Velence

Velence (maďarsky Velencei-tó, jméno pochází od benátských řemeslníků z doby Matyáše Korvína) je jezero v župě Fejér v Maďarsku v Dunajské rovině. Rozkládá se ve stejné kotlině tektonického původu jako Balaton severovýchodně od něj. Má rozlohu 27 km², délku 10,8 km a maximální šířku 3,3 km. Průměrná hloubka je 1,6 m a maxima dosahuje 2 m. Jezero vzniklo větrnou erozí a následnou deflací (větrným odnosem materiálu).

Velence
Poloha
SvětadílEvropa
StátMaďarsko Maďarsko
ŽupaFéjer
Zeměpisné souřadnice47°13′ s. š., 18°37′ v. d.
Rozměry
Rozloha27 km²
Délka10,8 km
Šířka3,3 km
Max. hloubka2 m
Prům. hloubka1,6 m
Ostatní
Typtektonicko-deflační
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pobřeží

Od severního břehu se zvedá stejnojmenná vrchovina. Na nížinatém jižním břehu se nacházejí písčité pláže. Po severním břehu vede dálnice M7 a po jižním silnice č. 7 a železnice. Několik kilometrů západně se nachází město Székesfehérvár.

Vlastnosti vody

Voda je bohatá na minerální látky a má léčivé vlastnosti. V létě dosahuje teploty 26 až 28 °C.

Flóra a fauna

Jezero je velmi mělké a z velké části zarostlé rákosem. Nachází se ve stádiu zániku. Zvláštností jsou plovoucí ostrovy, které jsou tvořené vodními rostlinami. Je hnízdištěm vodních ptáků a častou zastávkou ptáků tažných.

Ochrana přírody

Na jižním břehu, který není úplně zarostlý rákosem, byla vyhlášena přírodní rezervace.

Využití

Jezero je turistickým a rekreačním centrem. Na jižním břehu se nacházejí lázně a koupaliště, z nichž nejvýznamnější jsou Gárdony a Velence. Na severním břehu ve vesnici Pákozd bylo odkryto naleziště z doby bronzové. Na kopci Mészeg stojí pomník uherských povstalců, kteří 29. září 1848 zvítězili nad habsburskými vojsky v bitvě pod Pákozdem. Je zde také muzeum bitvy, obklopené arboretem a kaple připomínající památku maďarských vojáků padlých na východní frontě ve 2. světové válce. Ve městě Velence je muzeum rybářství.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Velence (jezioro) na polské Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.