Velitelství okrsku Praha (mobilizace 1938)

Velitelství okrsku Praha (VOP) bylo vyšší jednotkou v síle divize, působící v rámci Hraničního pásma XI a jejím úkolem byla obrana záložního obranného postavení na přístupech k Praze od západu, které je také někdy nazýváno Pražská čára. Obranné postavení VOP začínalo na jihu u Slap, kde navazovalo na jednotky Skupiny 4, pokračovalo po toku Berounky k Nižboru, odtud na sever ke Slanému a následně severozápadním směrem k Mělníku, kde se opíralo tok Labe a navazovalo na obranné postavení 3. divize. Celková délka obranného postavení VOP činila 113 km.

Velitelem VOP byl brigádní generál Cyril Langer.

Stanoviště velitele se nacházelo v Praze - Břevnově.

Úkoly Velitelství okrsku Praha

Úkolem VOP byla obrana hlavního obranného postavení s cílem zadržet postup nepřítele, poskytnout možnost ústupu jednotkám ze západní poloviny Čech (tedy primárně I. sboru a Skupiny 1) a umožnit evakuaci Prahy.

Hlavní obranné postavení bylo obsazeno pražskými pluky 5 a 28, přičemž pěší pluk 5 bránil jeho severní část (předpokládaný směr útoku LounySlanýPraha) a pěší pluk 28 pak jižní část (předpokládaný směr útoku PlzeňBerounPraha). Podle uvážení velitele I. armády mohla být obrana na některém ze směrů posílena také nasazením záložní 18. divize, která byla soustředěna v prostoru Kladna.

Mimo obou zmíněných pěších pluků byly v rámci mobilizace stavěny čtyři pluky Zajištění lehkého opevnění (ZLO), které měly postupně vystřídat pluky 5 a 28 na hlavním obranném postavení. Ty se měly naopak přesunout za linii opevnění a představovat pohyblivou zálohu, která by byla nasazena na nejohroženějších směrech. Pěší pluky ZLO 201-204 však nebyly ještě na konci září na plných stavech (v průměru činil na konci září stav mužstva kolem 60% a některé z pluků měly problém i s doplněním výstroje) a tak by k vystřídání došlo pravděpodobně až v říjnu.

Jednotky VOP se mohly při obraně opřít o 753 stavebně dokončených objektů lehkého opevnění vzor 37, což představovalo 98% jejich plánovaného počtu v této oblasti. Protitankovou obranu zajišťovalo 24 kanonů proti útočné vozbě.

Podřízené jednotky[1]

  • pěší pluk 5 (SV Zvoleněves)
  • pěší pluk 28 (SV Dušníky u Prahy)
  • pěší pluk ZLO 202 (plánované SV Zeměchy)
  • pěší pluk ZLO 201 (plánované SV Knovíz)
  • pěší pluk ZLO 204 (plánované SV Unhošť)
  • pěší pluk ZLO 203 (plánované SV Loděnice)
  • dělostřelecký oddíl 501
  • ženijní roty 151 a 152

Reference

  1. Hamák, B. - Vondrovský I.; Mobilizovaná československá armáda 1938; Dvůr Králové nad Labem 2010
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.