Operace Saturn

Operace Saturn (prosinec 1942 - únor 1943) byla jedna z válečných operací Velké vlastenecké války, která navazovala na bitvu u Stalingradu.

Operace Saturn
konflikt: Velká vlastenecká válka

Mapa fronty v zimě 1942 - 1943
trvání: 12. prosince 194218. února 1943
místo: Kavkaz, Donbas, SSSR
výsledek: Sovětské vítězství
strany
Třetí říše
Rumunsko
Itálie
Maďarsko
Sovětský svaz
velitelé
Adolf Hitler
Erich von Manstein
Ewald von Kleist
Maximilian von Weichs
Erhard Raus
Petre Dumitrescu
Italo Gariboldi
Gusztáv Jány
Josif Stalin
Fjodor Kuzněcov
Dmitrij Leljušenko
Nikolaj Vatutin
Filipp Golikov
Vasilij Herasimenko

síla
neznámé neznámé
ztráty
neznámé neznámé

Po skončení operace sovětských vojsk pod krycím jménem Uran došlo k obklíčení německých vojsk u Stalingradu. Další operace byla naplánována ve směru na Rostov na Donu, kde mělo podle sovětských představ dojít k odříznutí německých vojsk na Kavkaze. Pokus Mansteinových tankových vojsk o proražení blokády obklíčených německých jednotek ve Stalingradu však znamenal komplikace pro další postup Rudé armády. Jeho vojska nadále operovala mezi Donem a Volhou a neumožňovala Sovětům podniknou rozhodný útok. Intenzita sovětských útoků se stupňovala a v prosinci 1942 již byla neudržitelná. Hitler si byl vědom, že by mu mohlo hrozit i zde obklíčení a proto vydal rozkaz k postupnému stažení svých jednotek z Kavkazu.

Sovětům se sice nepodařilo do konce roku 1942 dosáhnout vytyčeného cíle, ovšem postupně obsazovali další území a podařilo se jim zcela přerušit zásobovací trasy do obleženého Stalingradu. Tuto operaci nazvali jako "Malý Saturn."

Jednotky Osy v oblasti Operace Saturn v polovině prosince 1942

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.