Legíny
Legíny můžeme charakterizovat jako spodní díl oděvu těsně obepínající nohy (druh tepláků). Mohou je nosit jak ženy, tak muži (méně časté). V minulosti byly legíny tvořeny dvěma oddělenými částmi pro každou nohu zvlášť. Legíny jsou dnes jak oblíbenou součástí módních outfitů, tak také funkční součástí sportovního oblečení.
Historie
Legíny jsou známé již z dob středověku (tehdy nazývané nohavice). Tuto část oděvu tehdy nosili na rozdíl od dnešku hlavně muži, a to jak ti neurození, tak i ti vznešení (šlechta i panovník). Dámy začaly legínám podobné spodní kalhoty nosit až v 19. století pod krinolíny. Oficiální součástí dámské módy se legíny staly v 60. letech 20. století, kdy se začaly nosit tzv. kaliopky.
Materiály a barevné provedení
Mezi dnes nejběžnější materiály použité na výrobu legín patří lycra, bavlna, nylon a další umělá vlákna. Samozřejmě se můžeme setkat i s luxusnějšími kousky z vlny nebo hedvábí. Co se týče barevného provedení, legíny je možné sehnat takřka v jakékoliv barvě, v posledních letech byly v módě legíny vzorované (květinové, zvířecí i abstraktní). Díky sublimaci lze vytvořit legíny v jakémkoliv designové provedení a zaručit vysokou kvalitu designů[1]
Střihy
Kromě základního hladkého provedení se u legín setkáváme i s tzv. tregínami. Ty se hodně podobají klasickým kalhotám – sice na první pohled jako legíny vypadají, ale pas u nich většinou není na gumu, ale jako u klasických kalhot mívá knoflík, často i zip. Občas mívají i záložky. Džegíny jsou vlastně džínové legíny. Nejsou ušité z klasické džínoviny, ale jejich materiál ji připomíná. Stejně tak i jejich vzhled – mívají naznačené většinou falešné kapsy a zip. Oproti džínám jsou většinou značně pohodlnější.
Reference
- Blog UTOPY [online]. 2020-06-04 [cit. 2021-06-30]. Dostupné online. (česky)
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu legíny na Wikimedia Commons
- Slovníkové heslo legíny ve Wikislovníku
- Barevné legíny