Tangens
Tangens je goniometrická funkce. Je to funkce transcendentní, nelze ji obecně vyčíslit pomocí konečného počtu elementárních operací.
Pro označení této funkce se obvykle používá značka tan[1] (v českých publikacích běžně též tg) doplněná značkou nezávisle proměnné (zpravidla úhlu).
V pravoúhlém trojúhelníku (pro ostrý úhel) je tangens úhlu definován jako poměr délek protilehlé a přilehlé odvěsny. Definici lze konzistentně rozšířit jak na reálná čísla, tak i do oboru komplexních čísel.
Grafem tangenty v reálném oboru je transcendentní křivka tangentoida.
Tangens na jednotkové kružnici
Tangens se jednoduše definuje na jednotkové kružnici (kružnici se středem v počátku a s poloměrem 1): Je-li v průsečíku jednotkové kružnice s kladnou poloosou x vztyčena tečna k této kružnici (kolmá na osu x), je tg α rovna y-ové souřadnici průsečíku této tečny s přímkou koncového ramene úhlu α s počátečním ramenem v kladné poloose x (orientovaného od kladné poloosy x proti směru hodinových ručiček), jinak řečeno, vzdálenost tohoto průsečíku od osy x se (v absolutní hodnotě) rovná tg α.
Z geometrické definice je také vidět, že tangens je v prvním a třetím kvadrantu nezáporná (≥ 0), ve druhém a čtvrtém nekladná (≤ 0) a pro úhly α = 90° a α = 270° (resp. π/2 a 3π/2 v obloukové míře) není definován, protože průsečík s tečnou neexistuje. V celém definičním oboru je tangens rostoucí funkcí.
Orientovaný úhel lze rozšířit na všechna reálná čísla předpisem v úhlové míře resp. v míře stupňové, kde je celé číslo. Tangens lze tedy konzistentně definovat jako funkci v množině reálných čísel:
Tangens v reálném oboru
Funkce , je definována jako a má následující vlastnosti (kde k je libovolné celé číslo):
- Definiční obor:
- Obor hodnot: , respektive
- Rostoucí: v každém intervalu
- Derivace:
- Integrál: Integrační konstanta obecně jiná na každé komponentě definičního oboru.
- Inverzní funkce: arkus tangens (arctg)
- Tangens doplňkového úhlu:
- je:
- lichá
- neomezená
- periodická s nejmenší periodou
Reference
- ČSN ISO 80000-2: Veličiny a jednotky - Část 2: Matematické znaky a značky užívané v přírodních vědách a technice. Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, 1. březen 2014 (účinnost od 1. 4. 2014)
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu tangens na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo tangens ve Wikislovníku