Sebastian Gabriel Bourbonsko-Braganzský

Sebastian Gabriel Bourbonsko-Braganzský (Sebastián Gabriel María Carlos Juan José Francisco Javier de Paula Miguel Bartolomé de San Geminiano Rafael Gonzaga; 4. listopadu 1811, Rio de Janeiro14. února 1875, Pau) byl portugalský a španělský infant, předek několika španělských vévodských linií a velitel karlistické armády v první karlistické válce.

Sebastian Gabriel Bourbonsko-Braganzský
Sebastian Gabriel Bourbonsko-Braganzský, Luis Ferrant y Llausás, 1835
Úplné jméno Sebastián Gabriel María Carlos Juan José Francisco Javier de Paula Miguel Bartolomé de San Geminiano Rafael Gonzaga
Narození 4. listopadu 1811
Rio de Janeiro, Brazílie
Úmrtí 14. února 1875 (ve věku 63 let)
Pau, Francie
Manželka Marie Amálie Bourbonsko-Sicilská
Marie Kristýna Španělská
Potomci František Maria de Borbón y Borbón, 1. vévoda z Marcheny
Petr de Alcántara de Borbón y Borbón, 1. vévoda z Dúrcalu
Ludvík de Jesús de Borbón y Borbón, 1. vévoda z Ansoly
Alfons Maria de Borbón y Borbón
Gabriel Jesús de Borbón y Borbón
Dynastie Bourboni
Otec Petr Karel Bourbonský
Matka Marie Tereza Portugalská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Původ a rodina

Sebastian se narodil na podzim roku 1811 v Rio de Janeiro jako jediné dítě infantky Marie Terezy Portugalské a španělského a portugalského infanta Petra Karla. Jeho matka byla nejstarší dcerou krále Jana VI. Portugalského (a také vnučkou španělského krále Karla IV.); a jeho otec, který zemřel krátce po Sebastianově narození, byl v mužské linii vnukem jak španělského krále Karla III., tak portugalské královny Marie I.

Sebastianovi byl brzy povolením z 9. prosince 1811 udělen titul portugalského infanta. Přestože byl v mužské linii pravnukem španělského panovníka, nenarodil se jako španělský infant; titul španělského infanta mu však byl udělen v roce 1824 jeho prastrýcem Ferdinandem VII. Španělským.

Občanská válka

Portugalsko bylo od roku 1826 v občanské válce, v níž proti sobě až do roku 1834 stáli dva Sebastianovi strýcové, „král-uchvatitel“ Michal I. a jeho starší bratr Petr IV.

Sebastianova matka se v roce 1838 znovu provdala za svého strýce Dona Karla Maria Isidora Bourbonského, prvního karlistického pretendenta na španělský trůn. Tereza byla od začátku sporu o dědictví v roce 1833 podporovatelkou karlistů a většinu času trávila v karlistickém táboře, který se obvykle nacházel na severu Španělska.

Sebastian se účastnil druhého obléhání Bilbaa a 30. prosince 1836 se stal velitelem karlistické severní armády. 16. března 1837 zvítězil v bitvě u Oriamendi proti britské legii, vedené Georgem de Lacy Evansem. Pak vedl neúspěšnou Královskou expedici proti Madridu a po svém návratu na sever na konci roku 1837 byl propuštěn.

Tituly

15. ledna 1837 byl během první karlistické války zákonem kortesů, potvrzeným královským dekretem královny regentky Marie Kristýny vyloučen ze španělského následnictví, a to z důvodu rebelie proti královně Isabele II. Sebastian byl také prohlášen za zbaveného španělských titulů a postavení v dynastii.

Stejné vyloučení potkalo také Sebastianovu matku a strýce, sesazeného Michala I. Portugalského,stejně jako Dona Karla a jeho syny.

V roce 1859 byly Sebastianovi ve spojitosti s jeho druhým manželstvím španělské tituly navráceny. Poté se vrátil zpět z Neapole, kde žil od konce války v roce 1939, do Španělska.

Manželství a potomci

Sebastian se poprvé oženil se svou o sedm let mladší sestřenicí Marií Amálií Bourbonsko-Sicilskou, více než dvacetileté manželství však zůstalo bezdětné. Když ovdověl, tak se téměř v padesáti letech 19. listopadu 1860 znovu oženil se svou o dvacet let mladší sestřenicí Marií Kristýnou Španělskou, neteří své první manželky. Jejich třem synům, patřícím do dynastie, byla udělena vévodství.

Sebastian měl se svou druhou manželkou pět synů:

  • František Maria de Borbón y Borbón, 1. vévoda z Marcheny (1861–1923)
  • Petr de Alcántara de Borbón y Borbón, 1. vévoda z Dúrcalu (1862–1892)
  • Ludvík de Jesús de Borbón y Borbón, 1. vévoda z Ansoly ( 1864–1889)
  • Alfons Maria de Borbón y Borbón (1866–1934)
  • Gabriel Jesús de Borbón y Borbón (1869–1889)

Po svržení královny Isabely II. v roce 1868 se Sebastian přestěhoval do města Pau, kde se neúspěšně pokusil urovnat spor mezi karlistickou a isabelinkou větví rodu Bourbonů.

Infant Sebastian Gabriel zemřel 14. února 1875 ve věku 63 let ve francouzském městě Pau.

Tituly a oslovení

  • 4. listopadu 1811 – 9. prosince 1811: Dom Sebastian Gabriel Bourbonsko-Braganzský
  • 9. prosince 1811 – 8. dubna 1824: Jeho královská Výsost Dom Sebastian Gabriel Bourbonsko-Braganzský, infant portugalský
  • 8. dubna 1824 – 15. ledna 1837: Jeho královská Výsost Don Sebastian Gabriel Bourbonsko-Braganzský, infant portugalský a španělský
  • 15. ledna 1837 – 12. června 1859: Jeho královská Výsost Don Sebastian Gabriel Bourbonsko-Braganzský, infant portugalský
  • 12. června 1859 – 14. února 1875: Jeho královská Výsost Don Sebastian Gabriel Bourbonsko-Braganzský, infant portugalský a španělský

Znak

Vývod z předků

 
 
 
 
 
Filip V. Španělský
 
 
Karel III. Španělský
 
 
 
 
 
 
Alžběta Portugalská
 
 
Gabriel Antonín Španělský
 
 
 
 
 
 
August III. Polský
 
 
Marie Amálie Saská
 
 
 
 
 
 
Marie Josefa Habsburská
 
 
Petr Karel Bourbonský
 
 
 
 
 
 
Jan V. Portugalský
 
 
Petr III. Portugalský
 
 
 
 
 
 
Marie Anna Josefa Habsburská
 
 
Marie Anna Viktorie Portugalská
 
 
 
 
 
 
Josef I. Portugalský
 
 
Marie I. Portugalská
 
 
 
 
 
 
Mariana Viktorie Španělská
 
Sebastian Gabriel Bourbonsko-Braganzský
 
 
 
 
 
Jan V. Portugalský
 
 
Petr III. Portugalský
 
 
 
 
 
 
Marie Anna Josefa Habsburská
 
 
Jan VI. Portugalský
 
 
 
 
 
 
Josef I. Portugalský
 
 
Marie I. Portugalská
 
 
 
 
 
 
Mariana Viktorie Španělská
 
 
Marie Tereza Portugalská
 
 
 
 
 
 
Karel III. Španělský
 
 
Karel IV. Španělský
 
 
 
 
 
 
Marie Amálie Saská
 
 
Šarlota Španělská
 
 
 
 
 
 
Filip Parmský
 
 
Marie Luisa Parmská
 
 
 
 
 
 
Luisa Alžběta Francouzská
 

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Infante Sebastian of Portugal and Spain na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.