Brasília

Brasília je hlavní město Brazílie. Leží hluboko ve vnitrozemí, asi 1000 km severozápadně od Ria de Janeiro. Ve městě a jeho okolní aglomeraci (tzn. ve Federálním distriktu) žilo v roce 2016 více než 3 miliony osob,[2] což z Brasílie dělá po São Paulu, Riu de Janeiro a Salvadoru čtvrté největší brazilské město.

Brasília
Brasília
po směru ručiček: Monumentální osa viděná z televizní věže; katedrála v noci; průčelí paláce Alvorada; most Juscelina Kubitscheka na jezeře Paranoá; budovy v jižní bankovní čtvrti a budova Národního kongresu, v pozadí s vlajkovým stožárem na Náměstí tří mocí.

znak

vlajka
Poloha
Souřadnice15°47′38″ j. š., 47°52′58″ z. d.
Nadmořská výška1067–1230 m n. m.
Časové pásmoUTC-3
StátBrazílie Brazílie
regionStředozápadní
Brasília
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha5 802 km²
Počet obyvatel3 015 268 (2019)[1]
Hustota zalidnění519,7 obyv./km²
Světové dědictví UNESCO
Název lokalityBrasília
Typkulturní dědictví
Kritériumi, iv
Odkaz445 (anglicky)
Zařazení1987 (11. zasedání)
Správa
Vznik21. duben 1960
Oficiální webwww.brasilia.df.gov.br
PSČ70000-000
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přírodní podmínky

Brasília leží na náhorní plošině v Centrální brazilské vysočině v oblasti, kde pramení řeka Tocantins. Nachází se v průměrné nadmořské výšce 1172 m, nejnižší bod leží 1067 m nad mořem a nejvyšší ve výšce 1230 m n. m. Průměrná teplota je po celý rok velmi vyrovnaná, v lednu se pohybuje okolo 23 °C a v červenci 22 °C. V lednu spadne průměrně 310 mm srážek, v červenci nespadnou žádné.

Historie města

Brasília je relativně mladé město, vzniklo jako nová brazilská metropole. Až do jejího vybudování bylo hlavním městem Brazílie Rio de Janeiro (již od roku 1763). Brzy poté, co země získala nezávislost, zrodila se (v roce 1822) myšlenka na vybudování nového hlavního města. Společně s tímto návrhem bylo navrženo jméno pro toto město – mělo se jmenovat právě Brasília. V ústavě byla tato idea zapsaná od roku 1891. K realizaci projektu však došlo až v roce 1954, když začaly přípravné práce.

Město bylo založeno a vybudováno v letech 1956–1961 brazilským prezidentem českého původu Juscelinem Kubitschekem. Aby nová metropole nebyla izolovaná, bylo nutno též vystavět letiště a silniční infrastrukturu, které nové město spojily se São Paulem, Rio de Janeirem a dalšími důležitými sídly v zemi. Rozložení města odráží jeho moderní charakter; jednotlivé čtvrti jsou oddělené, silnice byly vyprojektovány jako široké a dlouhé mnohaproudé komunikace s mimoúrovňovými křižovatkami. Architektura významných budov, hlavně státních úřadů, které se nacházejí v centru města, patří k nejtypičtějším ukázkám architektury 50. a 60. let 20. století.

K slavnostnímu otevření nového hlavního města došlo v roce 1960. Součástí slavnostního obřadu byl i náboženský ceremoniál a na Centrálním náměstí byl vztyčen železný kříž z Portugalska. Od roku 1987 je Brasília zařazená na seznamu UNESCO. Od roku 2001 má Brasília také i svůj vlastní systém metra.

Ekonomika

Hlavním ekonomickým odvětvím ve městě je stavebnictví, služby, komunikace, finančnictví, potravinářský, dřevařský a zábavní průmysl. Město má spíše vládní než průmyslový charakter. Je sídlem několika národních společností jako Brasil Telecom, Correios, banky Caixa Econômica Federal a největší Banco do Brasil.

Doprava

Ve městě se nachází mezinárodní letiště Brasília, které je pro svou polohu hlavním leteckým dopravním uzlem v zemi. Podle počtu přepravených pasažérů a pohybu letadel je třetí nejrušnější v zemi. V roce 2001 bylo spuštěno metro.

Kultura

Patronem města je Jan Bosco. V roce 2008 získalo město titul americké hlavní město kultury.

Zajímavá místa

Ačkoli Brasília není nikterak staré město, nachází se zde řada zajímavých míst. Na náměstí Tří mocností stojí budova národního kongresu, nejvyššího soudu, dále pak památník připomínající založení města a palác Planalto, kde sídlí prezidentské kanceláře. Důležitou budovou je také moderní Katedrála Zjevení Panny Marie, která svojí konstrukcí připomíná kostru obrovského obratlovce. Mezi zajímavé mosty patří obloukový most Ponte Juscelino Kubitschek.

Partnerská města

Fotogalerie

Odkazy

Reference

  1. Dostupné online.
  2. Estados [online]. Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística [cit. 2017-09-09]. Dostupné online. (portugalsky)

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.