Němen

Němen, někdy též Neman (litevsky Nemunas, polsky Niemen, německy Memel, bělorusky Нёман, Нёманец, rusky Неман) je nejdelší a nejvodnější řeka západního Běloruska (Hrodenská, Minská oblast), Litvy a Kaliningradské oblasti (Rusko). Je 937 km dlouhá a povodí má rozlohu 98 200 km², podle některých definic se dá považovat za veletok.

Němen
řeka u Graužėnů
Základní informace
Délka toku937 km
Plocha povodí98 200 km²
Průměrný průtok678 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí10010001
Pramen
Minská vysočina
53°28′12,36″ s. š., 27°21′56,88″ v. d.
Ústí
Kurský záliv
55°20′12,84″ s. š., 21°14′57,12″ v. d.
0 m n. m.
Protéká
Bělorusko Bělorusko (Hrodenská, Minská oblast), Litva Litva (Alytuský, Kaunaský, Marijampolský, Tauragėský, Klaipėdský kraj), Rusko Rusko (Kaliningradská oblast)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Baltské moře, Povodí Němenu (Bělorusko 46,13%, Litva 43,97%, Rusko 5,30%, Polsko 4,21%, Lotyšsko 0,36%)[1]

mapa toku řeky
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Průběh toku

Pramení jižně od Minské vysočiny a teče v členitém korytě Němenskou nížinou. V místě, kde překonává Baltský práh, vytváří velké smyčky a peřeje. Na dolním toku protéká Středolitevskou a přímořskou nížinou, říční údolí je široké a v korytě se nacházejí ostrovy. Po celé délce toku je mnoho prahů a mělčin. Ústí do Kurského zálivu, přičemž vytváří deltu. Hlavní ramena jsou Gilija (vlevo) a Rusnė, které se dále dělí na hluboký Skirvytė a široký a mělký Atmata. (vpravo). V povodí je mnoho mělkých jezer. Jezernatost řeky činí 2,5 %.

Přítoky

Podrobnější informace naleznete v článku Seznam přítoků Němenu.

Celkem do Němenu své vody vnáší kolem 180 přítoků, z nichž největší nebo nejvýznamnější jsou:

Města

Vodní režim

Zdroj vody je smíšený s převahou sněhového, na dolním toku dešťového. Průměrný průtok činí 678 m³/s. Na jaře jsou vysoké průtoky od poloviny března do konce května, v létě voda opadá. Občas je pokles hladiny přerušený dešti, zvláště na podzim a v zimě. V ústí je v době poklesu hladiny znatelná role větru při změnách výšky hladiny. Na podzim plují po řece kry, zejména v listopadu a v prosinci. Poté řeka zamrzá. V zimě může čas od času rozmrznout a zase zamrznout. Definitivně rozmrzá na konci března, ale někdy už v únoru nebo až v dubnu.

Využití

Pravidelná vodní doprava je zavedena od města Birštonas. Řeka je spojena Ahinským kanálem s Dněprem a Augustovským kanálem s Vislou. Po řece se plaví dřevo. Byla na ní vybudována Kaunaská přehrada s vodní elektrárnou.

Odkazy

Reference

Literatura

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.