Citroník ježatý

Citroník ježatý (Citrus hystrix), v gastronomii známý pod názvy limeta kaffirová, mauricijská papeda a kafrová limeta,[1] je druh dřeviny z rodu citrusů, používaný jako léčivá rostlina, jako koření i jako zdroj silice pro voňavky.

Citroník ježatý
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmýdelníkotvaré (Sapindales)
Čeleďroutovité (Rutaceae)
Rodcitrus (Citrus)
Binomické jméno
Citrus hystrix
DC., 1813
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Je to velký keř či malý strom, vysoký 2–11 metrů, s trnitými větvemi. Listy jsou aromatické a mají široce křídlaté řapíky. Plody jsou hesperidia, v plné zralosti žlutá, o průměru zhruba 4 cm, s charakteristicky hrbolatým povrchem.

Původně pochází z tropické jihovýchodní Asie, především z Malajského poloostrova, ale z hospodářských důvodů je pěstován i v oblasti Karibiku, kam si jej přivezli přistěhovalci. Je totiž součástí tradiční thajské, kambodžské, vietnamské, indonéské, kreolské, malajské, bengálské a jihoindické kuchyně. Patří mezi běžné přísady červeného kari.

Jeho hlavní a charakteristickou aromatickou složkou je aldehyd citronellal. Kromě něj obsahuje v menším množství citronellol, nerol a limonen.

Odkazy

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Kaffernlimette na německé Wikipedii a Kaffir lime na anglické Wikipedii.

  1. SEDLÁČEK, Pavel. Exotické koření s recepty. [s.l.]: Grada, 2019.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.