Karel Ignác Fanfrdla

Karel Ignác Fanfrdla (1. ledna 1893 Náměšť nad Oslavou21. května 1973 Brno) byl český (resp. moravský) římskokatolický duchovní a komunální politik.

Karel Ignác Fanfrdla
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézebrněnská
Svěcení
Kněžské svěcení5. července 1918
Osobní údaje
Datum narození1. ledna 1893
Místo narozeníNáměšť nad Oslavou
Datum úmrtí21. května 1973 (ve věku 80 let)
Místo úmrtíBrno
Místo pohřbeníÚstřední hřbitov (Brno)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Po maturitě na českém státním klasickém gymnáziu v Brně vstoupil v roce 1913 do noviciátu řádu sv. Augustina na Starém Brně. Kněžské svěcení přijal 5. července 1918. Po vysvěcení studoval práva na Univerzitě Karlově i Masarykově univerzitě, dva roky také studoval teologii v Innsbrucku. Jeho kněžským působištěm pak byly především brněnské farnosti. Byl kaplanem na Starém Brně či katechetou na českých a německých školách na Starém Brně. Po vysvěcení kostela svatého Augustina v Brně-Masarykově čtvrti zde působil jako první duchovní správce, od roku 1938 se zde stal farářem. Na VI. valném sjezdu Orla v roce 1934 zvolen jeho prvním ústředním jednatelem, tuto funkci vykonával až do svého zatčení gestapem v roce 1939 v Brně v rámci akce Albrecht der Erste. Vězněn byl postupně na Špilberku, v Dachau, Buchenwaldu a poté znovu v Dachau. Zde byl vězněn až do dubna 1945, kdy byl tento koncentrační tábor osvobozen. Po druhé světové válce byl činný i v komunální politice za Československou stranu lidovou. V letech 1945–1948 byl náměstkem předsedy Zemského národního výboru pro Zemi moravskoslezskou v Brně, předsedou krajské rady ČSL v Brně, předsedou Cyrilometodějské záložny v Brně. Vykonával také funkci prvního náměstka brněnského starosty. Po únoru 1948 (konkrétně v červnu 1949) ho Okresní soud v Brně odsoudil na dva roky do vězení za údajnou zpronevěru. Propuštěn byl v lednu následujícího roku, neustále však byl sledován státní bezpečností. V roce 1961 byl donucen opustit farnost u sv. Augustina a stal se administrátorem ve farnosti Kobylí. V době politického uvolnění v roce 1968 se mohl vrátit do Brna, vypomáhal ve starobrněnské farnosti až do konce života.[1]

Odkazy

Reference

  1. Historie Augustiniánů v Brně [online]. opatstvibrno.cz. Dostupné online.

Literatura

  • MÁTLOVÁ, Simona. Soudní procesy s brněnskými augustiniány po roce 1948. Brno, 2015. 76 s. magisterská diplomová práce. Masarykova univerzita Filozofická fakulta Historický ústav. Vedoucí práce prof. PhDr. Jiří Hanuš, Ph.D.. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.