Schaffhausen

Schaffhausen (česky Šafhúsy či Šafúzy)[zdroj?] je město v severním Švýcarsku ležící na řece Rýn a zároveň jde o hlavní město stejnojmenného kantonu. V roce 2013 zde žilo 35 735 obyvatel. Rozloha města činí 41,8 km² a hustota zalidnění dosahuje 855 obyvatel na km². Město má historické centrum s mnoha renesančními budovami, východně od centra se nachází známá pevnost Munot. Nedaleko města se také nachází známé Rýnské vodopády, které jsou největšími vodopády v Evropě. U nich se na levém břehu Rýna nalézá malebný hrad Laufen, od nějž je možný k vodopádům i pěší přístup až do bezprostřední blízkosti padající vody s pěknými vyhlídkami (nadhled, výhled z jeskyně, vyhlídka na vodní hladině). Ve městě je, na rozdíl od většiny Švýcarska, vymáhána povinná volební účast.

Schaffhausen
Pohled na město

znak
Poloha
Souřadnice47°42′ s. š., 8°38′ v. d.
Nadmořská výška404 m n. m.
StátŠvýcarsko Švýcarsko
KantonSchaffhausen
Schaffhausen
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha41,8 km²
Počet obyvatel35 735 (30. 9. 2013)
Hustota zalidnění854,9 obyv./km²
Správa
StarostaThomas Feurer
Vznik1080
Oficiální webwww.stadt-schaffhausen.ch
Telefonní předvolba052
PSČ8200, 8201, 8203, 8208 a 8231
Označení vozidelSH
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Etymologie

Poprvé je město zmíněno v roce 1045 pod jménem Villa Scafhusun. Existují dvě hlavní uznávané teorie o původu jména města a také mnoho nepravděpodobných legend. První je spojována s tím, že zde býval brod přes Rýn a bylo zde užíváno plavidlo známé jako scapha a tak vznikl název Scafhusun. Jiná teorie říká, že jméno Scafhusun vzniklo na základě slova "Schaf" (ovce), které byly o okolí chovány; ostatně ve znaku města vidíme berana.

Historie

Město bylo ve středověku městským státem, který již v roce 1045 razil vlastní mince. Okolo roku 1050 založilo hrabství Nellenburg na území města benediktinský kostel Všech svatých, který se stal středem města. Je jisté, že od roku 1208 byl Schaffhausen svobodným říšským městem a od roku 1253 mělo vlastní pečeť. V roce 1454 a 1479 se město začalo spojovat se švýcarskou konfederací na obranu proti rozpínavosti Habsburků a jako plný člen konfederace bylo uznáno roku 1501. V průběhu třicetileté války bylo město značně poškozeno. V roce 1857 bylo město napojeno na železnici – Rheinfall-Bahn, která do města vedla z Winterthuru. Protože město leží v malém výběžku švýcarského území na území Německa, bylo 1. dubna 1944 omylem bombardováno americkým letectvem.

Průmysl

Ve městě sídlí známá továrna firmy Georg Fischer a hlavně je město známo tím, že v něm má sídlo světoznámá hodinářská společnost IWC.

Sport

Ve městě působí 2 fotbalové týmy. SV Schaffhausen, který hraje 1. švýcarskou ligu, což je třetí nejvyšší švýcarská fotbalová soutěž a FC Schaffhausen, který hraje Challenge League, což je druhá nejvyšší soutěž.

Doprava

Most Schrägseilbrücke přes Rýn na dálnici A4.
Vlak kategorie InterRegioExpress na nádraží Schaffhausen
Trolejbusy a autobusy v Nádražní ulici

Silniční doprava

Schaffhausen je spojen dálnicí A4 s městy Winterthur na jihu a Bargen na sever od města. Severovýchodním směrem vede silnice č. 15 (J15) přes město Thayngen k německé dálnici A81 ve směru Stuttgart.

Železnice

Nádraží je provozováno společně SBB a DB. SBB provozuje spoje do Curychu a přes Bülach, Stein am Rhein a Kreuzlingen do Romanshornu. DB provozuje spoje do Basilejského nádraží Bad Bf a Singenu a odtud dále do Kostnice a Lindau u Bodamského jezera, a také spoje na trati Gäubahn do Stuttgartu a Ulmu. Některé ze spojů jsou provozovány společností Thurbo.

Tramvaj

V letech 19051964 zde byla v provozu tramvajová trať Schaffhausen - Schleitheim, která byla nahrazena trolejbusy.

Autobusy a trolejbusy

Trolejbusovou a autobusovou dopravu ve městě provozuje společnost Verkehrsbetriebe Schaffhausen (VBSH).

Roku 2004 byl vedle železniční stanice otevřen nový autobusový terminál, ze kterého jsou provozovány linky po celém kantonu Schaffhausen i sousedících kantonů Zürich a Thurgau a také do přilehlých oblastí jižního Německa. Terminál využívají společnosti: SchaffhausenBus, SüdbadenBus GmbH a Postauto.

Lodní doprava

V sezóně (duben–říjen) provozuje společnost Schweizerische Schifffahrtsgesellschaft Untersee und Rhein (URh) motorové lodě na Rýnu až k Bodamskému jezeru.

Cyklostezky a pěší trasy

Schaffhausen je napojen na národní síť cyklostezek a pěších tras.

Významní rodáci

Odkazy

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.