Chellah

Chellah nebo Shalla (berbersky: Sla nebo Calla; arabsky شالة‎) je středověké opevněné muslimské pohřebiště v blízkosti města Rabat v Maroku, na jihu po levé straně řeky Bou Regreg. Na tomto místě Féničané založili obchodní centrum. Později se stalo součástí římské kolonie a spadalo pod provincii Mauretania Tingitana.

Chellah/Shalla
شالة‎
Ruiny středověkého sídla
Poloha
Souřadnice34°0′24″ s. š., 6°49′13″ z. d.
Časové pásmo0
StátMaroko Maroko
Chellah/Shalla
شالة‎
Správa
Statuszaniklé pohřebiště
Vznik700 př. n. l.
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Místo dostalo název Sala od muslimských dobyvatelů severní Afriky, pravděpodobně v době Almohadů, poté bylo přebudováno ve 13. století. Ruiny středověké tvrze stále stojí. Berberští Almohadové využívali toto místo k pohřbívání členů královských rodin. Marínovci z místa vytvořili svaté pohřebiště zvané Chellah a vybudovali zde komplex včetně mešity, minaretu a královských hrobek. Minaret dnes již zruinované mešity, vybudovaný z kamene a dlaždic stále stojí.

Historie

Sala v době Féničanů

Féničané zřídili hned několik kolonií v místech, kde se dnes nachází stát Maroko. Usídlení podél břehů řeky Bou Regreg bylo známé jako Shalat. Později bylo pod kontrolou Kartága.

Římská kolonie

Římané zde později vybudovali vlastní město Sala téměř na stejném místě. Římské město bylo podle Ptolemaia zváno Sala. Podle archeologických nálezů zde stálo město s typickou římskou architekturou; stála zde císařská cesta, Decumanus Maximus, fórum a vítězný oblouk. Sala byla centrem křesťanství již od 2. století

Římský hřbitov byl poté ve městě Latin.

Jedna ze dvou hlavní římských silnic v Mauretania Tingitana spojovala přes Atlantik města Iulia Constantia Zilil (Asilah), Lixus (Larache) a kolonii Sala. Další cesty byly pravděpodobně budovány směrem na jih, ze Saly do dnešní Casablanky, v té době zvané Anfa. Římané měli dvě hlavní přístavní města u Atlantiku na březích provincie; u kolonie Sala a města Lixus. Přístav Sala (dnes již neexistující) byl využíván pro obchodní lodě a byli zastávkou před Anfaou (Casablancou) a Insula Purpuraria (ostrov Mogador)

Sala náležela Římanům i po velkém rozpadu říše ve 4. století. Byla okupována římskými legionáři, stejně jako většina území kolonie Mauretania Tingitana. Římská vojska pobývala na tomto území až do konce 5. století. Archeologické nálezy z dob Vizigótů a Byzance byly také nalezeny v okolí Saly, čímž byl prokázán kontakt mezi Salou a Římskou říší a také byla důležitá při vzniku Byzantské říše během 7. století

Muslimská Sala

Sala nadále existovala jako město, kde ji spravovali křesťanští Berbeři. V 7. století, kdy místo dobyli muslimští Arabové, však byla víceméně zničená. Byzantský guvernér této oblasti, hrabě Julián, kapituloval ve prospěch Uqba ibn Nafi v roce 683. Okolo roku 1030 byla Sala centrem rodiny Banu 'Ašhara. Po zániku Umájovské dynastie v roce 1031, obsadili Maghreb (dnešní Tunisko, Alžírsko a Maroko) Almoravci a vystavěli ve Sale nové budovy. Vybudovali na místě staré mešity Velkou mešitu v roce 1196.

V roce 1147 byli Almoravci sesazeni berberskými Almohady, kteří využili toto místo jako pohřebiště králů. Ve 13. století pak bylo vybudováno velké pohřebiště; muslimské centrum s mešitou, minaretem a královskými hrobkami bylo vybudováno v roce 1284 Abu Yusuf Yaqub ibn Abd al-Haqqem. Vysoký minaret dnes již zničené mešity stále stojí. Nedaleko minaretu je hrobka marínovského vládce Abu al-Hasan Ali ibn Othmana, známého jako Černý sultán.

Většina budov na tomto místě bylo zničeno v roce 1755 během Lisabonského zemětřesení. Místo se poté stalo zahradami a turistickou atrakcí. Dnes je součástí metropole Rabat.

Místo hudby

Od roku 2005 se na ruinách Chellahu koná mezinárodní jazzový festival každý rok, zvaný Jazz au Chellah. Je také centrem každoročně pořádaného festivalu Mawazine v Rabatu, kde se hraje jazzová hudba, tradiční hudba, ale také další současně populární žánry.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chellah na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.