Mincovna

Mincovna je místo, kde se vyrábí (razí) mince. Jak vypadala mincovna ve starověku není přesně známo, ale na území Česka to byla od tzv. grošového období (od r. 1300) budova, kde byly soustředěny všechny činnosti potřebné pro vznik finálního produktu - mince. Panovnický monopol na ražbu mincí zavádí reformou až Václav II.[1]

Mincovna

České mincovny

Historie

Na území zemí České koruny působilo souběžně či po sobě několik mincoven. V období ražby denárů (od konce 10. století do roku 1300) to byly mincovny v Praze (PRAGA CIVITAS) na Starém Městě, v Mělníku (MELNIC CIVITAS), na Vyšehradě (VVISEGRAD), v 10. století mincovny Slavníkovců v Libici (LIVBVZ) a v Malíně. Po mincovní reformě z roku 1300 byla ražba pražských grošů soustředěna do Vlašského dvora v Kutné hoře, který sdružoval ve šmitnách mincovny měst Litoměřice, Kladsko, Jihlava, Opava, Most a Písek, od roku 1511 přibyla privátní šlikovská mincovna v Jáchymově, a mince dodávaly mincovny rakouské a uherské…

Současnost

Současné české mince razí privátní společnost Česká mincovna v Jablonci nad Nisou (často mylně uváděna jako státní podnik). Veřejnosti nepřístupná je bývalá biskupská mincovna v Kroměříži, významná mincovna činná od habsburské vlády se nachází v Kremnici na Slovensku. V roce 2011 vznikla privátní komerční akciová společnost Pražská mincovna a.s. se sídlem v Praze.

Reference

  1. http://www.scienceworld.cz/clovek/slavnikovci-stredovek-a-monopol-na-razeni-minci/ - Slavníkovci, středověk a monopol na ražení mincí

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.