Rovinný graf
Rovinný graf (též planární graf) je graf, pro který existuje takové rovinné nakreslení, že se žádné dvě hrany nekříží.
Rovinné nakreslení
Oblouk je podmnožina roviny tvaru , kde je nějaké spojité a prosté (až na koncové body) zobrazení intervalu do roviny. Body a se nazývají koncové body oblouku.
Rovinné nakreslení je pak zobrazení , které každému vrcholu přiřazuje bod roviny a hraně přiřadí oblouk s koncovými body a . Zobrazení je prosté (různým vrcholům odpovídají různé body roviny) a žádný bod není nekoncovým bodem žádného oblouku. Graf spolu s takovýmto zobrazením nazveme topologický graf.
Topologický graf je rovinný, pokud libovolné dva oblouky odpovídající hranám a () mají společné nejvýše koncové body.
Stěna grafu
Nechť (kde je množina všech bodů a všech oblouků nakreslení grafu). Nazveme ji souvislou, pokud pro platí, že existuje oblouk s koncovými body a takový, že . Oblouky příslušné hranám nějakého topologického grafu pak podle této relace souvislosti rozdělují rovinu na třídy ekvivalence, které se nazývají stěny grafu.
Charakterizace rovinných grafů
Kuratowského věta
Graf G je rovinný právě tehdy, není-li žádný jeho podgraf izomorfní dělení grafu ani . ( označuje úplný graf na pěti vrcholech, pak úplný bipartitní graf.)
Eulerův vzorec
Pro rovinné grafy také platí následující vzorec, je to ovšem pouze implikace: Je-li souvislý rovinný graf, pak , kde je počet stěn nějakého rovinného nakreslení tohoto grafu.