Biograd na Moru

Biograd na Moru (česky Chorvatský Bělehrad[zdroj?], italsky Zaravecchia, benátsky Xara Vécia – Starý Zadar) je přístavní město v severní Dalmácii v Chorvatsku, 28 km jihovýchodně od centra Zadaru.

Biograd na Moru
Panorama Biogradu
Poloha
Souřadnice43°56′ s. š., 15°26′ v. d.
Nadmořská výška1 m n. m.
StátChorvatsko Chorvatsko
ŽupaZadarská
MěstoBiograd na Moru
Administrativní dělení1 sídlo
Biograd na Moru
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha35,5 km²
Počet obyvatel5 569 (2011)
Hustota zalidnění156,9 obyv./km²
Správa
StarostaIvan Knez
Oficiální webwww.biogradnamoru.hr
Telefonní předvolba(+385) 023
PSČ23210
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nachází se na malém poloostrově, který obklopují zátoky Bošana a Soline. V blízkosti města se nachází malé ostrůvky Planac a Sveta Katarina. Trajekt ho spojuje s vesnicí Tkon na ostrově Pašman. Průměrná teplota v lednu je 7 °C a 24 °C v červenci.

Obyvatelstvo

V roce 2011 zde žilo 5 569 obyvatel. Pod město administrativně nenáleží žádná další sídla.

Historie

Název Biograd na Moru znamená v překladu Bílé město na moři. Poprvé je zmiňováno v 10. století jako město založené chorvatským králem. Stal se hlavním městem, místem korunovací chorvatských králů a sídlem biskupů, své panovnické sídlo zde měl král Štěpán Držislav.

V roce 1102 se zde uherský král Koloman nechal korunovat na chorvatského krále a celá země se tak na staletí stala součástí Uherského království. V roce 1202, když byl Zadar okupován křižáky ze čtvrté křížové výpravy, mnoho lidí uteklo do Biogradu. Proto je Biograd také někdy označován jako Zara vecchia ("Starý Zadar")

Během 13. a 14. století bylo město pod vládou vévodů z Cetiny, templářských rytířů z Vrany a vévodů Šubićů z Bribiru.

V roce 1409 bylo město začleněno do Benátské republiky, a zůstalo její součástí až do roku 1797, kdy republika padla. V 16. a 17. století se v Biogradu formovala chorvatská armáda, která se značně angažovala ve válce proti Turkům. Během benátsko-tureckých válek bylo město značně poškozeno a dvakrát, v letech 1521 a 1646, vypáleno.

20. století - současnost

Město má dlouhou turistickou tradici. První turisté sem začali přijíždět v roce 1920 z Československa. První hotel byl poté postaven v roce 1935.

V letech 1991-1993 bylo město značně poškozeno dlouhodobým bombardováním srbských jednotek během Chorvatské války za nezávislost.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.