3]
Původně působila na VŠE jako asistentka v týmech germanistky Věry Höppnerové a politoložky Vladimíry Dvořákové. Následně se stala prorektorkou pro kvalitu a rozvoj školy Vysoké škole obchodní v Praze. Jejím hlavním oborem jsou mezinárodní ekonomické vztahy, různé aspekty globalizace, měnové otázky, energetická bezpečnost a obecně souvislosti mezi ekonomikou a politikou (především daňová problematika).
V roce 2011 dokončila habilitační řízení na Fakultě politických věd a mezinárodních vztahů Univerzity Matěje Bela v Banské Bystrici a získala hodnost docent.[4]
Publicistika
V roce 2010 byla vydána její první monografie „Globalizace a krize“.[5]
Publikovala a publikuje v internetových mediích, jako např. v Britských listech, E15, Pro a Proti nebo Deníku Referendum. Publikuje také i v zahraničí (Slovensko, Německo, Rakousko, Velká Británie). Ve svých příspěvcích a vystoupeních mj. kritizuje globalizaci světové ekonomiky. Pravidelně přispívá komentáři pro Český rozhlas (pořad Jak to vidí... na stanici Český rozhlas Dvojka).
Ilona Švihlíková, Adam Votruba a Veronika Sušová-Salminen společně založili a vedou webový časopis !Argument (casopisargument.cz).[6]
Společnost, politika
Je koordinátorkou občanské iniciativy Alternativa Zdola, která mimo jiné hledá alternativní ekonomické systémy,[7] klade si za cíl podporu komunitního hnutí[8] a vznik novodobých družstev.[9] Dále je také jednou z mluvčích Spojenectví práce a solidarity (SPaS).
V září 2013 se stala lídrem kandidátky Strany Práv Občanů ZEMANOVCI v předčasných parlamentních volbách 2013 v kraji Vysočina, ale nebyla zvolena.
Konfesně je „orientována husitsky“.[10]
Televize a film
O čtyřech ženách, stojících podle podtitulku, tak trochu nalevo, natočil David Vondráček pro ČT v roce 2012 časosběrný dokument Rozhořčené 2012, který umožnil kromě zaměstnání a kariéry, také nahlédnout i do jejich soukromého života. Dalšími ženami byly Tereza Stöckelová, Saša Uhlová a Alena Jiřičná. Objevuje se také ve filmu Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie (2019, r. Karel Vachek).
Ohlasy
Alena Wagnerová srovnávala[11] v „nové generaci českých intelektuálů“ dva z nich – Tomáše Sedláčka, jemuž atestovala „mediální zručnost“, a Ilonu Švihlíkovou. O které napsala, že „větší pozornosti se ale dostává jeho kolegyni Iloně Švihlíkové, a to pro její podstatnou, sociálně-politicky angažovanou kritiku neoliberální ekonomie, povyšující trh nade vše, a pro její angažmá v hledání alternativ.“ K publikaci Švihlíkové Přelom Wagnerová poznamenala,[11] že se v ní věnuje: „rozporům ekonomismu, hrozícím že povedou ke kolapsu, neboť politické elity nejsou schopny odvodit z krize konsekvence a vést společnost k novým řešením. Tím se autorka zařazuje k řadě významných, varovných hlasů, jako např. Jean Ziegler nebo nositel Nobelovy ceny Joseph E. Stieglitz a Paul Krugman.“ Wagnerová dále uvedla, že: „Kritický až odmítavý postoj k radikální víře v trh je charakteristický pro mladší generaci českých intelektuálů narozených mezi polovinou sedmdesátých a polovinou osmdesátých let.“
Publikace
- Ilona Švihlíková a kolektiv autorů: Energetická bezpečnost – reakce na krizi. 2010, Professional Publishing, ISBN 978-80-7431-013-3.
- Ilona Švihlíková: Globalizace a krize – souvislosti a scénáře. 2010, Grimmus, ISBN 978-80-87461-01-3.
- Ilona Švihlíková: Ženy a penze: Analýza genderových aspektů současné penzijní reformy. 2012, Otevřená společnost – Centrum ProEquality, ISBN 978-80-87110-25-6.
- Michael Albert, Václav Bělohradský, Ľuboš Blaha, Pavol Dinka, Michael Hauser, Marek Hrubec, Jan Keller, Oskar Krejčí, William Robinson, David Schweickart, Ilona Švihlíková, Slavoj Žižek: Besy kapitalizmu alebo začiatok novej éry? Rozhovory s kritickými intelektuálmi – 2012, Slovenský spisovateľ, ISBN 978-80-8061-470-6.
- Ilona Švihlíková, Sylwia Zechowska, Peter Terem: Political and economic features of transformation processes in the Czech Republic, Poland and Hungary. překlad Jana Šavelová, 2013, Professional Publishing, ISBN 978-80-7431-122-2.
- Mojmír Grygar, Oskar Krejčí, Lenka Procházková, Michal Reiman, Marek Řezanka, Tereza Spencerová, Ilona Švihlíková, Radim Valenčík, Petr Žantovský: Rusko včera, dnes a zítra – sborník příspěvků k problematice. 2014, Medias res, ISBN 978-80-87957-04-2.
- Ilona Švihlíková: Přelom – od Velké recese k Velké transformaci. 2014, Inaque, ISBN 978-80-89737-06-2.
- Ilona Švihlíková: Jak jsme se stali kolonií. 2015, Rybka Publishers, ISBN 978-80-87950-17-3.
- Ilona Švihlíková a Miroslav Tejkl: Kapitalismus, socialismus a budoucnost aneb Mikeš už přišel. 2017, Rybka Publishers.
Odkazy
Reference
- Doc. Ilona Švihlíková [online]. Český rozhlas [cit. 2012-01-12]. Dostupné online.
- Ilona Švihlíková [online]. DatabazeKnih.cz [cit. 2012-01-12]. Dostupné online.
- Katedra politologie FMV VŠE. Doktorské studium. Obhájené práce [online]. [cit. 2015-01-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-05-30.
- Ilona Švihlíková [online]. fpvmv.umb.sk [cit. 2012-08-19]. Dostupné online.[nedostupný zdroj]
- Ilona Švihlíkova: Globalizace a krize – souvislosti a scénáře [online]. Res publica [cit. 2012-01-12]. Dostupné online.[nedostupný zdroj]
- http://casopisargument.cz, http://casopisargument.cz/kdo-jsme/ Archivováno 25. 2. 2018 na Wayback Machine
- k autorce na E15, např. pod článkem: Setrvalá stagnace aneb ďábel přichází? Archivováno 4. 11. 2015 na Wayback Machine, 1.11.15
- (doplnit referenci)
- Ilona Švihlíková: Překážky rozvoje družstevnictví v ČR – Vnímání družstev je zkresleno na zastaralou neefektivní formu, Kulturní noviny 36/2015 / konference Kulturních novin, říjen 2013
- Zde I. Š. hovoří o své konfesní orientaci v diskuzi s J. Dolejšem
- Alena Wagnerová: Nová generace českých intelektuálů – Zatímco generace „sametové revoluce“ byla zcela ohromena novou svobodou v roce 1989, zdůrazňují mladí čeští intelektuálové sociální soudržnost společnosti, NZZ, 2.11.15 – v originále (de): Eine neue Generation tschechischer Intellektueller: Soziale Probe aufs Exempel – Während die Generation der «samtenen Revolution» von 1989 ganz im Bann der neuen Freiheit stand, betonen junge tschechische Intellektuelle den sozialen Zusammenhalt der Gesellschaft
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Ilona Švihlíková na Wikimedia Commons
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Ilona Švihlíková
TV, rozhlas / audio, video
- Ilona Švihlíková na ČRo
- Ilona Švihlíková na ČT
- Ilona Švihlíková, Tomáš Sedláček, Markéta Šichtařová – Tah dámou, Půjčit nebo nepůjčit? V Tahu dámou čekejte ráznou diskuzi tří ekonomických mozků. Markéta Šichtařová, Tomáš Sedláček a Ilona Švihlíková vědí, jak zachránit Evropu – jen se trochu nemohou shodnout, ČT24 (22 min.), 17.12.11
- Ilona Švihlíková na YouTube
Články online
- !argument – Archiv autora: Ilona Švihlíková Archivováno 19. 3. 2019 na Wayback Machine
- Britské listy – Ilona Švihlíková (profil, články, kontakt)
- Deník Referendum – Ilona Švihlíková
- E15.cz – Ilona Švihlíková
- JeToTak.sk / Le Monde Diplomatique – príspevky od: Ilona Švihlíková