Čuburchindž

Čuburchindž nebo Čuburchindži nebo Chjaccha (abchazsky Ҷубурхьынџь nebo Хьацҳа, gruzínsky a megrelsky ჭუბურხინჯი – Čuburchindži) je vesnice v Abcházii v okrese Gali. Leží přibližně 5 km jihovýchodně od okresního města Gali. Obec sousedí na západě se Sidou, na severozápadě s Šašikvarou, na severu s Machundžrou, na severovýchodě s Dichazurgou, na východě s Ruchi a na jihovýchodě s Achali Abastumanim, které se obě nachází v gruzínském kraji Samegrelo – Horní Svanetie a odděluje je od Čuburchindži řeka Inguri, a na jihozápadě s Taglanem. Obcí prochází hlavní silnice spojující Suchumi s Gruzií a nachází se zde také hraniční přechod a kontrolní stanoviště u mostu přes řeku Inguri.

Čuburchindž
Ҷубурхьынџь
ჭუბურხინჯი
Poloha
Souřadnice42°34′54″ s. š., 41°49′ v. d.
Nadmořská výška120 m n. m.
Časové pásmoUTC+3
StátAbcházie Abcházie
Okres Gali
Čuburchindž
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel3 340 (2011[1])
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oficiálním názvem obce je Vesnický okrsek Čuburchindž (rusky Чубурхинджская сельская администрация, abchazsky Ҷубурхьынџь ақыҭа ахадара). Za časů Sovětského svazu se okrsek jmenoval Čuburchindžský selsovět (Чубурхинджский сельсовет).

Části obce

Součástí Čuburchindže jsou následující části:[2]

  • Čuburchindž / Čuburchindži / Chjaccha (Ҷубурхьынџь / Ҷубурхьинџьи / Хьацҳа)
  • První Akjuagja / První Akvaga (Актәи Акьуагьа / Акәаӷа I) – gruz. Pirveli Akvaga (პირველი აკვაღა)
  • Druhá Akjuagja / Druhá Akvaga (Аҩбатәи Акьуагьа / Акәаӷа II) – gruz. Meore Akvaga (მეორე აკვაღა)
  • Zeni / Lbaa (Зени / Лбаа) – gruz. Zeni (ზენი)
  • Laštra / Salchino / Satandža (Лашҭра / Салхино / Саҭанџьа) – gruz. Salchino (სალხინო)
  • Čkonchumla (Ҷҟонхәымла) – gruz. Čkonchumla (ჭყონხუმლა)

Historie

Čuburchindž byl v minulosti součástí gruzínského historického regionu Samegrelo, od 17. století pak Samurzakanu. Po vzniku Sovětského svazu byla vesnice součástí příhraničí Abchazské ASSR s Gruzií, přičemž všichni obyvatelé se hlásili ke gruzínské národnosti. Obec spadala pod okres Gali. Přímo za obcí východním směrem se nachází most přes řeku Inguri, tvořící hranici mezi Abcházií a zbytkem Gruzie.

Během války v Abcházii v letech 1992–1993 byla obec ovládána gruzínskými vládními jednotkami. Na konci této války se zdejší obyvatelé, z nichž polovina z Abcházie uprchla, ocitli pod vládou separatistické Abcházie. Dle Moskevských dohod z roku 1994 o klidu zbraní а o rozdělení bojujících stran byl Čuburchindž začleněn do nárazníkové zóny, kde se o bezpečnost staraly mírové vojenské jednotky SNS v rámci mise UNOMIG. Mírové sbory Abcházii opustily poté, kdy byla v roce 2008 Ruskem uznána nezávislost Abcházie.

Čuburchindž je od poloviny 90. let dějištěm pravidelných čtyřstranných schůzek o bezpečnosti mezi představiteli Abcházie, Gruzie, SNS a UNOMIG. Po roce 2008 byly tyto schůzky pozastaveny.[3] Časem ale byly obnoveny.

Od roku 2008 se o bezpečnost a o hranici s Gruzií starají abchazské a ruské vojenské jednotky. V roce 2012 byla v obci uvedena do provozu nová ruská vojenská základna a ubytovna pro pohraničníky a jejich rodiny.[4]

Obyvatelstvo

Dle nejnovějšího sčítání lidu z roku 2011 je počet obyvatel této obce 3340 a jejich složení následovné:[1]

  • 3312 Gruzínů (99,2 %)
  • 12 Rusů (0,4 %)
  • 7 Abchazů (0,2 %)
  • 9 příslušníků ostatních národností (0,2 %)

Před válkou v Abcházii žilo v obci 2092 obyvatel, v celém Čuburchindžském selsovětu 6457 obyvatel.[5]

Odkazy

Literatura

  • Kvarčija, V. E. Историческая и современная топонимия Абхазии (Историко-этимологическое исследование). Dom Pečati. 2006. Suchum. 328 s.
  • Kvarčija, V. E. Аҧсны атопонимика. Abchazská akademie věd. 2002. Suchum. 686 s. (Dostupné online)

Reference

  1. (rusky) www.ethno-kavkaz.narod.ru – sčítání lidu v Abcházii 2011
  2. Kvarčija, V. E. Аҧсны атопонимика. str. 201.
  3. Грузия не согласна на возобновление встреч в селе Чубурхинджи Абхазии. RIA Novosti. 12. prosince 2008. Dostupné online
  4. В селе Чубурхиндж Гальского района введен в эксплуатацию новый военный городок Погрануправления ФСБ России в Абхазии. Apsnypress. 24. května 2012. Dostupné online Archivováno 24. 6. 2017 na Wayback Machine
  5. Sčítání lidu v Sovětském svazu z roku 1989
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.