Klokaní ostrov

Klokaní ostrov (anglicky Kangaroo Island) je po Tasmánii a Melvillově ostrově třetím největším ostrovem Austrálie. Od mysu Cape Jervis na pobřeží Jižní Austrálie je vzdálen zhruba13 km. Je dlouhý přibližně 145 km a místy 60 km široký. Po obvodu měří 450 km malebného a divokého pobřeží. Ostrov je vzdálen 120 km vzdušnou čarou od Adelaide a je vyhlášeným rekreačním rájem, což platí zejména pro milovníky přírody.

Klokaní ostrov
Kangaroo Island (anglicky)
Klokaní ostrov
LokalizaceIndický oceán
StátAustrálie Austrálie
 StátJižní Austrálie
 RegionKangaroo Island
 Local Government AreaKangaroo Island Council
Topografie
Rozloha4 405 km²
Zeměpisné souřadnice35°50′ j. š., 137°20′ v. d.
Délka115 km
Šířka37 km
Nejvyšší vrcholbezejmenný vrchol (307 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel4 259 (2006)
Hustota zalidnění1 obyv./km²
Největší sídloKingscote
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

V dobách, než byl ostrov objeven Evropany, zde žilo domorodé obyvatelstvo Austrálců, čehož jsou důkazem nálezy primitivních kamenných nástrojů. Tyto nálezy jsou staré nejméně deset tisíc let. Jak a kdy domorodci opustili ostrov zůstává dodnes neobjasněno. Klokaní ostrov pojmenoval Matthew Flinders v roce 1802, kdy jej spatřil jako první Evropan. Ostrov nese své jméno podle klokanů na březích ostrova, které lovila posádka objevitelské lodi, neboť po dlouhých dnech strádání se jednalo o jedinou dostupnou potravu. Prvním, kdo se na ostrově usadil, byli uprchlí trestanci a ztroskotanci, kteří si zde založili pirátskou základnu. V roce 1827 bylo toto pirátské doupě zlikvidováno britskými vojáky. V roce 1836 se zde usadili první skuteční osadníci, kteří se tu ovšem udrželi pouhé 4 roky. Z ostrova přesídlili na pevninskou Austrálii a založili zde město Adelaide. Proto na Klokaním ostrově začalo postupné osídlování až v průběhu celého 19. století. Ostrov jako první zmapoval Nicolas Baudin v roce 1803.

Farmaření a ekonomie ostrova

Na ostrově žije přes milion ovcí, z nichž je většina plemene Merino, a které ještě do nedávna byly hlavním zdrojem obživy. Z ovčího mléka se na ostrově vyrábějí delikátní sýry kontinentálního typu. Cena ovčí vlny v posledních letech[kdy?] dramaticky poklesla, a tak farmáři hledají i jiné zdroje obživy.

Na ostrově je dnes 140 chovatelů sladkovodních raků. Vývozním artiklem je též včelí med, přičemž včely byly na ostrov přivezeny v roce 1881 z italské Ligurie. Mezi další zdroje obživy patří například chov ušní, ústřic a slávek, výroba olivového oleje a začíná se zde opět destilovat eukalyptový olej.

Doprava

Panorama Klokaního ostrova s asfaltovou silnicí

Spojení s ostrovem zajišťují dva trajektové spoje. První je osobním trajektem z Glenegu místní části Adelaide do Kingscote, a druhý přepravní trajekt z Cape Jervisu do Penneshawu. Další možností přesunu je 30minutová cesta letadlem z Adelaide na letiště v Kingscote. Ostrov je hustě pokrytý 1600kilometrovou sítí silnic, nicméně asfaltový povrch mají jen hlavní tahy mezi většími osadami. Zbylé silnice mají povrch z červené drti a jsou velmi nebezpečné, jelikož jsou vystaveny rozmarům přírody. Na ostrově jsou 4 půjčovny dopravních prostředků a funguje zde i autobusová linka z přístavu Penneshaw do American River.

Fauna

V rámci zachování ohroženého druhu byly na Klokaní ostrov vypuštěny koaly. Stalo se tak v roce 1923. Dnes jsou koaly rozšířeny po celém ostrově. Nemají zde žádné přirozené predátory a nesužují je nemoci a bakterie rodu Chlamydiae jako je tomu u pevninských koal. Koaly v hojné míře likvidují a ničí gumovníky, a proto je jejich stav regulován. Odchycené kusy jsou přemisťovány do jiných částí Austrálie.

V malé zátoce (Seal Bay), lemované strmými skalisky, se nalézá útočiště lachtanů šedých. Ve zdejší kolonii nachází ideální místo pro odchov svých mláďat.

V národních parcích žije spousta klokanů, klokánků, ptakopysků či tučňáků. Zvířata zde pozbyla vší plachosti před návštěvníky a jsou velmi přítulná. Nedaleko Pelican Bay se nachází ornitologická stanice.

Flóra a národní parky

Pohled z Remarkable rocks

Celou jednu třetinu ostrova tvoří národní parky a chráněné rezervace. Celkem se jich zde nachází 18.

  • Cape Gantheauma Conservation Park – Zóna divoké přírody s největším jezerem ostrova Murrays Lagoon. Je to oblast plná nízkých eukalyptových keřů poskytujících hnízdiště spoustě ptáků.
  • Kelly Hill Conservation Park – Park s vápencovými jeskyněmi Kelly Hill Caves leží 79 km od Kingscote.
  • Seal Bay Conservation Park – Třetí největší kolonie lachtanů šedých v Austrálii.
  • Flinders Chase National Park – Od roku 1919 vyhlášen národním parkem. Je zároveň největším parkem Jižní Austrálie. Krajinu parku tvoří převážně nízké eukalyptové porosty s občasnými skupinami vyšších blahovičníků.

Městečka a osady ostrova

  • Penneshaw – Leží na poloostrově Dudley Peninsula, který je vyhlášený výskytem tučňáka nejmenšího. Poblíž je vyhlídka z vrcholu Mount Thisby na kolonie těchto tučňáků.
  • American River – Leží v zátoce obklopené borovicemi. Je to rybářská osada se zajímavou atrakcí – krmením pelikánů.
  • Kingscote – Náleží statut historického městečka, je centrem administrativy a služeb ostrova. lze tedy říct, že se jedná o hlavní město ostrova.
  • Parndana
  • Cygnet River – V této osadě jsou nejhonosnější ubytovací zařízení na ostrově.
  • Rocky River

Ostrovní klima

Průměrná teplota Klokaního ostrova je mezi 11,4 °C – 19,1 °C. Letní teploty na ostrově nepřekračují 35 °C. Průměrná letní teplota se pohybuje od 20,8 °C do 25 °C. Zimní teploty od července do září jsou 8,4 °C – 14,6 °C. Úhrn ročních srážek na ostrově je 485 mm a průměrná síla větru je 14,7–17,7 km/h. [1]

Atrakce a turistické cíle

Remarkable rocks
  • Remarkable Rocksoranžově zabarvené skály ležící na výběžku Kirk Patrick Point v národním parku Flinders Chase.
  • Cape Willoughby Lighthousemaják stojící na východním konci ostrova
  • Hope Cottage Folk Museummuseum prvních osadníků ve zrestaurovaném domu z roku 1859
  • Little Sahara – je to 15kilometrová oblast s dunami z bílého písku ležící mezi zálivy Seal Bay a Vivonne Bay.
  • Admirals Arch – působivá skalní formace kde se vyhřívají lachtani australští.
  • Cape Borda Lighthouse – historický maják z roku 1858

Obrázky

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.