Jan Bolemil Erben
Jan Bolemil Erben (14. dubna 1836 Nová Paka – 1923[1]) byl česko-americký evangelický pastor, kazatel, novinář, redaktor v počátcích českých krajanských periodik v USA, člen Sokola a spolkový činovník dlouhodobě žijící a působící v St. Louis, Missouri. Roku 1860 spoluzaložil a jako šéfredaktor zpočátku vedl vůbec druhý česky psaný krajanský časopis, zvaný Národní Noviny, který byl později sloučen s časopisem Slowan Amerikánský do českých novin Slávie, vycházejících od roku 1861. Rovněž se roku 1865 podílel na založení první české jednoty Sokol ve Spojených státech.
Jan Bolemil Erben | |
---|---|
Jan Bolemil Erben (cca 1900) | |
Rodné jméno | Jan Bolemil Erben |
Narození | 14. dubna 1836 Nová Paka Rakouské císařství |
Úmrtí | 1923 (ve věku 86–87 let) Spojené státy americké |
Národnost | česko-americká |
Povolání | evangelický pastor, novinář, starosta Sokola |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Život
Mládí
Narodil se jako Jan Václav Erben v Nové Pace v severovýchodních Čechách. Studoval gymnázium v Praze, posléze vstoupil do benediktinského kláštera, kde byl vzděláván v katolické liturgii. Pro nesouhlas s učením však klášter opustil a odešel do pruské Vratislavi, kde přestoupil k evangelickému učení[2] a stal se knězem. Posléze se rozhodl k odchodu do Spojených států skýtajících nové pracovní příležitosti i náboženské svobody. Jako své prostřední jméno posléze začal užívat jméno Bolemil.
Novinářská dráha
Po nějakou dobu se zdržoval v New Orleans v Louisianě, před rokem 1860 se pak přestěhoval do St. Louis v Missouri.[3] Působil zde jako německy kázající evangelický pastor. V té době již v St. Louis působila početná česko-americká komunita, reprezentovaná spolkem Česko Slovanská Podpůrná Společnost (ČSPS, anglicky Czech-Slovak Protective Society), do jejíchž aktivit se Erben zapojil. Přijal roli šéfredaktora[4] připravovaného česky psaného periodika, vydávaného díky ČSPS, pojmenovaného Národní Noviny. Dále se na jejich vzniku podíleli také Hynek Sládek a Jan Borecký. První číslo vyšlo 21. ledna 1860 v St. Louis, o pouhé tři týdny později, než František Kořízek připravil v Racine ve Wisconsinu list s názvem Slowan Amerikánský. Národní Noviny se tak staly druhým česky psaným krajanským periodikem v USA. List se však dostal do problémů s účetnictvím. Erben redigoval celkem 15 čísel.[3] V roli šéfredaktora jej posléze vystřídal Hynek Sládek. List pak roku 1861 de facto zanikl.
S Kořízkovým souhlasem se pak redakce Národních Novin sloučila se Slowanem Amerikánským, což dalo vzniknout českým novinám Slávie. Ty začaly vycházet v říjnu 1861 a tiskly se stejně jako Slowan Amerikánský v Racine. Slávie byla zasílána do New Yorku, Indiany, Pensylvánie, Ohia, Michiganu, Missouri, Illinois, Iowy, Minnesoty a Kalifornie. Prvním redaktorem byl ustanoven Erben, po něm po čase převzal redakci Vojtěch Mašek. Na vydávání se kromě Erbena a Františka Kořízka podíleli též např. Jan Bárta Letovský a František Rostislav Mráček, který byl krátce i redaktorem.
Sokol
Významně se pak Erben zasloužil o přenesení myšlení tělovýchovných jednot Sokol Miroslava Tyrše a Jindřicha Fugnera, vznikajících v českých zemích od počátku 60. let 19. století. Ve spolupráci s Jaroslavem Vostrovským a Karlem Procházkou[5] začali usilovat o vznik první americké tělocvičné jednoty Sokola v St. Louis. Tyto snahy zkomplikovaly a zdržely okolnosti probíhající americké občanské války. 14. února 1865 byla v České síni (Czech Hall) v St. Louis slavnostně založena zdejší sokolská jednota, jíž se Erben stal prvním starostou. Dozvuky války však donutili jejich aktivity záhy přerušit a jednota posléze roku 1866 zanikla.
K obnovení Sokola v St. Louis pak došlo roku 1871 pod vedením Jana Aloise Olivieruse.
Roku 1904 je uveden jako pobývající u své dcery v St. Louis.[2]
Úmrtí
Jan Bolemil Erben zemřel roku 1923, pravděpodobně v St. Louis, ve věku 85 nebo 86 let.
Odkazy
Reference
- AUT - Úplné zobrazení záznamu. aleph.nkp.cz [online]. [cit. 2022-02-03]. Dostupné online.
- HABENICHT, Jan. Dějiny Čechův amerických. [s.l.]: Tiskem a nákladem časopisu "Hlas" 832 s. Dostupné online. (česky) Google-Books-ID: kkUlAQAAMAAJ.
- JR, Miloslav Rechcigl. Beyond the Sea of Beer: History of Immigration of Bohemians and Czechs to the New World and Their Contributions. [s.l.]: AuthorHouse 1340 s. Dostupné online. ISBN 978-1-5462-0237-0. (anglicky) Google-Books-ID: Az0_DwAAQBAJ.
- PETR, Bednařík; JAN, Jirák; BARBARA, Köpplová. Dějiny českých médií: Od počátku do současnosti, 2., upravené a doplněné vydání. [s.l.]: Grada Publishing, a.s. 457 s. Dostupné online. ISBN 978-80-271-1144-2. (česky) Google-Books-ID: ZvUOEAAAQBAJ.
- Sokol v USA oslavil 150 let svého trvání - Český dialog. www.cesky-dialog.net [online]. [cit. 2021-12-31]. Dostupné online.
Literatura
- Amerikán: národní kalendář na rok. Chicago: Aug. Geringer, 1878, 1(1). s. 71.
- ČAPEK, Tomáš. Padesát let českého tisku v Americe. New York: František Brodský, 1911.
- HABENICHT, Jan. Dějiny Čechův amerických. St. Louis: Hlas, [1904-1910]. s. 56-57.
Externí odkazy
- Mezi starou vlastí a Amerikou. Počátky české krajanské komunity v USA 19. století v transatlantické perspektivě - Disertační práce
- Národní Noviny (21. ledna 1860 – 24. června 1861)
- Slávie (30. září 1861 – 1918)