Tramvajová trať Vozovna Motol – Sídliště Řepy

Tramvajová trať Vozovna MotolSídliště Řepy je trať sloužící především k dopravní obsluze řepského sídliště. Byla dobudována v roce 1988.[1]

Tramvajová trať
Vozovna Motol – Sídliště Řepy

Tramvaj typu 14T pod Krematoriem Motol
StátČesko Česko
MěstoPraha
Tramvajová síťTramvajová doprava v Praze
Provozovatel dráhyDopravní podnik hl. m. Prahy
Datum otevření26. října 1988
Technické informace
Počet stanic7
Délka3,4 km
Rozchod koleje1435 mm (normální)
Počet kolejí2
Průběh trati
Legenda
min
(Plzeňská ul.)
Trať směr Anděl
0 Vozovna Motol
Vozovna Motol
Trať směr Vypich (197779)
1 Motol
Kukulova ul. / Bucharova ul.
ul. Za Opravnou
2 Krematorium Motol (na znamení)
Krematorium Motol
ul. 5. máje
ul. Ke Koh-i-nooru
3 Hlušičkova
Hlušičkova ul.
Plzeňská ul.
(Makovského ul.)
Šímova ul.
Skuteckého ul.
Slánská ul.
5 Slánská
Drahoňovského ul.
Bazovského ul.
6 Blatiny
Galandova ul.
ul. Na Chobotě
8 Sídliště Řepy
Drahoňovského ul.
kusá předávací kolej
Nádraží Praha-Zličín (trať 122)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Trať v Řepích při nočním zavlažování
Vůz Škoda 14T během příprav na přetáhnutí z železničního vagonu na předávací kolej a dále do pražské tramvajové sítě

Jednou z prvních poválečných změn v pražské dopravě bylo asi 500metrové prodloužení trati z Vozovny Motol na západ. Nová konečná se nacházela u křižovatky ulic Plzeňské a Kukulovy a dostala jméno Motol. K další výstavbě došlo až v roce 1988. Myšlenka prodloužení tramvajové tratě z konečné na Motole je ovšem podstatně starší. Lze ji částečně nalézt už v plánu investic Dopravního podniku na léta 1949–1953, ale zde se jedná pouze o prodloužení k tehdy budovanému motolskému krematoriu. Další podobný plán vznikl v roce 1964, ale nakonec také nebyl realizován. Vážněji se začalo uvažovat o vybudování trati, tentokrát až do Řep, v roce 1974, v souvislosti s vybudováním řepského sídliště. V témže roce byl ukončen provoz na úseku Vozovna Motol – Motol z důvodu nedostatku obousměrných vozů (na Motole byla konečná úvraťového typu. Tento koncový úsek byl odpojen od sítě, v letech 1977–1979 byl opětovně využit při provozu provizorní trati Motol – Vypich, až byl nakonec v roce 1982 definitivně snesen.

Stavba prodloužené trati se ale stále oddalovala kvůli budování mimoúrovňové křižovatky Plzeňská–Kukulova a tramvajové těleso začalo sloužit jako provizorní silnice. Začalo se de facto až v dubnu 1988. Výstavbu navíc provázela smůla: 14. června 1988 způsobila průtrž mračen škodu asi půl milionu Kčs.

Přesto však 21. října 1988 proběhla první jízda po trati a o tři dny později, 24. října, proběhla kolaudace. Dne 26. října 1988 byla trať slavnostně otevřena za účasti úředníků, přestože ještě chybělo dokončit některé zastávky atd.

Trať byla postavena s žlábkovými kolejnicemi a velkoplošnými panely BKV. Spěch při pokládání panelů a nekvalitně zhutněné podloží měly za následek to, že už v roce 1993 se na křižovatce Makovského–Bazovského propadl kolejový oblouk a trať byla na 25 dní uzavřena. Od té doby byla prakticky každé letní prázdniny trať uzavírána kvůli údržbě.

I přes údržbové práce byla trať počátkem roku 2010 v naprosto žalostném stavu, pročež sem byl zakázán vjezd novým Škodám 14T. Proto bylo nutné trať rekonstruovat, což bylo provedeno už v létě zmíněného roku[2].

Celá tramvajová trať je po rekonstrukci z roku 2010 zřízena metodou klasické vlakové konstrukce na příčných pražcích s otevřeným svrškem. Mezi křižovatkou s Bazovského ulicí a smyčkou Sídliště Řepy (tedy u zastávky Blatiny) je kolejiště zatravněno, přechody pro chodce a přejezdy pro automobily jsou vyasfaltovány.

Odkazy

Reference

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.