Roudnická brána

Roudnická brána je geomorfologický okrsek na východě Terezínské kotliny, ležící v okresech Litoměřice v Ústeckém kraji a Mělník ve Středočeském kraji.

Roudnická brána

Nejvyšší bod212 m n. m. (Na Průhonu)
Rozloha72,8 km²

Nadřazená jednotkaTerezínská kotlina
Sousední
jednotky
Budyňská pahorkatina
Polepská rovina
Krabčická plošina
Jizerská tabule
Středolabská tabule
Ralská pahorkatina
Podřazené
jednotky
Kyškovické terasy
Račické terasy
Křivenická rovina

SvětadílEvropa
StátČesko Česko
Horninyslínovec, pískovec, váté písky
PovodíLabe
Souřadnice50°26′58″ s. š., 14°20′25″ v. d.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poloha a sídla

Jezero po těžbě štěrkopísků u Dobříně
Vrch Klouček od jihu

Území okrsku se nachází zhruba mezi sídly Libotenice (na severozápadě), částečně dovnitř zasahující titulní Roudnice nad Labem (na jihozápadě), Bechlín (na jihu), Dolní Beřkovice (na jihovýchodě) a větší částí uvnitř Štětí (na východě). Zcela uvnitř okrsku leží obec Horní Počaply.

Geomorfologické členění

Okrsek Roudnická brána (dle značení Jaromíra Demka VIB–1C–5) náleží do celku Dolnooharská tabule a podcelku Terezínská kotlina. Dále se člení na tři podokrsky: Kyškovické terasy na středoseveru, Račické terasy na středojihu a Křivenická rovina na jihovýchodě.[1]

Brána sousedí s dalšími okrsky Dolnooharské tabule (Budyňská pahorkatina na severozápadě, Polepská rovina na severu, Krabčická plošina na jihozápadě) a s celky Jizerská tabule a Středolabská tabule na jihovýchodě a Ralská pahorkatina na severovýchodě.[2]

Významné vrcholy

Odkazy

Poznámky

  1. Různé zdroje, např. Zeměpisný lexikon ČR[2], uvádějí výšku kopce Na Průhonu 218 m a kopce Klouček 214 m. Na mapách mají oba kopce výšku 212 m, u Kloučku se někdy uvádí 209 m. Odečtením vrstevnic z mapy ČÚZK[3] vychází u obou 214 m.

Reference

  1. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6.
  2. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9.
  3. Základní mapy ČR ČÚZK [online]. Český úřad zeměměřický a katastrální [cit. 2014-08-10]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.