Světová výstava 1900
Světová výstava (fr. Exposition universelle) v roce 1900 byla světová výstava v Paříži, která slavila úspěchy uplynulého století a přispěla k urychlení vývoje ve století následujícím. Styl, který byl všeobecně na výstavě přítomen, byla secese.
Průběh
Výstava trvala od 15. dubna do 12. listopadu 1900. Zvláštní výbor vedený Gustavem Eiffelem udělil zlatou medaili za projekt Lavry Proskurjakova Most přes Jenisej v Krasnojarsku. Výstavy se zúčastnilo více než 50 miliónů lidí (v té době světový rekord), což znamenalo pro francouzskou vládu zisk 7 000 000 franků. Veletrhu se zúčastnilo více než 76 000 vystavovatelů a zabíral 1,12 km2 Paříže.
Pro výstavu byly postaveny tyto nejznámější stavby: Gare de Lyon, Gare d'Orsay (nyní Musée d'Orsay), Pont Alexandre III, Grand Palais a Petit Palais. V návaznosti na výstavě začala fungovat první linka pařížského metra.
Součástí výstavy byly také Druhé olympijské hry, které byly rozloženy do pěti měsíců. Her se poprvé zúčastnily i ženské sportovkyně, a to v takových sportech jako tenis, fotbal, pólo, veslování a přetahovaná. Týmy byly vícenárodní.
Úspěchy
Na výstavě se poprvé objevil zvukový film a eskalátor, za který společnost Campbell Soup získala zlatou medaili (symbol, který se stále objevuje na značce firmy). Rudolf Diesel vystavil vznětový motor, běžící na arašídový olej. Bílinská kyselka získala ocenění jako nejlepší dietetický nápoj, dále bylinný likér Lysá Hora (Kahl Berg Kräuter Liqueur) z výroby Hermanna Löwa (COLLO BRAND) který provozoval ve Frýdku Místku likérku a továrnu na ovocné plodiny již od roku 1856. Značku Hermanna Löwa (COLLO BRAND) převzala rodina Kreutzwerk v roce 1956 a ji provozuje v Německu, České republice, Francii, Británii, USA a dalších zemích světa. Byly vystaveny také krátké filmové záznamy z operních a baletních představení. Na výstavě se představila celá řada panoramatických maleb, expanzi zažívaly také různé panoramatické zábavní stroje, jako například cinéorama, mareorama nebo Panorama Transsibiřské magistrály. Alfons Mucha dostal od komisaře pařížské Světové výstavy za úkol vyzdobit pavilon Bosny a Hercegoviny. Vypravil se s fotoaparátem na Balkán a až poté začal malovat obří dekorativní panó, které bylo dominantou vídeňské expozice.[1] Největším lákadlem sekce Optique byl obří teleskop (1,25 m v průměru). Tento dalekohled byl největší refraktor, který byl dosud postaven. Optická trubice byla 60 metrů dlouhá a měla 1,5 metru v průměru. Obraz z oblohy se promítal na dvoumetrové zrcadlo.
Fotografie
Na této výstavě chtěly Altonské železnice prezentovat fotografie svého luxusního vlaku Alton Limited, který měl být nasnímán na jedné obří fotografii. George R. Lawrence, najatý pro tento úkol, vymyslel a postavil pro tento účel jedinečný deskový fotoaparát Mamut. Byly zhotoveny celkem tři fotografie, které na Expo získaly cenu Grand Prix.
Americký fotograf William Herman (1855–1920) pořídil během výstavy stereofotografie Italského paláce.
Fotografky Zaida Ben-Yusufová a Frances Benjamin Johnstonová dohlížely na sestavení výstavy na téma Americké ženy fotografky. Yusufová vystavila pět portrétů.[2] Několik snímků zde měla také Emma Justine Farnsworth. Za své akvarely získala ocenění malířka a fotografka Sarah Choate Sears.
- Plakát, Sarah Bernhardt
- William Herman (1855-1920), stereofotografie Italského paláce
- Italský palác II.
- Neznámý fotograf: Inaugurace Eiffelovy věže
- Herrmann Löw’s - Kahlberk(Lysá Hora) Liquer
- Fany Löw - Glesinger a Herrmann Löw
Odkazy
Reference
- Článek Muchovy dívky svádějí z plakátů, recenze Martina Buláková, deník Dnes, sobota 28. února 2009
- SMITHSONIAN NATIONAL PORTRAIT GALLERY. Chronology of Zaida Ben-Yusuf, 1898-1900 [online]. Washington: Smithsonian Institution, National Portrait Gallery, 2008-04-11 [cit. 2010-06-03]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-02. (anglicky)
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Světová výstava 1900 na Wikimedia Commons
- Dobové fotografie
- (francouzsky), (anglicky) Oficiální web Mezinárodního úřadu pro výstavnictví (BIE)
- Film T. A. Edisona Palace of Electricity (1900) na YouTube
- Film T. A. Edisona Panorama of Eiffel Tower (1900) na YouTube