Multiplace
Multiplace je každoroční mezinárodní nesoutěžní festival umění nových médií a síťové kultury, který se koná od roku 2002 ve vícero městech na Slovensku, v Česku a jiných zemích. Je největší akcí svého druhu na Slovensku a spolu s pražským festivalem Enter, Bienále WRO ve Wroclawi a Ars Electronicou v Linzi patří k hlavním přehlídkám umění nových médií ve střední Evropě. Festival se koná na jaře, trvá jeden až dva týdny a nabízí okolo stovky koncertů, performance, dílen, výstav, přednášek, projekcí, diskuzí a dalších akcí. Duchovní "mámou" festivalu je Mária Rišková. Po ní se u koordinace vystřídali Katarína Kucbelová, Zuzana Duchová, Dušan Barok a Barbora Šedivá. Sedmý ročník festivalu se konal ve čtrnácti městech: Báhoň, Banská Bystrica, Berlín, Bratislava (festivalové infocentrum), Brno (festivalové infocentrum), Budapešť, Glasgow, Košice, Nitra, Ostrava, Praha, Reykjavík, Trnava, Žilina.
Multiplace má kromě svého zaměření na v Evropě dost živou oblast mediálního umění, dvě další speciality. Koná se paralelně ve vícero městech současně a má formu blízkou otevřené organizaci.
Organizace
Organizace Multiplace probíhá ve třech pracovních skupinách: koordinační, programové a teoretické. Hlavním komunikačním nástrojem každé skupiny je mailing list. Koordinační skupina se pravidelné setkává, z těchto setkání na internetu publikuje zprávy. Jednou do roka se koná setkání programové skupiny, organizátorů. Archivy všech třech mailing listů jsou přístupné veřejnosti. Účast ve všech pracovních skupinách je otevřená.
Historie
Multiplace vznikl jako koordinovaná akce lidí, které spojoval společný zájem prezentovat nové formy kreativity související s novými technologiemi. V dubnu 2002 se spojil klub Buryzone, Galéria Jána Koniarka, Galéria Priestor, sdružení Atrakt Art, Rokast, Subterra, České centrum a Rakouské kulturní fórum a po dobu pěti dnů na sedmi místech v Bratislavě, Trnavě a Nitře připravili prezentace a vystoupení softwarových inženýrů, umělců pracujících s novými médii, digitálních filmařů, video umělců a hudebníků ze Slovenska, Česka, Rakouska a Finska. Příznačnou pro kontext tzv. nových médií byla právě různorodost profesionálních zaměření účinkujících a organizátorů. Z akce se stal každoroční festival, do kterého se postupně zapojovali další organizátoři, lokality, projekty, umělci. V roce 2006 se do něj zapojilo 30 organizátorů v 17 lokalitách v 11 městech s více 100 akcemi, které sahaly od předvádění videoartu cestujícím v autobusech mezi Prahou a Bratislavou, přes performance se zvuky vaření rýže s dušenou zeleninou, nábor chodců na výpravu na Mars až po divadlo tematizující soukromý život v bytě jeho dočasných hostitelů.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Multiplace na slovenské Wikipedii.
Literatura
- Multiplace 2007, Bratislava: Multiplace, 2007. Brožúra.
- Mária Rišková, "Multiplace - festival-dielo", Multiplace, Bratislava: Multiplace, 2007.
- Dušan Barok, "O kultúre sietí", Multiplace, Bratislava: Multiplace, 2007.
- Ivana Madariová, "Festival ako sociálny experiment", Flash Art 9, 2008.
- Palo Fabuš, "Multiplace – otevřenost v kultuře otevřenosti", Flash Art CZ/SK 11-12, 2009.
- Barbora Kalinová, Nina Turčanová, "Festival Multiplace paralelne v deviatich mestách sveta", Inspire, 2009.
- Mária Rišková, "Hry Husákových detí na Slovensku", A2 13, Praha, 2009.
- Barbora Šedivá, Metodika riadenia otvorenej organizácie a medzinárodného festivalu sieťovej kultúry Multiplace, Brno: Vysoké učení technické v Brně/Fakulta výtvarných umění, 2009.
- Michal Murin, "Mária Rišková: Vízie budúcich spomienok", Profil 3, Bratislava, 2012, pp 100-111.
- Katarína Gatialová, Barbora Šedivá, "Nové médiá, sociálne akcie a cvičené opice v kolaboratívnom prostredí. Multiplace, Remake", Profil 3, Bratislava, 2012, pp 112-120.
- Lenka Rišková, "Multiplace", in Rišková, Kultúra v sieti.Nezávislé iniciatívy v umení a kultúre nových médií v Bratislave po roku 2000, Brno: Masarykova univerzita, 2015, pp 35-36.