Lenka Pichlíková

Lenka Pichlíková-Burke (* 28. července 1954 v Praze) je americká herečka českého původu. Ještě v Československu působila v různých divadlech, hrála v několika filmech a vytvořila asi 40 televizních rolí. Kromě činoherního a filmového herectví se intenzivně věnovala i pantomimě. Od 80. let 20. století žije trvale ve Spojených státech. V současnosti se svými pantomimickými představeními podílí na činnosti skupiny Healing Arts, tedy na širokém arteterapeutickém projektu fungujícím v jejím domovském státě Connecticut a v New Yorku. Často vystupuje v představeních pro děti a mládež, některá i režíruje. Kromě umělecké činnosti vyučuje na divadelní škole, dále na Fairfieldské univerzitě v Connecticutu a na Purchase College při Státní univerzitě v New Yorku. Od roku 1988 je členkou Actors´ Equity Association v New Yorku. V roce 2006 získala cenu Best Mime.[1]

Lenka Pichlíková-Burke
Narození28. červenec 1954
Praha, Československo
Alma materAkademie múzických umění v Praze
Manžel(ka)Marcus B. Burke
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
matka Anna Hodková, rozená Málková
otec Karel Pichlík
sestra Zuzana Hodková
neteř Marta Töpferová
prastrýc Ladislav Pešek

Biografie

České období

Roku 1977 ukončila studium herectví na Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze. Působila v Divadle Jiřího Wolkera, kde si zahrála již jako devítiletá v roce 1963 a pak zde roku 1977 nastoupila do svého prvního angažmá. Později byla angažována v Divadle Na zábradlí, v Činoherním klubu a v Divadle na Vinohradech, hostovala v Národním divadle v Praze.[2][3][4][5] Některé divadelní role z tohoto období: Petruněla v Dál, zpívejme dál (Dundo Maroje) Marina Držiće, Iris a Jepice ve hře Ze života hmyzu Karla a Josefa Čapkových ještě během studia v DISKu, dále Blanka z Shakespearova Zkrocení zlé ženy v Divadle Jiřího Wolkra, Anna z Rozmarného léta Vladislava Vančury v Divadle na Vinohradech, Anička v Ženském zákonu Jozefa Gregora Tajovského v Činoherním klubu. Kromě činoherního herectví se intenzivně zabývala pantomimou a návaznými žánry divadla. S renomovaným pražským souborem Ladislava Fialky účinkovala v Divadle Na zábradlí ve společném projektu činohry a pantomimy Ženich v rozpacích na motivy Molièra (Milan Lukeš, Evald Schorm a Ladislav Fialka, 1981).

Lenka Pichlíková jako Blanka a Dagmar Veškrnová jako Kateřina ve Zkrocení zlé ženy (Divadlo Jiřího Wolkra 1978).

V Československu hrála ve 12 českých i koprodukčních filmech a vytvořila kolem 40 televizních rolí. Největší úspěch zaznamenal původní televizní film Chvíle pro píseň trubky režiséra Ludvíka Ráži, v němž hrála hlavní roli a který získal v roce 1981 hlavní cenu Zlatá nymfa na televizním festivalu v Monte Carlu. Kromě toho hrála ve filmech Karla Kachyni (Setkání v červenci, Počítání oveček, Pozor, vizita!), Otakara Vávry (Temné slunce), Viktora Polesného (zakázaný film Narozeniny), Jiřího Krejčíka, Evalda Schorma nebo v německém televizním seriálu režiséra Franze Petera Wirtha Ein Stück Himmel, který byl natočen podle vzpomínek Janiny Dawidowiczové z varšavského ghetta.

Americké období

Od roku 1982 žije trvale ve Spojených státech. V roce 1989 získala magisterský titul v oboru humanitní vědy na Texaské univerzitě. V současnosti se svými pantomimickými představeními podílí na činnosti skupiny Healing Arts, tedy na širokém arteterapeutickém projektu fungujícím v jejím domovském státě Connecticut a v New Yorku. Často vystupuje v představeních pro děti a mládež, některá i režíruje. Kromě umělecké činnosti vyučuje na divadelní škole, dále na Fairfieldské univerzitě v Connecticutu a na Purchase College při Státní univerzitě v New Yorku. Od roku 1988 je členkou Actors´ Equity Association v New Yorku. V roce 2006 získala cenu Best Mime.[1]

V USA vytvořila mimo jiné divadelní roli Máši v Rackovi Antona Pavloviče Čechova (Theatre West ve Fort Worth, Texas), dále roli Jeleny v Čechovově Strýčku Váňovi a Hildy z Ibsenova Stavitele Solnesse, obě v divadle UTD v Richardsonu ve státu Texas. Ve hře My Sister in this House od Wendy Kesselmanové hrála roli Ley (Undermain Theater, Dallas). V době pobytu Marcela Marceau v USA u něj studovala pantomimu. V letech 19821984 působila v mezinárodní divadelní skupině černého divadla Ta Fantastika. V roce 1987 účinkovala jako hlavní mim a vyprávěč v mezinárodní divadelní show Magic Game, která vznikla v Mexiku a pak se hrála na turné po Spojených státech.

V 90. letech přesídlila z Texasu do státu Connecticut, kde pokračovala v divadelních aktivitách. Ve hře Joan of the Stockyards (Svatá Johanka z jatek) od Bertolta Brechta hrála titulní roli Joan v divadle Dance Theater Workshop v New Yorku. V divadle Theatre for the New City (New York) ztvárnila roli Ophelie ve hře Hamletmashine Heinera Müllera. Ve svém současném bydlišti hrála ve hrách Natalie Needs a Nightie a Drop Zone (Ethel Kweskin Theatre, Stamford, Connecticut) a ve hře Taking Sides od Ronalda Harwooda hrála roli Tamary Sachs (Stamford Theatre Works). V původním baletu Laurie Gage Alice in Wonderland (Alenka v říši divů) ztvárnila taneční roli Vévodkyně (Dutchess) v Palace Theatre Stamford. Roku 2000 vytvořila vlastní celovečerní mimus Medea, s nímž se s úspěchem zúčastnila festivalu International Festival of Arts and Ideas. V roce 2002 nastudovala celovečerní nonverbální představení Seven Deadly Sins and One Virtue (Sedm smrtelných hříchů a jedna ctnost), inspirované barokními sochami Matyáše Bernarda Brauna v Kuksu. Později ve spolupráci s režisérkou Laurie Gage inscenaci upravila a zahrála ji přímo v Kuksu před sochami Neřestí a Ctností (22. srpna 2014).[6] V roce 2006 vytvořila „one woman show“ Three Women of Faith, dramatické představení o osudech abatyše Hildegardy z Bingenu, manželky českého krále Václava IV. Žofie a Kateřiny Lutherové. V roce 2014 uvedla ve vlastním anglickém překladu hru Anny Hodkové Gertruda, jejíž jedinou postavou je královna z Shakespearova Hamleta.[7].

Filmografie

  • Zvonění na zvonky (český, televizní, 1976), režie: Pavel Kraus, hlavní role Eva.
  • Mozartovské miniatury (český, televizní, 1976), režie: Anna Procházková, role: dcera Pachtových.
  • Povídky Svatopluka Čecha (český, televizní, rok 1976), režie: Anna Procházková, role: Karolínka, Antonie.
  • Až bude padat hvězda (český, televizní, rok 1976), režie: Věra Jordánová, role: Jarmila.
  • Vdovcovy intimní večery (český, televizní, rok 1978), režie: Jitka Němcová, role: Irena.
  • Setkání v červenci (český, 1978), režie: Karel Kachyňa, role: studentka Milena.
  • O statečné princezně Janě (český, televizní, 1978), režie: Vlasta Janečková, role: princezna.
  • Silvestr svobodného pána (český, televizní, 1979), režie: Jiří Krejčík, role: dívka z baru.
  • Chvíle pro píseň trubky (český, televizní, 1979), režie: Ludvík Ráža, hlavní cena Zlatá nymfa na televizním festivalu v Monte Carlu (1981), hlavní role.
  • Das unsichtbare Visier (NDR, druhá série televizního seriálu DEFA, 1979), režie: Peter Hagen, role: Georgia Leutwiler.
  • Die Schmuggler von Rajgrod (NDR, 1979), režie: Konrad Petzold, role: Line Dreßler.
  • Temné slunce (český, 1980), režie: Otakar Vávra, role: Anči.
  • A nebojíš se princezničko? (český, televizní, 1980), režie: Miloš Bobek.
  • Budu ti psát (český, televizní, 1980), režie: Jiří Adamec, role: Irena.
  • Trhák (český, 1980), režie: Zdeněk Podskalský, role: hosteska.
  • Velitel (český, televizní seriál, rok 1981), režie: Zdeněk Kubeček, role: Klára.
  • Narozeniny (český, 1981), režie: Viktor Polesný.
  • Počítání oveček (český, televizní, 1981), režie: Karel Kachyňa.
  • Tajemství hradu v Karpatech (český, 1981), režie: Oldřich Lipský, role: komorná.
  • Pozor, vizita! (český, 1981), režie: Karel Kachyňa, role: Mánička.
  • Čarbanice (slovenský, 1981), režie: Eva Štefankovičová, role: matka.
  • Velitel (český, televizní seriál, 1981), režie: Zdeněk Kubeček, role: Klárka.
  • Ein Stück Himmel (NSR, televizní seriál, 1982), režie: Franz Peter Wirth.
  • Narozeniny (český, televizní, rok 1984), režie: Jiří Vanýsek.

Odkazy

Reference

  1. The Best of the Gold Coast. Greenwich Magazine / Westport Magazine. Greenwich a Westport 2006, roč. 16, čís. 8. ISSN 1051-0745.
  2. Česká divadla 1977 – 1978. Příprava vydání Václav Štěpán, Helena Cmíralová a Věra Pleskotová. Praha: Divadelní ústav, 1979.
  3. Česká divadla 1978 – 1979. Příprava vydání Václav Štěpán. Praha: Divadelní ústav, 1979.
  4. Česká divadla 1979 – 1980. Příprava vydání Helena Cmíralová a Vladimír Mráček. Praha: Divadelní ústav, 1982.
  5. Česká divadla 1980 – 1982. Příprava vydání Helena Cmíralová, Vladimír Mráček a Jarmila Hrubešová. Praha: Divadelní ústav, 1983.
  6. Theatrum Kuks 2014 Archivováno 26. 8. 2014 na Wayback Machine – Webové stránky festivalu.
  7. Connecticut Post – Článek o premiéře na blogu.

Literatura

  • Česká divadla 1977/78 – 1980/82; Divadelní ústav; Praha 19791983.
  • Minor, E. Kyle: Seeing It from All Sides; in: The Advocate, Stamford, 5. listopadu 1999.
  • Minor, E. Kyle: The Might and Mystery of a Woman Scorned; in: The New York Times, New York, 18. června 2000.
  • Fountain, Christie: Miming Medea; in: The Advocate / Greenwich Times, Greenwich, 28. července 2000.
  • Time for Mime – Lenka Pichlikova; in: The New York Times, New York, 11. února 2001.
  • The Best of the Gold Coast; in: Greenwich Magazine / Westport Magazine, Greenwich a Westport, srpen 2006.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.