Dichazurga

Dichazurga nebo Dichažurgja nebo Abaakyt (abchazsky Дихазурга nebo Дихажәыргьа nebo Абаақыҭ, gruzínsky a megrelsky დიხაზურგა – Dichazurga) je vesnice v Abcházii v okrese Gali. Leží přibližně 13 km východně od okresního města Gali. Obec sousedí na západě s Machundžrou, na severu s Gumryšem v okrese Tkvarčeli, které od sebe odděluje řeka Chob a Vodní nádrž Gali, na severovýchodě s Papynyrchvou, na východě s Ruchi a s Tkaiou, které se obě nachází v gruzínském kraji Samegrelo – Horní Svanetie a odděluje je od Dichazurgy řeka Inguri, a na jihozápadě s Čuburchindží.

Dichazurga
Дихазурга / Дихажәыргьа / Абаақыҭ
დიხაზურგა
Poloha
Souřadnice42°36′50″ s. š., 41°50′55″ v. d.
Nadmořská výška180 m n. m.
Časové pásmoUTC+3
StátAbcházie Abcházie
Okres Gali
Dichazurga
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel972 (2011[1])
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oficiálním názvem obce je Vesnický okrsek Dichazurga (rusky Чубурхинджская сельская администрация, abchazsky Ҷубурхьынџь ақыҭа ахадара). Za časů Sovětského svazu se okrsek jmenoval Dichazurginský selsovět (Чубурхинджский сельсовет).

Části obce

Součástí Dichazurgy jsou následující části:[2]

  • Dichazurga / Abaakyt (Дихазурга / Дихажәыргьа / Абаақыҭ)
  • Zeni (Зени) – gruz. ზენი
  • Chole (Холе) – gruz. ხოლე
  • Ocarce (Оцарце) – gruz. ოცარცე

Historie

Dichazurga byla v minulosti součástí gruzínského historického regionu Samegrelo, od 17. století Samurzakanu. Po vzniku Sovětského svazu byla vesnice součástí příhraničí Abchazské ASSR s Gruzií, přičemž všichni obyvatelé se hlásili k megrelské národnosti. Obec spadala pod okres Gali.

Během války v Abcházii v letech 1992–1993 byla obec ovládána gruzínskými vládními jednotkami. Na konci této války se zdejší obyvatelé, z nichž téměř dvě třetiny z Abcházie uprchly, ocitli pod vládou separatistické Abcházie. Dle Moskevských dohod z roku 1994 o klidu zbraní а o rozdělení bojujících stran byla Dichazurga začleněna do nárazníkové zóny, kde se o bezpečnost staraly mírové vojenské jednotky SNS v rámci mise UNOMIG. Mírové sbory Abcházii opustily poté, kdy byla v roce 2008 Ruskem uznána nezávislost Abcházie. Během tohoto období docházelo v obci nebo v její blízkosti k příhraničním incidentům a přestřelkám s mrtvými na obou stranách.[3]

Od roku 2008 se o bezpečnost a o hranici s Gruzií starají abchazské a ruské vojenské jednotky. To vedlo k dalším různým incidentům, kdy například předseda okresu Gali Beslan Aršba potvrdil, že v Dichazurze bylo vypáleno pět domů poté, kdy se zde stali tři příslušníci abchazské pohraniční stráže obětí ostřelování. Pachateli byli příbuzní a přátelé těchto tří pohraničníků a starosta obce Riap, kteří přišli pomstít jejich smrt.[4] Mezi další problémy obce patřily v roce 2013 únosy, za které byli zodpovědní abchazští, ruští i gruzínští členové dobře organizovaného kriminálního gangu čchvartalského vora v zakoně Mamuky Čkadvy, jenž byl toho roku vyhoštěn z Ruska. Tito zločinci páchali únosy na abchazské i gruzínské straně řeky Inguri, kdy v noci po vloupání do domu unášeli spící (a bohatou) oběť a žádali výkupné.[5]

Obyvatelstvo

Dle nejnovějšího sčítání lidu z roku 2011 je počet obyvatel této obce 972 a jejich složení následovné:[1]

  • 955 Megrelců (98,3 %)
  • 7 Gruzínů (0,7 %)
  • 3 Rusové (0,3 %)
  • 7 příslušníků ostatních národností (0,7 %)

Před válkou v Abcházii žilo v obci 616 obyvatel, v celém Dichazurginském selsovětu 2625 obyvatel.[6]

Odkazy

Literatura

  • Kvarčija, V. E. Историческая и современная топонимия Абхазии (Историко-этимологическое исследование). Dom Pečati. 2006. Suchum. 328 s.
  • Kvarčija, V. E. Аҧсны атопонимика. Abchazská akademie věd. 2002. Suchum. 686 s. (Dostupné online)

Reference

  1. (rusky) www.ethno-kavkaz.narod.ru – sčítání lidu v Abcházii 2011
  2. Kvarčija, V. E. Аҧсны атопонимика. str. 204.
  3. Тбилиси и Сухуми совместно расследуют убийство абхазских пограничников. Lenta.ru. 6. října 2003. Dostupné online
  4. POLANDOV, D., SUVARJANOVÁ, N. Что происходит в Гальском районе? Echo Kavkaza. 7. června 2010. Dostupné online
  5. CULADZE, Z. Похищение людей – самый доходный бизнес в Гали. Naša Abchazija. 29. května 2013. Dostupné online
  6. All-USSR census 1989 in Abkhazian ASSR. pop-stat.mashke.org [online]. [cit. 2019-10-04]. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.