Můstek (stanice metra)

Můstek (zkratky MS-A[1] a MS-B[2]) je nejvytíženější přestupní stanice pražského metra.[3] Křižují se zde dvě linky – A a B.

Můstek

Nástupiště na lince B
StátČesko
MěstoPraha
ČtvrťNové Město
UliceNa Můstku, Václavské náměstí, Jungmannovo náměstí
Síť metraPražské metro
VznikLinka A: 12. srpna 1978
Linka B: 2. listopadu 1985
DopravceDopravní podnik hl. m. Prahy
Tarifní pásmoP
Linkylinka A
linka B
Technické informace
Typ staniceLinka A: ražená trojlodní sloupová
Linka B: ražená trojlodní sloupová
Počet nástupišťLinka A: 1
Linka B: 1
Počet vestibulůLinka A: 2
Linka B: 1
Délka nástupištěLinka A: 150,8 m
Linka B: 109,6 m
Šířka nástupištěLinka A: 14,87 m
Linka B: 16,06 m
Hloubka pod povrchemLinka A: 29,3 m
Linka B: 40,3 m
ProjektantLinka A:
DP-Metroprojekt Praha
Vojenský projektový ústav Praha
Linka B:
DP-Metroprojekt Praha
ArchitektLinka A:
Ing. arch. Jarmil Srpa
Ing. arch Robin Hanus
Ing. arch. Zdeněk Volman
Linka B:
Ing. arch. Jarmil Srpa
Ing. ak. arch. Miroslav Suchý
Externí odkazy
Zeměpisné souřadnice50°5′1,62″ s. š., 14°25′24,02″ v. d.
multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda

Linka A:

linka A směr Nemocnice Motol
předchozí stanice: Staroměstská
eskalátor do vestibulu Na Můstku
1 ostrovní nástupiště
eskalátory k přestupní chodbě k lince B
výtah k lince B a na Václavské náměstí
eskalátor do vestibulu Václavské náměstí
následující stanice: Muzeum
linka A směr Depo Hostivař

Linka B:

linka B směr Černý Most
předchozí stanice: Náměstí Republiky
schodiště k přestupní chodbě k lince A
výtah k lince A a na Václavské náměstí
1 ostrovní nástupiště
schodiště k přestupní chodbě k lince A
eskalátor do vestibulu Jungmannovo nám.
následující stanice: Národní třída
linka B směr Zličín
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nachází se přímo pod Václavským náměstím a stejnojmennou křižovatkou. Můstek jsou vlastně dvě stanice, každá pro jednu trasu, spojené přestupními chodbami. Je pojmenována po ulici „Na Můstku“, která se nachází na povrchu. Její název pochází z pozůstatků středověkého můstku, který zde kdysi vedl přes hradební příkop (viz ulice Na příkopě) před někdejšími středověkými staroměstskými hradbami. Část tohoto můstku byla nalezena při výstavbě stanice a je k vidění v jejím vestibulu.

Historie

Oblouky středověkého můstku ve vestibulu Můstek (linka A)
Boční loď stanice Můstek (linka A)

Již v prvních projektech byla zmiňována linka metra pod Václavským náměstím a pod neasanovanou částí Starého Města. Vedení současných linek A i B se objevovalo i v dalších projektech z 20. a 30. let 20. století[4], a tak bylo jasné, že bude nutné v místě jejich křížení vybudovat přestupní stanici. S tím se začalo nakonec v první polovině 70. let; nová stanice umístěná v ose Václavského náměstí byla umístěna 29 m pod povrchem a využit byl rovněž i podchod pod tehdy rušnou dopravní křižovatkou z let šedesátých.

Na lince A byl Můstek tedy otevřen roku 1978, jednalo se tehdy o jedinou raženou sloupovou stanici, a to jak v pražském metru, tak i na úseku I.A. Vybudování stanice stálo 700 milionů tehdejších korun. Na lince B pak mohou cestující Můstek využívat již od roku 1985, tato část stanice byla zprovozněna v rámci otevření úseku metra I.B Vzhledem k tomu bylo nutné do střední lodi stanice Můstek umístit přestupní eskalátory, což do jisté míry zmenšilo prostor pro cestující.

Celá výstavba stanice na lince B v letech 19771985 stála 552 mil. Kčs a vynutila si přenesení sochy Jungmanna dále od středu náměstí.

Během povodní v srpnu 2002 došlo nejprve k zaplavení dolní části stanice (tj. na lince B), a to ve směru od Náměstí Republiky. Nástupiště se sice naplnilo vodou, avšak hladina nějakou dobu nestoupala výše po přestupních chodbách k nástupišti na lince A, neboť byly uzavřeny tlakové uzávěry. A to jak oba dva v samotných přestupních chodbách, tak i další v kabelovém tunelu. Tam však došlo vzhledem k tlaku k proražení příčky a voda si tak nakonec našla cestu i do vyšší části stanice a odsud do úseku metra A mezi Muzeem (včetně) a Malostranskou (včetně).[5][6]

8. dubna 2004 byla ukončena rekonstrukce vestibulu v této části stanice, která souvisela s přestavbou budovy nad ním stojící.

Dne 1. března 2016 byla stanice na linkách A i B bezbariérově zpřístupněna pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace pomocí osobního výtahu, který zároveň umožňuje přestup mezi stanicí Můstek na trase A a B. Zprovozněním výtahu ve stanici Můstek začátkem roku 2016 došlo k bezbariérovému zpřístupnění všech tří (resp. šesti) přestupních stanic pražského metra.

Charakteristika stanice na trati A

Stanice je trojlodní, ražená s plnou délkou středního tunelu 167 m a 24 páry sloupů (vzhledem k vysokému vytížení nebyly použity prostupy, což velmi ztěžovalo výstavbu jak na lince A tak i na lince B). Nachází se 29,3 m pod povrchem,[1] má 2 výstupy – jeden vychází eskalátorovým tunelem do podpovrchového vestibulu, který se nachází přímo v polovině Václavského náměstí a druhý vede obdobně pod křižovatku Můstek. Eskalátory zde byly použity nejdříve sovětské, v roce 1993 byly jako první ze všech na lince A vyměněny, a to oba.

Sloupy jsou obložené hnědým dekorativním kamenem, strop střední lodi a stěny za nástupištěm pak hliníkovými eloxovanými výlisky ve žluté a zlatavé barvě.

Charakteristika stanice na trati B

Stanice se nachází pod ulicí 28. října, 10 m pod úrovní nástupiště na trati A, 40,3 m pod povrchem.[1] Je trojlodní sloupová, s převýšenou střední lodí s raženými přestupními chodbami po průměru 5,1 a 9,2 m. Má jen jeden výstup a vestibul, teoreticky je ale možné dobudovat výstup druhý do prostoru Myslbek nebo Černá Růže.

Vestibuly

Plastika v podzemním vestibulu stanice z Jugmannova náměstí

Stanice Můstek má tři vestibuly:

  • Vestibul pod křižovatkou Na Můstku – je severním vestibulem stanice Můstek A. Nachází se přesně pod křižovatkou, kde je dnes pěší zóna a částečně pod obchodním domem. Vede z něj sedm výstupů do přilehlých ulic. Východ z metra je umístěn uprostřed něj. Jeho součástí je také středověký Můstek, který dal celé oblasti jméno a skleněná vitráž od Stanislava Kostky, která má symbolizovat spolupráci zemí RVHP.
  • Vestibul pod Václavským náměstím – jedná se o jižní vestibul stanice Můstek A. Existoval již dříve, jako první podchod v tehdejší ČSSR v 60. letech. V 70. letech sem byl pak výstup z metra dodatečně dostavěn. Na povrch vede odsud celkem 9 výstupů po krátkých eskalátorech a pevných schodištích.
  • Vestibul pod Jungmannovým náměstím – je nejmladší ze všech tří vestibulů, je to západní vestibul stanice Můstek B a jediný její přímý výstup. Umístěn je pod tímto náměstím, vede z něj pět výstupů po krátkých eskalátorech do přilehlých ulic. Uprostřed něj je krátký eskalátorový tunel, vedoucí pod jeho úroveň a napojující se na další, který vychází přímo z nástupiště stanice. Mezi oběma eskalátory je úhel 90°. Na jedné stěně vestibulu je umístěna dekorativní keramická stěna s tematikou Prahy.

Přestupní chodby

Stanice se nenacházejí přesně nad sebou (konkrétně Můstek A je mírně východněji od Můstku B), proto jsou spojené dvěma dlouhými přestupními chodbami. První z nich vychází z prostředku nástupiště stanice Můstek B po schodišti, vedeným kolmo k její ose nad její úroveň, a pokračuje tunelem pro pěší až pod stanici Můstek A, do níž je vyveden pomocí několika krátkých eskalátorů, ústících přímo do střední lodi nástupiště stanice. Druhý pak vede z východního konce stanice Můstek B po pevném schodišti přímo pod nástupiště Můstku na lince A a spojuje se tam s přestupní chodbou první.

Pražané si častokrát stěžují na spletitost chodeb, vzhledem ke geologické situaci pod Václavským náměstím však nemohly být postaveny tak, jako je tomu například u stanice Muzeum.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

Externí odkazy

← směr Nemocnice Motol Metro v Praze směr Depo Hostivař
A · B · C · D · O
Staroměstská Můstek Muzeum
Nemocnice Motol  Petřiny  Nádraží Veleslavín   Bořislavka  Dejvická  Hradčanská  Malostranská Staroměstská Můstek B  Muzeum C  Náměstí Míru Jiřího z PoděbradFlora Želivského Strašnická  Skalka  Depo Hostivař  
← směr Černý Most Metro v Praze směr Zličín
A · B · C · D · O
Náměstí Republiky Můstek Národní třída
Černý Most  Rajská zahrada  Hloubětín  Kolbenova  Vysočanská   Českomoravská Palmovka  Invalidovna Křižíkova Florenc C  Náměstí Republiky  Můstek A  Národní třída  Karlovo náměstí  Anděl  Smíchovské nádraží   Radlická Jinonice Nové Butovice  Hůrka  Lužiny  Luka  Stodůlky  Zličín  
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.