Petr Esterka

Petr Esterka (14. listopadu 1935, Dolní Bojanovice10. srpna 2021, Kalifornie[1]) byl v letech 1999–2013 titulární biskup cefalenský a pomocný biskup brněnský, pověřený duchovní péčí o české katolíky v cizině. Jeho hlavním světitelem v brněnské katedrále sv.Petra a Pavla byl brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle. Spolusvětiteli byli olomoucký arcibiskup a moravský metropolita Jan Graubner a arcibiskup Giovanni Coppa, tehdejší apoštolský nuncius v ČR. 9. prosince 2013 bylo oznámeno, že papež František přijal jeho rezignaci (podal ji v r. 2010 po dosažení kanonického věku 75 let).[2] Od té chvíle byl emeritním pomocným biskupem brněnským. V r. 2013 dostal prestižní cenu ministerstva zahraničních věcí Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Jeho Excelence
Mons. ThDr. Petr Esterka
titulární biskup cefalenský
emeritní pomocný biskup brněnský
Církevřímskokatolická církev
Jmenování5. července 1999
Emeritura9. prosince 2013
PředchůdceFernando Azcárate y Freyre de Andrade
HesloEuntes in mundum universum
Jděte do celého světa
Znak
Svěcení
Kněžské svěcení9. března 1963
Biskupské svěcení11. září 1999
světitel Vojtěch Cikrle
1. spolusvětitel Giovanni Coppa
2. spolusvětitel Jan Graubner
Osobní údaje
ZeměČesko Česko
Datum narození14. listopadu 1935
Místo narozeníDolní Bojanovice, Československo
Datum úmrtí10. srpna 2021 (ve věku 85 let)
Místo úmrtíKalifornie, USA
Národnostčeská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

V roce 1957 uprchl před komunistickým režimem do Rakouska, kde strávil 3 měsíce v uprchlickém táboře. V září 1957 byl přijat ke studiu jako alumnus římského Nepomucena, kde vystudoval filosofii a teologii.[3] Kněžské svěcení z rukou kardinála Traglii přijal 9. března 1963 v bazilice sv. Jana v Lateráně, a to pro brněnskou diecézi. Po získání licenciátu teologie (ThLic.) působil od června 1963 mezi českými krajany v USA, nejdříve v arcidiecézi San Antonio v Texasu. V létě 1967 začal také vyučovat na koleji sv. Kateřiny v Saint Paul v Minnesotě, kde byl od r. 1980 profesorem. Současně s tím v letech 19741995 působil v americkém letectvu jako vojenský kaplan v záloze, např. na letecké základně v Minneapolis (dosáhl hodnosti podplukovníka).

Byl jsem v Air Force jako kaplan. Nastoupil jsem během vietnamské války právě proto, aby nedocházelo k vyvražďování civilního obyvatelstva, aby se vojáci mohli s kaplanem poradit. Když docházelo k excesům, právě kaplan byl ten, kdo měl autoritu a věc mohl např. protlačit až k soudu a napomoci tím, aby k takovému jednání již nedocházelo.
 Petr Esterka v on-line rozhovoru pro www.vira.cz

Jeho hlavním pověřením byla péče o české krajany v cizině. Už od r. 1978 začal intenzivně působit mezi českými krajany-katolíky v USA a Kanadě.[4] V r. 1986 byl biskupem Jaroslavem Škarvadou (z Říma řídil Českou duchovní správu o krajany v cizině) jmenován biskupským vikářem pro USA a Kanadu, později i Austrálii. V péči měl i české bohoslovce v exilu, např. nynější královéhradecký biskup Jan Vokál u něj v USA strávil rok své jáhenské praxe (tj. do kněžského svěcení). Jeho biskupské heslo znělo Euntes in mundum universum (česky Jděte do celého světa).[5] Po posledním rozloučení v pátek 20. srpna v Kalifornii kde žil, bylo jeho tělo převezeno do ČR. Poté bude sloužena zádušní mše v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně a též v rodných Dolních Bojanovicích na Slovácku, kde bude pochován.

Reference

  1. V Kalifornii zemřel Petr Esterka, emeritní pomocný biskup brněnský - Novinky.cz. www.novinky.cz [online]. [cit. 2021-08-10]. Dostupné online.
  2. Rádio Vaticana – Svatý otec přijal rezignaci biskupa Petra Esterky. www.radiovaticana.cz [online]. [cit. 2017-02-01]. Dostupné online.
  3. Mons. ThDr. Petr Esterka se rozhodl pro risk. signaly.cz [online]. [cit. 2021-08-19]. Dostupné online.
  4. Biskup Petr Esterka oslaví v Californii své životní jubileum – Církev.cz. tisk.cirkev.cz. Dostupné online [cit. 2018-09-05].
  5. Patří víra v Boha i do 21. století?. Víra.cz, Bůh, křesťanství [online]. [cit. 2021-08-19]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.