Paulína Snopková

Paulína Snopková (též Pavlína, rozená Šalátová; 22. června 1932, Udavské3. března 2019, Bratislava) byla slovenská paleontoložka, odbornice na palynologii.

RNDr. Paulína Snopková, CSc.
Narození22. června 1932
Udavské
Úmrtí3. března 2019 (ve věku 86 let)
Bratislava
Alma materPřírodovědecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě
Povolánípaleontoložka
ZaměstnavatelŠtátny geologický ústav Dionýza Štúra
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Narodila se 22. června 1932 v obci Udavské u Humenného. Její starší bratr Ján Šalát vystudoval geologii a působil jako pedagog na Vysoké škole technické v Košicích. Absolvovala „Dívčí gymnázium“ v Bratislavě, kde maturovala v roce 1952. Následně nastoupila ke studiu biologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě, které úspěšně ukončila v roce 1957. V roce 1967 získala hodnost doktora přírodních věd (RNDr.)[1]

Po skončení studia geologie v roce 1957 nastoupila do Geologického ústavu Dionýza Štúra, kde v biostratigrafickém výzkumu neogénních, paleogénních a starších sedimentů začala uplatňovat palynologickou metodu. Výsledky první etapy jejího palynologického výzkumu byly pozitivní. Poprvé stanovila základní pylová spektra z miocenních sedimentů z východní části Podunajské nížiny (eger – panon) a z Pováží (eggenburg – baden). Velkým přínosem bylo zařazení sladkovodních a brakických sedimentů, které se jinými biostratigrafickými metodami nepodařilo datovat. Taktéž vytvořila rekonstrukci paleoekologických a paleoklimatických poměrů. V roce 1978 sumarizovala svou práci a získala hodnost kandidáta geologických věd (CSc.)[1]

Od roku 1961 se zabývala paleopalynologickým, paleoekologickým a paleoklimatologickým studiem sedimentů centrálněkarpatského paleogénu a paleogénu karpatského flyšového pásma východního Slovenska. Získané výsledky korelovala s výsledky stejně starých souvrství z území Česka, Německa, Polska, Ukrajiny a Maďarska. Tyto výsledky jsou stále platné a přesahují regionální rámec.

Spolu se svým manželem Laurencem Snopkem se pokusila paleopalynologické metody aplikovat i v paleozoických komplexech Spišsko-gemerského rudohoří (hlavně v gelnické skupině gemerika). V roce 1961 se jí podařilo zjistit palynomorfy (vzorky pylu, tedy mikrofosilie) v staropaleozoických, epizonálně metamorfovaných komplexech (do té doby považovaných za bezfosilní) z období svrchního kambria, ordoviku, siluru až spodního devonu. Výsledky byly kladně hodnoceny Ústředním ústavem geologickým v Praze a byly konzultovány se zahraničními palynology, zejména z Sovětského svazu (Leningrad), Rumunska a Bulharska. Stáří těchto mikrofosilií bylo o několik desítek let později potvrzeno i radiometrickými metodami datování. Paulina Snopková se věnovala i palynologickému výzkumu černých břidlic z vrtů podloží Vídeňské pánve, v nichž prokázala jejich převážně svrchnětriasové (karnské) stáří. Doložila svrchněkřídové (santon-kampanský) stáří tmavých jílovců, vyskytujících se ve vápencích gombaseckého lomu a též stáří sedimentů u Dobšinské ledové jeskyně ve Slovenském ráji.[2]

Později, začátkem 90. let 20. století, vypracovala na základě palynologického korelačního studia paleogénu Západních Karpat s paleogénem Maďarska a Čech 10 korelačních tabulek, v nichž jsou uvedeny stratigraficky významné druhy pro korelační oblasti, a to od spodního eocénu až do svrchního oligocénu.

Dílo

Výzkumem získané výsledky publikovala ve více než 60 odborných pracích v domácích a zahraničních časopisech. Mnohé jsou obsaženy (asi 150) v archivních zprávách uložených v Archivu ŠGÚDŠ (geofondu) v Bratislavě. Z jejích významnějších prací jsou to, např.[2]:

  • Andrusov, D. a Snopková, P., 1976: Trouvaille d'une palynoflore sénonienne dans le membre aconglomérats rouges de Dobšinská ľadová jaskyňa (Slovaquie Centrale). Geol. Zborn. Geol. Carpathica, 27, 2, s. 231 - 245.
  • Snopková, P. a Snopko, L., 1979, Biostratigrafia gelnickej série v Spišsko-gemerskom rudohorí na základe palinologických výsledkov. Západ. Karpaty, Sér. Geol., 5, s. 5 7— 102.
  • Snopková, P., 1980: Paleogene Sporomorphs from West Carpathians. Záp. Karpaty, Sér. paleont., 5, s. 7 –74
  • Snopková, P., 1980: Spóry a peľové zrná. In : P. Gross, E. Köhler (eds.): Geológia Liptovskej kotliny, Geologický ústav Dionýza Štúra, Bratislava, 242 s.
  • Ivanička, J., Snopko, L., Snopková, P. a Vozárová, A., 1989, Gelnica group – Lower unit of Spišsko-gemerské rudohorie Mts. (West Carpathians) Early Paleozoic, Geol. zborník - Geologica Carpathica, 40, 4, 483 - 501.
  • Konzálová, M., Rakosi, L. a Snopková, P. 1993, Correlations of paleogene palynoflora from the Bohemia, Hungary, Slovakia. In: Paleofloristic and paleoclimatic changes during Cretaceous and Tertiary, Proceedings of the International Symposium 1992, Konf. symp. sem. GÚDŠ, Bratislava, s. 63 - 67.

Odkazy

Reference

  1. Zlinská, A., 2003, RNDr. Pavlína Snopková, CSc, 70-ročná. Geologické práce. Správy 107, s. 31 - 32
  2. Zlinská, A., 2007, K životnému jubileu RNDr. Pavlíny Snopkovej, CSc. In: Zlinská, A. (ed.) 8. Paleontologická konferencia, Zborník abstraktov. Bratislava, jún 2007, ŠGÚDŠ, Bratislava, ISBN 978-80-88974-91-8, 124 s.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.