Wanderer

Firma Wanderer vyráběla automobily, motocykly, jízdní kola a Kancelářské stroje v Německu od počátku 20. století až do roku 1939.

Wanderer
Logo
Základní údaje
Právní formaakciová společnost
Datum založení1885
Datum zániku1945
Adresa sídlaSchönau, Německo
Souřadnice sídla50°49′14,12″ s. š., 12°52′58,81″ v. d.
Charakteristika firmy
Oblast činnostiautomobilový průmysl, bicycle industry, Manufacture of bicycles and invalid carriages, Manufacture of motor vehicles, Manufacture of motorcycles, Manufacture of office machinery and equipment (except computers and peripheral equipment), výroba strojů a zařízení a vehicle construction
Mateřská společnostAuto Union
Identifikátory
Oficiální webwww.wanderer.de
ISINDE0007756009
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Auto Union Wanderer W25K
Wanderer W25 K
Wanderer (1938, 1755 ccm) na Automobilové klenoty 2019
Továrna v Schönau v roce 1920

Historie

Kořeny společnosti sahají až do roku 1885, kdy J. B. Winklhofer a R. A. Jaenicke založili opravnu jízdních kol Chemnitzer-Velociped-Depot Winkelhofer & Jaenicke, která o několik let později vyráběla vlastní kola. Jméno „Wanderer“ (poutník) zvolili zakladatelé Winklhofer a Jaenicke jako překlad anglického „Rover“, které pro svá jízdní kola užíval anglický výrobce John Kemp Starley. V roce 1900 byl Wanderer jedním z nejvýznamnějších výrobců v Německu, vyvíjel mnohá zlepšení a řadu z nich nechal i patentovat. V této době také rozšířil svou výrobu o psací a počítací stroje Continental, které pod touto značkou později vyráběl v milionových sériích.

První motocykl byl vyroben v roce 1902 a o tři roky později vznikl i prototyp automobilu Wanderermobil. V roce 1911 firma představila vůz W1 na autosalonu v Berlíně a o rok později tyto automobily začala prodávat.

Na nátlak Dresdner Bank, od které měla úvěr 5 miliónů marek prodala licenci na výrobu motocyklů Františku Janečkovi, který s její pomocí založil značku Jawa (Janeček Wanderer). Od roku 1932 byla součástí Auto Union spolu se značkami Audi, DKW a Horch. Její továrny v saských městech Siegmar a Chemnitz (v místní části Schönau) byly během druhé světové války velmi poničeny a výroba automobilů ve firmě tak prakticky přestala existovat. V roce 1948 bylo zbylé vybavení továren odvezeno do Sovětského svazu v rámci reparací. Potomci zakladatelů založili v Mnichově novou Wanderer Werke AG vyrábějící jízdní kola a frézovací stroje.

Nástupcem původní firmy v Německu byla společnost Wanderer Werke AG – finanční holding bez vlastních výrobních závodů. Ta skončila v červenci 2010 v insolvenci. Značka Wanderer poté přešla na výrobce jízdních kol z Kolína nad Rýnem firmu Hercules.[1]

Motocykl Wanderer Mofa (1904)

Odkazy

Reference

  1. Archivovaná kopie. www.wanderer.eu [online]. [cit. 2017-09-09]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-08-28.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.