Letiště Frédérica Chopina

Mezinárodní letiště Frédérica Chopina, Varšava - Okęcie (IATA: WAW, ICAO: EPWA; polsky: Lotnisko Chopina w Warszawie) je mezinárodní veřejné civilní letiště, nacházející se v Okęcie, čtvrti Varšavy, hlavního města Polské republiky. Letiště je pojmenováno po polsko-francouzském hudebním skladateli Frédéricu Chopinovi. Jedná se o nejrušnější polské letiště. Jde přes něj skoro 50 % polské osobní letecké dopravy. Nejbližším letištěm je letiště Varšava-Modlin, které je vzdálenější od centra a létají tam především nízkonákladové aerolinie.

Letiště Frédérica Chopina, Varšava - Okęcie
Lotnisko Chopina w Warszawie
Základní informace
Typ letištěmezinárodní veřejné civilní
ProvozovatelPolish Airports State Enterprise (PPL)
Otevření1933
Nejbližší městoVaršava (8 km)
Kód letiště ICAOEPWA
Kód letiště IATAWAW
Souřadnice52°9′57″ s. š., 20°58′2″ v. d.
Nadmořská výška110 m
Statistika (2018)
Cestujících 17 755 500
Vzletové a přistávací dráhy
  • 11/29 – beton, 2800×45 m
  • 15/33 – beton, 3690×55 m
Odkazy
WebOficiální web a Oficiální web
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Varšavské mezinárodní letiště zpracovává přibližně 100 pravidelných letů denně. K nejrušnějším mezinárodním spojům patří lety do Londýna, Paříže, Frankfurtu a Amsterdamu, mezi nejrušnější vnitrostátní destinace patří Krakov, Vratislav a Gdaňsk.

V roce 2018 letiště odbavilo 17,7 milionu cestujících.

Historie

Busta Frédérica Chopina na Varšavském letišti
Exteriér terminálu T2
Interiér terminálu T2
Boeing 737 společnosti České aerolinie na Chopinově letišti

V roce 1924, při rozšiřování městské zástavby okolo varšavského letiště Pole Mokotowskie začalo Ministerstvo železnic v důsledku růstu letectví nakupovat půdy u obce Okęcie ke stavbě nového letiště. V roce 1933 převzalo toto nově vzniklé letiště veškerý provoz z Pole Mokotowskie. Během druhé světové války bylo letiště často používáno jako bitevní pole mezi německými a polskými vojáky a bylo prakticky zničeno. Po osvobození zahájily svůj provoz na letišti Okęcie polské aerolinie LOT. V roce 1956 převzala vláda správu letiště místo LOTu. V roce 1969 byl otevřen nový mezinárodní terminál s kapacitou 1 000 000 cestujících ročně. Vnitrostátní lety byly stále vedeny ve staré předválečné budově. V roce 1992 byl otevřen nový terminál T1 s kapacitou 3,5 milionů cestujících ročně, který nahradil stávající komplex z komunistické éry. V březnu 2001 bylo Varšavské letiště pojmenováno na počest polsko-francouzského pianisty a skladatele Frédérica Chopina (ačkoli toto jméno se téměř nevyužívá[zdroj?] v praxi a většina uživatelů zná letiště jako Okęcie). Od roku 2007 je v provozu nový terminál T2, který postupně přebírá významnou část provozu.

Terminály

V roce 2010 se struktura letiště radikálně změnila a z obou komplexů Terminálů 1 a 2 se stal jeden nový terminál – Terminál A, rozdělený na pět odbavovacích úseků (check-inů) (A, B, C, D, E) ve dvou hlavních halách. V komplexu je rozmístěno 45 vstupních bran, z nichž 27 slouží jako nástupní mosty.

Jižní hala

Jižní hala, v níž se nachází odbavovací úseky A a B (původní Terminál 1), které jsou aktuálně[kdy?] uzavřeny kvůli probíhající rekonstrukci, byla postavena v roce 1992 s kapacitou pro 3.5 milionu cestujících ročně, aby nahradila stárnoucí komplex z komunistické éry. Kapacita haly zpočátku plně vyhovovala poptávce. V roce 2005 byla zrekonstruována a otevřena příletová hala ze 70. let 20. století, a pod přezdívkou "Etiuda" se stala dočasným terminálem pro nízkonákladové dopravce. V březnu 2009 byla hala opět uzavřena a dopravci v ní působící, hlavně členové skupiny SkyTeam, se přestěhovali do terminálu 1.

Doprava na letiště

Letiště spojuje s varšavskými obvody pět veřejných autobusových linek procházejících klíčovými komunikačními uzly hlavního města a největších hotelů.[1] Letiště je kromě toho obsluhováno dvěma linkami rychlé městské železnice (SKM Szybka Kolej Miejska) S2 a S3.[2]

Letecké společnosti a destinace

[kdy?][zdroj?]

Společnost Destinace
Adria Airways Lublaň - mezinárodní letiště Jože Pučnika Podgorica - mezinárodní letiště Golubovci
Aer Lingus Dublin - mezinárodní letiště Dublin
Aeroflot Moskva - mezinárodní letiště Šeremetěvo
Ukraine International Airlines Kyjev - mezinárodní letiště Boryspil
airBaltic Riga - mezinárodní letiště Riga
Air France Paříž - mezinárodní letiště Charlese de Gaulla
Alitalia Řím - mezinárodní letiště Leonarda da Vinciho
Austrian Airlines Vídeň - mezinárodní letiště Vídeň
British Airways Londýn - mezinárodní letiště Heathrow
Brussels Airlines Brusel - mezinárodní letiště Zaventem
ČSA České aerolinie Praha - mezinárodní letiště Václava Havla
Finnair Helsinki - mezinárodní letiště Vantaa
KLM Amsterdam - mezinárodní letiště Schiphol
LOT Amsterdam - mezinárodní letiště Schiphol • Atény - mezinárodní letiště Atény Barcelona - mezinárodní letiště barcelonaMadrid - mezinárodní letiště Barajas Berlín - mezinárodní letiště TegelMnichov - mezinárodní letiště Franze Josefa Strauße Chicago - mezinárodní letiště O'HareNew York - mezinárodní letiště Johna Fitzgelarda Kennedyho Bělehrad - mezinárodní letiště Nikoly Tesly a další...
SAS Scandinavian Airlines Kodaň - mezinárodní letiště Kastrup
Swiss International Air Lines Curych - mezinárodní letiště Curych
Turkish Airlines Istanbul - Atatürkovo mezinárodní letiště

a mnoho dalších...

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Warsaw Frédéric Chopin Airport na anglické Wikipedii.

  1. Public transport - Lotnisko Chopina w Warszawie. www.lotnisko-chopina.pl [online]. [cit. 2019-10-30]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Train - Lotnisko Chopina w Warszawie. www.lotnisko-chopina.pl [online]. [cit. 2019-10-30]. Dostupné online. (anglicky)

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.