Divadlo Viola

Divadlo Viola je česká divadelní scéna, zaměřená na komorní představení inspirovaná literárními texty. Nachází se ve dvoře bývalé pojišťovny na Národní třídě v Praze, secesní budovy, kterou navrhl roku 1906 architekt Osvald Polívka.[1] Kapacita sálu je 76 míst.

Divadlo Viola
StátČesko Česko
MístoPraha
Zaměřenípoetický kabaret
Budova
ArchitektOsvald Polívka
Otevření1963
Přestavby1989
Osobnosti
ŘeditelLenka Plavcová
Další informace
Souřadnice50°4′54,3″ s. š., 14°24′54,83″ v. d.
AdresaNárodní třída 7, 110 00 Praha 1
Oficiální webhttp://www.divadloviola.cz
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V sále původně sídlila vinárna Viola, jejíž vedoucí Karel Majer poskytl prostory pro vystupování Poetickému kabaretu vedenému Jiřím Ostermannem.[2] První představení se odehrálo 22. července 1963 pod názvem Komu patří jazz. Program byl zaměřen na recitaci beatnické poezie světové (Allen Ginsberg, Gregory Corso, Kenneth Rexroth, Andrej Andrejevič Vozněsenskij) i české (Vladimíra Čerepková, Ivan Diviš, Václav Hrabě), doprovázené jam sessions v podání skupiny Luďka Hulana, pořádaly se také projekce filmů nové vlny. V roce 1965 se stal ředitelem Vladimír Justl, který funkci zastával do roku 1992, dramaturgie se zaměřila na literární klasiku a vedle volných literárních pásem začaly vznikat propracované scénické formy, což vedlo ke změně názvu z Poetická vinárna Viola na Divadlo Viola. Ve Viole působili režiséři Lída Engelová, Miroslav Macháček, Miloš Horanský a herci Radovan Lukavský, Zdeněk Štěpánek, Josef Somr, Boris Rösner, Miriam Kantorková, Hana Maciuchová, Eliška Balzerová, Barbora Hrzánová a další. David Prachař a Luděk Munzar získali na své účinkování ve Viole Cenu Thálie.

Viola patřila k významným místům pražského kulturního života, kde se scházely nonkonformní osobnosti, za svého pražského pobytu v roce 1965 ji navštěvoval americký básník Allen Ginsberg, místní atmosféru pojmenoval Pavel Juráček slovy: „Ve Viole sedí večer co večer dost mladých mužů, kteří pokládají Greenwich Village za střed světa a netuší, že mladí mužové té ‚vesnice’ jej umisťují do Violy.“[3] Viola (pod názvem „Konírna“) jako hlavní hnízdo „kontrarevoluce“ je vykreslena v epizodě Klauni z televizního seriálu 30 případů majora Zemana.[4]

Literatura

  • VIKLICKÁ, Miluše, DVOŘÁK, Jan: Divadlo Viola – 40 sezon. Pražská scéna 2002, ISBN 80-86102-30-0

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.