Skřivánci na niti

Skřivánci na niti je český hořce poetický film režiséra Jiřího Menzela z roku 1969 natočený podle knihy Bohumila Hrabala Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet. Film vypráví o partě dělníků a skupině vězeňkyň (tzv. kopečkářek) pracujících v dusné atmosféře 50. let 20. století na kladenském šrotišti u zdejších železáren a oceláren. Každý z nich má nějaký svůj životní příběh, během něhož se nedobrovolně dostal k této práci (bývalý živnostník „Mlíkař“, prokurátor, saxofonista, vězeňkyně, profesor, kuchař ap.). Hlavní dějovou osu tvoří milostný příběh mladé vězeňkyně a mladého dělníka (Václav Neckář a Jitka Zelenohorská).

Skřivánci na niti
Země původuČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Délka90 min.
Žánrhořká komedie
NámětBohumil Hrabal
ScénářBohumil Hrabal
Jiří Menzel
RežieJiří Menzel
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleVáclav Neckář
František Řehák
Leoš Suchařípa
Jitka Zelenohorská
Naďa Urbánková
Vladimír Ptáček
Rudolf Hrušínský
Vlastimil Brodský
Ferdinand Krůta
Jaroslav Satoranský
Věra Galatíková
Zdeněk Svěrák
Vladimír Šmeral
Eugen Jegorov
Otakar Brousek
Věra Ferbasová
Jiřina Štěpničková
Věra Křesadlová
Jitka Molavcová
Jiřina Třebická
Jan Vala
ProdukceFilmové studio Barrandov
HudbaJiří Šust
KameraJaromír Šofr
StřihJiřina Lukešová
Výroba a distribuce
Premiéra1. ledna 1990
DistribuceÚstřední půjčovna filmů
OceněníZlatý medvěd (1990)
Skřivánci na niti na FP, ČSFD, IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Film byl vyroben v ČSSR, Filmové studio Barrandov v roce 1969 a ihned po jeho neveřejné premiéře byl pro svoji otevřenou kritiku tehdejšího vládnoucího totalitního režimu na více než 20 let zakázán. Jeho faktická veřejná premiéra proběhla teprve až po společenských změnách, které nastaly v roce 1989.

Ocenění

Film získal v roce 1990 významné mezinárodní ocenění Zlatý medvěd na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně.

Zajímavost

Název filmu vychází podle režisérových slov ze stejnojmenné kruté dětské hry s těmito pravidly. Kousky chleba se přiváží na nit a hodí se slepicím. Slepice pak chleba sezobnou a na těch nitích zůstanou pevně v moci dětí. Stejně takto ovládl komunistický režim lidi, když je zpočátku nalákal na svoji vlídnou tvář, aby je následně dostal do područí své moci. Jen pro zajímavost, distribuce filmu měla být podpořena ještě sloganem: „Barevná pohádka o budování naší vlasti.“

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.