Radim Valík

Radim Jan Valík OSB (* 8. května 1931 v Třebíči) je český benediktinský kněz a jeden z představitelů českého tradičního katolicismu. Nyní žije v Emauzském klášteře v Praze.

Pater
Radim Jan Valík OSB
řeholní kněz
P. Radim Valík (Počaply, r. 2006)
Církevřímskokatolická
Zasvěcený život
Institutbenediktini
Noviciát1947
Osobní údaje
Datum narození8. května 1931 (90 let)
Místo narozeníTřebíč
Povolánířímskokatolický duchovní
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

V šestnácti letech, v roce 1947, vstoupil do břevnovského kláštera v Praze. Po maturitě se měl připravovat na kněžství studiem teologie v Belgii, z politických důvodů mu však nebylo umožněno vycestovat. Opat Anastáz Opasek mu proto vyjednal studium u dominikánů v Olomouci. Zde prožil Radim Valík Akci K, během které byl internován v Hájku u Prahy. Krátce byl nasazen na nucené práce při stavbě přehrady Klíčava, po propuštění a návratu do Třebíče se živil jako prodavač a varhaník. Několik let pracoval u železnice.[1]

V šedesátých letech 20. století se dostal do kněžského semináře v Litoměřicích. V roce 1969 se mu podařilo emigrovat do NSR, kde studia dokončil a byl vysvěcen. V  letech 1972–1978 působil v různých farnostech v Německu, v letech 1978–1990 byl pověřen pastorací české exilové komunity v okolí Stuttgartu.

Po návratu do vlasti byl administrátorem opatství a farářem farnosti v Rajhradě (1990–1997)[2] a farářem farnosti Počaply. Počapelskou farnost spravoval 16 let. V roce 2002 se zapojil do pomoci obětem záplav na Litoměřicku, i když i v Počaplech velká voda vyplavila kostel a faru.[3] Vedle farní duchovní správy byl rovněž pověřen duchovní službou v litoměřické vazební věznici a také vypomáhal v duchovní službě pacientům v litoměřickém hospici.

Roku 2009 celebroval biskup Baxant na jeho žádost v Počaplech jako první český biskup po více než 40 letech pontifikální tridentskou mši [4]

P. Radim Valík na Ostrém u Úštěku

V letech 20132017 působil jako jeden ze spirituálů v semináři Kněžského bratrstva svatého Petra ve Wigratzbadu. Po návratu se souhlasem svých představených se přesunul do pražského Emauzského opatství, kde posílil místní benediktinskou komunitu (při zachování slibu stability pro arciopatství v Břevnově).

Publikační činnost

Po dobu svého působení v Počáplech u Terezína vydával farní zpravodaj s názvem Kontakty.[1] K výročí Emauz v roce 2017 připravil jako soukromý tisk informační brožuru o historii opatství, která se zdarma rozdávala účastníkům slavnostní výroční Mše svaté 22. listopadu 2017, zbytek výtisků byl v následujícím roce rozdán účastníkům Noci kostelů v emauzském opatském kostele.

Odkazy

Reference

  1. Orel župa Svatováclavská: Představujeme Vám důstojného pána P. Jana Radima Valíka... (dostupné online)
  2. http://www.rajhrad.cz/benediktini/komunita.htm
  3. Zdislava. Měsíčník litoměřické diecéze 2002/8: Povodně v diecézi (dostupné online)
  4. http://www.christnet.eu/zpravy/17705/biskup_baxant_slouzil_v_pocaplech_u_terezina_tradicni_msi_ke_cti_sv_vojtecha.url

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.