Diecéze métská

Diecéze métská (lat. Diocesis Metensis, franc. Diocèse de Metz) je francouzská římskokatolická diecéze. Leží na území departementu Moselle, jehož hranice přesně kopíruje. Sídlo biskupství i katedrála Saint-Étienne de Metz se nachází v Métách. Diecéze není součástí žádné církevní provincie, je přímo podřízená Svatému stolci. Métský biskup je jmenován francouzským prezidentem na základě návrhu od papeže, dle místního práva v Alsasku-Lotrinsku.

Diecéze métská
Diocesis Metensis
Znak métské diecéze
Základní informace
SídloMéty,  Francie
Patronsvatý Štěpán
Zřízena3. století
BiskupJean-Christophe André Robert Lagleize
Církevní provinciežádná
Statistické údaje
Počet farností649
Rozloha6 226 km²
Počet obyvatel1 023 447
z toho katolíků829 000 (81 %)
Další informace
Zeměpisné souřadnice49°7′12,36″ s. š., 6°10′33,28″ v. d.
Webhttp://metz-catholique.fr
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Od 27. září 2013 je diecézním biskupem Mons. Jean-Christophe André Robert Lagleize.

Historie

Biskupství bylo v Métách založeno v průběhu 3. století. V době starého režimu ve Francii byla diecéze součástí provincie Trojbiskupství (franc. Trois-Évêchés) až do velké francouzské revoluce.

V důsledku konkordátu z roku 1801 bylo 29. listopadu 1801 bulou papeže Pia VII. Qui Christi Domini zrušeno velké množství francouzských diecézí, mezi nimi také remešská arcidiecéze, jejíž území bylo včleněno do diecéze Meaux a métské diecéze; k obnovení remešské arcidiecéze došlo 6. října 1822.

Métské biskupství není součástí žádné církevní provincie, je přímo podřízeno Svatému stolci, stejně jako štrasburské arcibiskupství (pouze tato dvě biskupství jsou v rámci metropolitní Francie) a diecéze Saint-Denis-de-La Réunion (v rámci zámořské Francie). Na území diecéze platí Alsasko-Lotrinské místní právo, na základě kterého jmenuje métské biskupy (a štrasburské arcibiskupy) francouzský prezident na návrh papeže.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Diocèse de Metz na francouzské Wikipedii.

    Související články

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.