Náměstí Republiky (stanice metra)

Náměstí Republiky (zkratka NR[1]) je stanice linky B pražského metra, otevřena roku 1985 pod stejnojmenným náměstím na úseku I. B. Umístěna je mezi stanicemi Můstek a Florenc.

Náměstí Republiky

Nástupiště
StátČesko
MěstoPraha
ČtvrťNové Město
UliceNáměstí Republiky
Síť metraPražské metro
Vznik2. listopadu 1985
DopravceDopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmoP
Linkylinka B
Technické informace
Typ staniceražená trojlodní pilířová pražského typu
Počet nástupišť1
Počet vestibulů2
Délka nástupiště109,4 m
Šířka nástupiště18,06 m
Hloubka pod povrchem40,0 m
ProjektantDP-Metroprojekt Praha
Architekting. arch. Anna Hübschmannová
ing. arch. Evžen Kyllar
Externí odkazy
Zeměpisné souřadnice50°5′20,07″ s. š., 14°25′49,7″ v. d.
multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
linka B směr Černý Most
předchozí stanice: Florenc
eskalátor do vestibulu Masarykovo nádraží
1 ostrovní nástupiště
eskalátor do vestibulu náměstí Republiky
následující stanice: Můstek
linka B směr Zličín
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charakteristika stanice

Detail obložení stanice

Náměstí Republiky je trojlodní stanice s 18 páry prostupů na nástupiště, ražená s plnou délkou střední lodi. Dlouhá je 110 m a je založena 40 m hluboko pod povrchem.

Má dva výstupy, dva podzemní vestibuly a tři eskalátorové tunely. Oba vestibuly mají podpovrchovou dvoupodlažní monolitickou konstrukci ze železobetonu, zčásti zastropenou prefabrikovanými předpjatými nosníky. K vestibulu pod náměstím Republiky vede jeden tunel, k vestibulu na Masarykovo nádraží vede jeden krátký tunel s eskalátory Transporta československé výroby, na níž se napojuje další dlouhý s klasickým typem ruských eskalátorů, umístěný oproti tomu prvnímu zhruba kolmo.

Obkladem stanice jsou skleněné desky, desky Ekrona (strop) a vypouklé čočky (stěny za nástupištěm).

Historie stanice

Vstup do stanice z podzemního vestibulu (západní) - eskalátorový tunel

Výstavba stanice v letech 19771985 si vyžádala náklady ve výši 618 milionů Kčs. Musely vzniknout rozsáhlé zábory, při kterých došlo k uzavření v náměstí a okolí Masarykova nádraží v závěru první poloviny 80. let

Stanice byla v roce 2002 vyplavena povodní, následně tak musela být rekonstruována. Obnoveny byly i charakteristické skleněné obrazovkové čočky, které velká voda odnesla až do stanice Karlovo náměstí. V nové podobě je jich však umístěno méně, protože některé byly nenávratně zničeny (a jejich novou výrobu u firmy TCT Rožnov pod Radhoštěm, která je dvacet let předtím coby součást koncernu Tesla vyrobila, zřejmě nikdo neobjednal); několik jejich řad tak bylo nahrazeno smaltovaným plechem. Místo originálního sdruženého nosiče známého z celého úseku I.B pro osvětlení byl použit modernější, prosvícený a odvozený z podobného ze stanice Kobylisy.[2]

Další významnou událostí, která zasáhla do podoby západního vestibulu stanice byla výstavba obchodního domu Palladium. Kvůli tomu tak byl v roce 2006 uzavřen jeden z výstupů. V roce následujícím bylo obchodní centrum dokončeno a napojeno přímo díky vestibulu na metro.

Okolní objekty

Odkazy

Reference

Externí odkazy

← směr Černý Most Metro v Praze směr Zličín
A · B · C · D · O
Florenc Náměstí Republiky Můstek
Černý Most  Rajská zahrada  Hloubětín  Kolbenova  Vysočanská   Českomoravská Palmovka  Invalidovna Křižíkova Florenc C  Náměstí Republiky  Můstek A  Národní třída  Karlovo náměstí  Anděl  Smíchovské nádraží   Radlická Jinonice Nové Butovice  Hůrka  Lužiny  Luka  Stodůlky  Zličín  
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.