Bedřichov u Jihlavy

Bedřichov u Jihlavy (německy Friedrichsdorf) je katastrální území statutárního a krajského města Jihlavy. Bedřichov býval samostatnou obcí.[kdy?] V současnosti má Bedřichov u Jihlavy rozlohu 693,7394 hektarů, rozkládá se převážně severně od řeky Jihlavy a sousedí s katastrálními územími Staré Hory, Jihlavou, Herolticemi u Jihlavy, Pávovem, Zbornou a obcí Hybrálcem. Původně se rozkládal čistě na území Čech, avšak roku 1949,[1] došlo ke změně jeho katastrální hranice, takže již nepatrně přesahuje i na Moravu[2].

Bedřichov u Jihlavy, autobusová zastávka
Bedřichov u Jihlavy
Česko-moravský hraniční pylon u silnice z Jihlavy do Bedřichova
Bedřichov u Jihlavy
Sokolovská ulice
Lokalita
Charakterčást města
ObecJihlava
Historická zeměČechy + Morava
Zeměpisné souřadnice49°25′ s. š., 15°35′ v. d.
Základní informace
Katastrální územíBedřichov u Jihlavy (6,94 km²)
Bedřichov u Jihlavy
Další údaje
Kód k. ú.659878
Kód ZSJ059871
Geodata (OSM)OSM, WMF
multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bedřichov není samostatnou evidenční části města Jihlavy. Katastrální území Bedřichov u Jihlavy je statisticky rozděleno do tří základních sídelních jednotek: Bedřichov, Zadní Bedřichov a Lesnov. Malý díl ZSJ Bedřichov (objekt a adresou Romana Havelky 285/11) sice patří také do katastrálního území Bedřichov u Jihlavy, ale evidenčně patří k části Staré Hory. Zbytek katastru Bedřichova náleží k evidenční části Jihlava. Základní sídelní jednotka Průmyslová zóna Bedřichov není součástí katastru Bedřichova, protože náleží ke katastrálnímu území Jihlava, avšak v minulosti její menší část ke katastru Bedřichova taktéž náležela.

Charakteristika

Katastrem Bedřichova prochází od severovýchodu k jihozápadu dálniční přivaděč napojující Jihlavu na dálnici D1. Od severovýchodu k jihu zde prochází i železniční trať směřující k jihlavskému nádraží. Vlastní zástavbu Bedřichova lze rozčlenit na dvě hlavní části: rozlehlý jižněji položený vlastní Bedřichov, jenž je výše uvedenou železnicí rozetnut na dvě části a malou, severněji položenou osadu Lesnov, dříve zvanou Bukovno (Walddörfel). Celý Bedřichov má v podstatě charakter velké vesnice nebo předměstí s převahou rodinné zástavby. V Bedřichově funguje sbor dobrovolných hasičů Jihlava-Bedřichov, TJ Sokol Bedřichov a Klub českých turistů Bedřichov Jihlava

Vybavenost

Školství

Zařízení sloužící pro sport a relaxaci

  • koupaliště Vodní Ráj
  • sportovní hala TJ Start

Obchody

Zdravotnictví a lékárny

  • zdravotní středisko
  • Lékárna Bedřich
  • Česká lékárna, a.s. – Dr. Max
  • Christopher Robin, s.r.o. – Lékárna Pharmea Jihlava
  • PharmDr. Kateřina Gerhardová – Lékárna U Zvěrokruhu

Sociální zařízení

Hasičské stanice

  • Stanice Záchranného Hasičského Sboru Kraje Vysočina
  • Sbor dobrovolných hasičů Bedřichov

Zařízení v těsném sousedství k.ú. Bedřichov u Jihlavy

Mimo výše uvedená zařízení mají obyvatelé Bedřichova k dispozici následující zařízení, která se sice již nenacházejí v katastru Bedřichova, avšak jsou těsně v jeho sousedství:

  • Městská knihovna Jihlava
  • hřiště TJ Sokol Bedřichov
  • sportovní hala TJ Sokol Bedřichov

Obyvatelstvo

Podle sčítání 1920 zde žilo v 92 domech 1090 obyvatel, z nichž bylo 574 žen. 596 obyvatel se hlásilo k československé národnosti, 480 k německé. 1020 občanů se hlásilo k římskokatolické církvi a 39 k evangelické.[3]

Doprava

Veřejnou dopravu na území Bedřichova zajišťuje Dopravní podnik města Jihlavy a.s. prostřednictvím autobusových linek č. 5, 12 a 3 a trolejbusové linky E.

Historický přehled

Pomineme-li okrajovou část náležející původně ke zrušenému jihlavskému katastrálnímu území Dřevěné Mlýny, existovaly původně na území moderního katastrálního území Bedřichov u Jihlavy dvě samostatná katastrální území, jimiž byly Bukovno a Bedřichov, přičemž od roku 1880 zde existovala spojená obec Bedřichov. Za první republiky došlo na jihu Bedřichova k rozšíření jeho zástavby. Roku 1949 pak došlo k úpravě katastrální hranice obce s Jihlavou. Od 1. ledna 1951 je Bedřichov součástí Jihlavy. V 50. letech 20. století došlo k přeměně někdejší pily na bývalé hranici Bedřichova a Dřevěných Mlýnů v rozsáhlé Jihlavské dřevařské závody.[4] Do roku 1979 existovaly v katastru Bedřichova části Bedřichov a Bukovno, které však byly k 1. červenci 1979[5][6] úředně zrušeny a začleněny do části Jihlava. V souvislosti s rozšiřováním Jihlavských dřevařských závodů pak došlo roku 1991 k další úpravě katastrální hranice Bedřichova, při níž byla další část jeho katastru připojena ke k. ú. Jihlava. K 15. březnu 2006[7] byla velice malá část katastru (nově označovaná jako ZSJ Bedřichov díl 2) o výměře 0,4647 km², s několika domy v ulici Romana Havelky, začleněna do části Staré Hory, aniž by došlo k překatastrování.

Odkazy

Reference

  1. Diskuse:Jihlava#Ke katastrálním a pozemkovým úpravám na území Jihlavy
  2. mapa na serveru http://geoportal.gepro.cz/
  3. Statistický lexikon obcí v Republice československé 1921. Díl I. Země Česká. Praha: Orbis, 1924. 598 s. S. 70.
  4. http://is.muni.cz/th/137385/esf_b/Socioekonomicka_analyza_mesta_Jihlava.pdf?lang=en
  5. HISTORICKÝ LEXIKON OBCÍ ČESKÉ REPUBLIKY 1869–2005, II. DÍL. Praha: Český statistický úřad, 2006. Dostupné online. ISBN 80-250-1311-1. Kapitola ABECEDNÍ PŘEHLED OBCÍ A ČÁSTÍ OBCÍ NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY V LETECH 1869–2005, s. 32. (čeština)
  6. HISTORICKÝ LEXIKON OBCÍ ČESKÉ REPUBLIKY 1869–2005, II. DÍL. Praha: Český statistický úřad, 2006. Dostupné online. ISBN 80-250-1311-1. Kapitola ABECEDNÍ PŘEHLED OBCÍ A ČÁSTÍ OBCÍ NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY V LETECH 1869–2005, s. 69. (čeština)
  7. Text souboru zmeny06b.txt, který je součástí distribuce ÚIR-ZSJ (verze říjen 2006)

Související články

Externí odkazy

Statutární město Jihlava

Jihlava (k. ú. Jihlava Bedřichov u Jihlavy Pančava) Staré Hory Horní Kosov Hosov Vysoká Popice Pístov Sasov Kosov Helenín Hruškové Dvory Henčov Heroltice Pávov (část k. ú. Pávov) Červený Kříž (část k. ú. Pávov, část k. ú. Antonínův Důl) Antonínův Důl (část k. ú. Pávov, část k. ú. Antonínův Důl) Zborná

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.