Lidská práva v Kataru
Lidská práva v Kataru jsou značně omezená. Hlavním zdrojem katarské legislativy je podle katarské ústavy šaría. Bičování a kamenování jsou zde proto zákonnými tresty. Stovky tisíc pracovníků pocházejících převážně z jižní Asie zde riskují vykořisťování a útlak, vedoucí případně až k nucené práci.
Šaría
Šaría je hlavním zdrojem katarské legislativy. Uplatňuje se v rodinném právu, dědictví a řady trestních činů včetně cizoložství, krádeže a vraždy. V některých případech jsou u šariátských soudů svědectví žen brána s poloviční hodnotou, v některých nejsou přijímána vůbec. Rodinné právo bylo kodifikováno v roce 2006. V praxi je katarský soudní systém směsicí kontinentálního evropského a islámského práva.
Bičování je v Kataru vykonáváno jako trest za konzumaci alkoholu a zakázaných pohlavních styků. Cizoložství má být podle trestního zákona trestáno 100 ranami. V případech, kdy se cizoložství dopustí muslimka s nemuslimem, může být trestem i smrt. Tělesné tresty jsou v Kataru běžné kvůli hanbalovské interpretaci šaríje.
Kamenování je v Kataru také možným trestem, ačkoli nikdy nebylo použito. Apostáze je zde zločin, za který hrozí trest smrti. Rouhání se trestá až sedmiletým vězením. Proselytismus neislámských náboženství se trestá až deseti lety ve vězení. Homosexuální styk se trestá až pětiletým trestem odnětí svobody.
Konzumace alkoholu je v Kataru legální jen částečně, některé pětihvězdičkové hotely smí alkohol prodávat svým nemuslimským zákazníkům. Muslim chycený při konzumaci alkoholu riskuje bičování nebo deportaci. Nemuslimští obyvatelé mohou získat povolení k nákupu alkoholu. V zemi funguje pouze jeden obchod s alkoholem a vepřovým masem provozovaný státním podnikem. Alkohol nesmí prodávat ani restaurace.
Od roku 2014 Katar nabádá turisty, aby v oblékání dodržovali místní zvyklosti. Ženy nemají na veřejnosti nosit legíny, minisukně, šaty bez rukávů nebo krátké či těsné oblečení. Mužům je doporučováno nenosit jen krátké kalhoty a tílka.