Toledo

Toledo je město v Kastilii ve středním Španělsku, 70 km jihozápadně od Madridu. Leží na skalním útesu vysoko nad záhybem řeky Tajo a je hlavním (nikoli však největším) městem Kastilie-La Mancha a provincie Toledo. Žije zde přibližně 85 tisíc[1] obyvatel. Město s bohatou historií je sídlem univerzity a arcibiskupství a staré město je na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Toledo
Toledo, vlevo Alcázar, vpravo katedrála

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice39°52′ s. š., 4°2′ z. d.
Nadmořská výška529 m n. m.
Časové pásmostředoevropský čas
StátŠpanělsko Španělsko
Autonomní společenstvíKastilie-La Mancha
ProvincieToledo
Toledo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha232,1 km²
Počet obyvatel85 449 (2021)[1]
Hustota zalidnění368,2 obyv./km²
Etnické složeníŠpanělé
Náboženské složenípřevažuje římskokatolické křesťanství
Správa
StarostaMilagros Tolón (od 2015)
Oficiální webwww.toledo.es
PSČ45001–45009
Označení vozidelTO
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dějiny

Na území současného města byla objevena řada keltoiberských hradů a zbytky městských hradeb. Roku 192 př. n. l. dobyli území Římané a založili zde město Toletum, které díky těžbě železné rudy rostlo a bohatlo. Z bohatých vil a akvaduktu se zachovaly jen vykopávky. Koncem 5. století dobyli Toledo Vizigóti a v letech 531 až 711 bylo hlavním městem Vizigótské říše a sídlem arcibiskupa. O významu města svědčí, že v letech 400-702 se zde konalo 19 církevních koncilů, koncilu v roce 633 předsedal Isidor ze Sevilly. Roku 712 dobyli město Maurové a v období Córdobského chalifátu město jako Tulatula opět prosperovalo. Roku 1085 je dobyl Alfons VI. Kastilský a město se stalo residencí králů Kastilie až do roku 1561, kdy král Filip II. Španělský přesídlil do Madridu.

Od římských dob se v Toledu těžila železná ruda a vyráběly kvalitní zbraně. Výroba toledských mečů dosáhla vrcholu v maurském období a v pozdním středověku. Od raného středověku se zde stýkaly různé kultury i jazyky, mísily se tu prvky křesťanské, židovské a arabské kultury a od 12. století se stalo střediskem překládání arabských a antických autorů do latiny (Gerard z Cremony a další). V letech 1577-1614 zde žil a pracoval malíř El Greco, koncem 16. století však město ztrácelo na významu a upadalo.

Za španělské občanské války se město stalo dějištěm prudkých bojů mezi republikány a frankisty. Frankističtí povstalci se nakonec uzavřeli v Alcázaru, kde se sedmdesát dnů bránili až do příchodu jednotek generála Franca.

Pamětihodnosti

O Toledu se často tvrdí, že je nejcharakterističtější ukázkou španělské kultury. Mezi nejvýznamnější památky patří:

 • Středověký hrad San Servando, založený v 8. století jako klášter benediktinů, od 13. století hrad Templářů, který dnes slouží jako hostel.
 • Na úpatí hradu stojí římský most Puente de Alcantára, na západní straně středověký Puente de San Martin.
 • Toledská katedrála P. Marie, pětilodní bazilika bez příčné lodi se dvěma věžemi, dvojitým ochozem, systémem kaplí a velkým rajským dvorem je 120 m dlouhá a 59 m široká. Patří mezi nejcennější památky španělské gotiky, ovlivněné mudéjarskými vlivy. Byla založena roku 1226 a charakteristické západní průčelí bylo dokončeno po roce 1500. Vyřezávaný a zlacený hlavní oltář, který zabírá celou šířku hlavní lodi a výšku až k patkám klenby, je z roku 1504.
 • Dvě dobře zachované středověké synagogy po vyhnání Židů v roce 1492 sloužily jako kostely.
 • Renesanční pevnost Alcázar se čtyřmi věžemi v rozích.
 • Mešita, později kostel El Cristo de la Luz, postavený koncem 12. století slouží dnes jako muzeum.
 • Dvě městské brány stojí v jeho sousedství: Puerta Vieja de Bisagra z 8. století a mohutná Puerta Nueva z roku 1550.
 • V bývalém kostele svatého Romana je muzeum vizigotského umění.
 • V kostele svatého Tomáše se středověkou věží visí El Grecův obraz „Pohřeb hraběte z Orgazy“.
 • Dům El Greca, malíře z 16. století.

Doprava

Toledo je spojeno s Madridem dálnicí A-42 a na nové zpoplatněné dálnici AP-41. Leží také na trase postupně budované dálnice A-40 Castilia La Mancha (Maqueda - Toledo - Ocana - Tarancón - Cuenca - Teruel).

Železniční spojení tratí Madrid - Aranjuez bylo otevřeno roku 1858. Od roku 2005 je Toledo spojeno s Madridem vysokorychlostní tratí, doba jízdy je 30 minut.

Partnerská města

Galerie

Panorama

Pohled na Toledo z druhého břehu Taja. Vpravo Alcázar, uprostřed katedrála a před ní nemocnice.

Reference

 1. Národní statistický institut: Municipal Register of Spain of 2021. 30. prosince 2021. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.