Tihany

Tihany (česky Tichoň)[zdroj?] je maďarská obec v župě Veszprém v okrese Balatonfüred. Žije zde 1393 obyvatel.

Tihany
Letecký pohled na Tihany

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice46°54′49″ s. š., 17°53′16″ v. d.
Časové pásmo+1
StátMaďarsko Maďarsko
RegionKözép-Dunántúl
ŽupaVeszprém
OkresBalatonfüred
Tihany
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha27,33 km²
Počet obyvatel1 369 (2015)[1]
Hustota zalidnění50,1 obyv./km²
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poloha

Tihany leží na stejnojmenném poloostrově, blízko severního břehu Balatonu. Blízkými sídly jsou obec Aszófő a město Balatonfüred. Poblíž leží dvě malá jezera: Külső-tó a přímo v sousedství obce Belső-tó.

Historie

Část zakládací listiny Tihanyského opatství s textem v maďarštině

Archeologické nálezy dokazují osídlení již v pravěku. Lidé toto místo obývali i v době bronzové a železné, stejně jako v časech starověkého Říma. Dnešní sídlo pochází ze středověku. V roce 1055 založil maďarský král Ondřej I. Tihanyské opatství. To dokládá i zakládací listina, která je první písemnou památkou obsahující několik maďarských slov. V kryptě Benediktinského kláštera je králova hrobka, která přežila útoky během tureckých válek. Kostel byl přestavěn do barokního stylu v 18. století. V roce 1921 byl krátce místem internace posledního habsburského císaře Karla I.

Současnost

V klášterní budově je dnes muzeum o historii opatství a Balatonu. Opatství samo je turistickou atrakcí pro svůj historický a umělecký význam. Z místa je také jeden z nejkrásnějších výhledů na Balaton.
Obyvatelé obce mají nejvyšší příjem na hlavu v celém Maďarsku a také nejvyšší ceny nemovitostí[2].
K dřívějším zajímavostem místa patřila tihanyská ozvěna, která se však ztratila po zastavění údolí mezi opatstvím a blízkou horou. V současnosti je stále ještě do jisté míry slyšitelná v zimě.

Doprava

Místem prochází hlavní silnice č. 71 a železnice.
Spojení s jižním břehem Balatonu zajišťuje trajektová linka Tihany-Szántód. Přeprava dospělé osoby stojí 700 HUF, osobního automobilu 1900 HUF, jízdního kola 400 HUF, motocyklu 1000 HUF [3].

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Tihany na maďarské Wikipedii a Tihany na anglické Wikipedii.

  1. Magyarország közigazgatási helynévkönyve, 2015. január 1.. 3. září 2015. Dostupné online. [cit. 2015-09-04]
  2. Akit a hely természeti értékei érdekelnek, az olvassa el Futó János (szerk.): A Tihanyi-félsziget. A Balaton-felvidék természeti értékei III. Veszprém 2002 c. kiadványt ISBN 963-202-758-2, ISSN 15863441
  3. Citace elektronického periodika - Výpis z ceníku společnosti Balatoni Hajózási Zrt. Web = https://en.balatonihajozas.hu/ferry_transportation [datum přístupu=2019-08-26]

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.