Sida (vesnice)

Sida (abchazsky Сида, gruzínsky სიდა – Sida) je vesnice v Abcházii v okrese Gali. Leží přibližně 5 km jižně od okresního města Gali. Na západě sousedí s Horním a Dolním Bargjapem, na severozápadě s Riapem, na severu s Šašikvarou, na východě s Čuburchindžem a na jihu s Ganachlebem, s Nabakií a s Taglanem.

Sida
Сида
სიდა
Poloha
Souřadnice42°34′29″ s. š., 41°42′42″ v. d.
Nadmořská výška50 m n. m.
Časové pásmoUTC+3
StátAbcházie Abcházie
Okres Gali
Sida
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel718 (2011[1])
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oficiálním názvem obce je Vesnický okrsek Sida (rusky Сидская сельская администрация, abchazsky Сида Барҕьаҧ ақыҭа ахадара). Za časů Sovětského svazu se okrsek jmenoval Sidský selsovět (Сидский сельсовет).

Části obce

Součástí Sidy jsou následující části:[2]

  • Sida (Сида)
  • Ačandara / Čandari (Аҷандара / Ҷандари)
  • Dichagudzba (Дихагәыӡба)
  • Kvaca (Кәаҵа)
  • Nadeli (Надели)
  • Nadukani (Надуқани)
  • Taba (Таба)

Historie

Sida byla v minulosti součástí gruzínského historického regionu Samegrelo, od 17. století Samurzakanu. Po vzniku Sovětského svazu byla vesnice součástí Abchazské ASSR a spadala pod okres Gali. Téměř celá populace byla gruzínské národnosti.

Během války v Abcházii v letech 1992–1993 byla obec ovládána gruzínskými vládními jednotkami. Na konci této války zdejší obyvatelé uprchli z Abcházie. Po skončení bojů se vrátily dvě pětiny z nich a ocitly se pod vládou separatistické Abcházie.

Dle Moskevských dohod z roku 1994 o klidu zbraní а o rozdělení bojujících stran byl Dolní Bargjap začleněn do nárazníkové zóny, kde se o bezpečnost staraly mírové vojenské jednotky SNS v rámci mise UNOMIG. Mírové sbory Abcházii opustily poté, kdy byla v roce 2008 Ruskem uznána nezávislost Abcházie.

Dne 1. června 1997 v pět hodin ráno se na ruské základně mírových sborů mezi Sidou a Nabakií odehrál masakr v Sidě. Pachatelem byl seržant Artur Vaganov, který se dle vyšetřovatelů nejprve opil (třebaže byl dle svědectví přeživších abstinent), pak vyřadil z provozu komunikační síť základny, ukryl či zničil zbraně vojáků a pak zahájil palbu se svojí zbraní AK-47 na své kolegy spící v postelích. Poté zastřelil v druhém patře velitele posádky, jež měla devatenáct členů, poručíka Sergeje Gavrilova a vážně zranil velitele základny Alexeje Smotrina. Jakmile do místnosti vtrhl voják, držící noční hlídku, střelil se Vaganov do hlavy a zemřel. Výsledkem jeho řádění byla smrt deseti vojáků a vážné zranění tří dalších.[3]

Obyvatelstvo

Dle nejnovějšího sčítání lidu z roku 2011 je počet obyvatel této obce 718 a jejich složení následovné:[1]

  • 708 Gruzínů (98,6 %)
  • 7 Abchazů (1,0 %)
  • 3 příslušníci ostatních národností (0,4 %)

Před válkou v Abcházii žilo, v celém Sidském selsovětu 2046 obyvatel.[4]

Odkazy

Literatura

  • Kvarčija, V. E. Историческая и современная топонимия Абхазии (Историко-этимологическое исследование). Dom Pečati. 2006. Suchum. 328 s.
  • Kvarčija, V. E. Аҧсны атопонимика. Abchazská akademie věd. 2002. Suchum. 686 s. (Dostupné online)

Reference

  1. (rusky) www.ethno-kavkaz.narod.ru – sčítání lidu v Abcházii 2011
  2. Kvarčija, V. E. Аҧсны атопонимика. str. 208.
  3. RASKIN, A., DBALI, G. Сержант-миротворец убил 13 человек. Kommersant. 3. června 1997. Dostupné online
  4. All-USSR census 1989 in Abkhazian ASSR. pop-stat.mashke.org [online]. [cit. 2019-10-04]. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.