Východní Indie

Východní Indie je historický název pro region jihovýchodní a jižní Asie. Neexistuje žádná pevná definice Východní Indie, ale v nejběžnějším pojetí zahrnuje dnešní státy Filipíny, Indonésie, Brunej, Singapur, Malajsie, Východní Timor, Vietnam, Laos, Kambodža, Thajsko, Myanmar, v širším pojetí pak i Pákistán, Indie, Srí Lanka, Maledivy, Nepál, Bhútán a Bangladéš. Do Východní Indie se nezahrnovalo Japonsko, Čína a další území severně od Himálají, pro které se používal souhrnný název Dálný východ. Název se začal používat v 16. století, kdy evropští námořníci a obchodníci vyplouvali na zámořské výpravy za účelem obchodu především kořením, barvivy, tropickým dřevem, luxusním zbožím (diamanty, perly, slonovina) apod. V koloniálním období provozovaly obchod téměř výhradně tzv. Východoindické společnosti (britská, nizozemská, portugalská atd.)

Východní Indie:
     Východní Indie, nejběžnější definice
     Východní Indie, širší definice
Západní Indie:
     Západní Indie, nejběžnější definice
     Západní Indie, širší definice
mapa Východní Indie z roku 1697

I přes cizojazyčné názvy (anglický výraz East Indies, francouzský Indes orientales či španělský Indias Orientales), které jsou v plurálu, v češtině je běžnější název Východní Indie v singuláru (ta Východní Indie, nikoli ty Východní Indie). Výraz Východní Indie se píše s velkým písmenem V pro odlišení oblasti jihovýchodní Asie od východní části indického státu, pro který se používá malé v.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.