Běloruská kuchyně

Běloruská kuchyně (bělorusky: Беларуская кухня) je podobná ruské a ukrajinské kuchyni, byla ale ovlivněna také polskou nebo litevskou kuchyní, v menší míře také francouzskou, německou a italskou kuchyní.

Běloruská kuchyně
Bramborové placky Draniki
Základní informace
RozšířeníBělorusko Bělorusko
Typnárodní kuchyně
Ingredience
Surovinyvepřové maso, hovězí maso, sladkovodní ryby, brambory, zelí, kysané zelí, červená řepa, cibule, česnek
Dochucovadlakopr, houby, smetana, slanina
Pokrmy
JídlaBoršč, Soljanka, Ucha, Šči, Draniki, Zrazy, Bliny, Kadluby, Lazanki
NápojeKvas, Vodka, Bitter

Základní potravinou jsou brambory, Bělorusko má největší spotřebu brambor na obyvatele na světě.[1][2][3] V Bělorusku připadá na jednoho člověka 185 kg brambor ročně, na druhém místě je Turkmenistán se 134 kg, na třetím místě Polsko s pouhými 114 kg. Brambory zde mají název odlišný od ruského (бульба - bulba namísto картофель - kartofel). V časech Sovětského svazu nazývali příslušníci ostatních národů SSSR Bělorusy pejorativním termínem bulbaši.

Základ běloruské kuchyně tvoří převážně vepřové maso, hovězí maso, sladkovodní ryby a specialitou na severovýchodě jsou uzení úhoři. Jídla jsou často dochucována smetanou a koprem. Přílohou jsou nejčastěji brambory a různé saláty. Bělorusové s oblibou připravují domácí kompoty.

Stolování

Bělorusové se stravují především doma. Pro místní stolování jsou také charakteristické jídelny (stolovaya), kde je jídlo velmi levné. Výjimečně, hlavně při slavnostních příležitostech, navštěvují Bělorusové i restaurace.

Mezi oblíbené pokrmy patří jídla připravovaná v keramických kotlících. Je to tradiční způsob servírování doma i v restauracích. V kotlíku se tak připravují nejrůznější dušená masa s bramborami, zeleninou nebo houbami. Bramborová babka, což jsou brambory s vejci, cibulí a slaninou vařené v kotlíku.

Pokrmy

Boršč

Polévky

Polévky jsou v Bělorusku velmi oblíbené. Je jich mnoho druhů a jsou velmi dobré. Vaří se zde nejrůznější vývary, ale také husté přesnídávkové polévky plné masa a zeleniny.

Boršč – vaří se ve dvou verzích, klasický červený z červené řepy nebo bílý ze zelí.

Chaladnik – polévka podobná boršči s výrazným kořením, podává se s chlebem.

Soljanka – silný vývar z několika druhů masa, doplněný smetanou

Ucha – polévka ze sladkovodních ryb

Močanka – hustá polévka s vepřovým sádlem a opečenými plackami

Soljanka

Hribnoy sup – polévka z hub a ječmenu

Cholodnik – letní studená polévka z červené řepy, okurky a kopru

Šči (kislyje šči) – polévka ze šťovíku

Rossolnik – polévka z kyselých okurek

Hlavní jídla

Přestože je vliv sousedních zemí na běloruskou kuchyni značný, je běloruská kuchyně jedinečná a některá jídla nalezneme pouze zde.[1][2][3][4][5][6]

Draniki – je národní jídlo Běloruska, jedná se o bramborové placky podobné bramborákům. Placky se připravují z nastrouhaných brambor, často se smaží s houbami a jsou podávány se

Lazanki se smetanovou omáčkou

smetanou. Mohou být také plněné nebo zapečené s masem. Často se podávají na sladko s mákem a ovocem.

Zrazy – hovězí masová roláda. Jsou to tenké plátky z hovězího masa plněné houbami, zeleninou, vajíčky a bramborami. Velmi se podobají našim španělským ptáčkům. Obvykle se podávají s bramborovou kaší.

Lazanki – těstovinové placky podobné italským lazaním. Jsou to pšeničné, žitné nebo pohankové  tenké trojúhelníky nebo čtverce. Uvařené se podávají s masem, vepřovým tukem, zeleninovým olejem nebo kysanou smetanou.

Palačinky

Kotleta pokrestyansky – vepřové maso vařené v houbové omáčce.

Kalduny – obdoba ruských pelmeňů nebo ukrajinských vareniků. Jsou to plněné taštičky z nekvašeného těsta. Plní se masem, houbami nebo zelím. Sladké jsou plněny nejrůznějším ovocem.

Veraščaka (mačanka) – hustý masový vývar s kousky masa a klobásy, pojídá se jako omáčka, nejčastěji s palačinkami.

Bliny – palačinky, často podávané se smetanovou omáčkou machankou.

Zmrzlina – velmi oblíbená sladkost. Nejznámější je kvalitní smetanová zmrzlina.

Sklenice kvasu

Nápoje

Kvas  – ochucený nealkoholický nápoj vyrobený ze sladu, mouky, cukru, máty a ovoce.[3][5][2]

Vodka – je levná a je jí mnoho druhů.[2][5] Prakticky všechny druhy se vyrovnají kvalitou značkám jako Finlandia nebo Absolut.

Beloveszhskaya Bitters – bitter lihovina připravovaná ze 100 druhů bylin[5][3]

Odkazy

Reference

  1. Běloruská kuchyně - vše o jídle a pití v Bělorusku | CK Mundo. www.mundo.cz [online]. [cit. 2020-02-28]. Dostupné online. (česky)
  2. Jídlo v Bělorusku a typické speciality | Cestujlevne.com. www.cestujlevne.com [online]. [cit. 2020-02-28]. Dostupné online. (česky)
  3. Belarus food and drink guide. World Travel Guide [online]. [cit. 2020-02-28]. Dostupné online. (anglicky)
  4. Belarusian recipes: Draniki | Belarus.by. www.belarus.by [online]. [cit. 2020-02-28]. Dostupné online.
  5. Welcome to Belarus. www.etour.by [online]. [cit. 2020-02-28]. Dostupné online.
  6. Belarusian Machanka with Yeast Crepes | Mydeliciousmeals.com. www.mydeliciousmeals.com [online]. [cit. 2020-02-28]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.