Kostel svatého Martina (Dolní Benešov)

Kostel svatého Martina je římskokatolický farní kostel římskokatolické farnosti Dolní Benešov, která se nachází na katastrálním území města Dolní Benešov v okrese Opava. V roce 1964 kostel s kaplí a ohradní zdí byl zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek České republiky.[1]

Kostel svatého Martina
Místo
StátČesko Česko
Souřadnice49°55′8,42″ s. š., 18°6′49,42″ v. d.
Základní informace
CírkevŘímskokatolická
ProvincieMoravská
Diecézeostravsko-opavská
DěkanátHlučín
FarnostDolní Benešov
StatusFarní kostel
Další informace
Kód památky18411/8-1358 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Kostel byl pravděpodobně stavěn už kolem roku 1678 na místě původního dřevěného kostela. Písemná zmínka, že kostel je zděný z kamene, nově postavený a krytý klenbou je uvedeno ve farní kronice v roce 1691. V roce 1723 byla přistavěna kaple svatého Josefa.

Z roku 1770 pochází zpráva o dvou zvonech s názvem Josef a Salvator, tyto byly v roce 1856 přetaveny na nové zvony.[pozn. 1] V roce 1971 byly nové zvony zakoupeny v Německu a 14. srpna 1971 vysvěceny olomouckým kapitulním vikářem Mons. Josefem Vranou. Zděná věž byla přistavěna v období 1862–1863.[2][3][4]

Architektura

Exteriér

Barokní kostel se stroze dekorovaným exteriérem je jednolodní orientovaná zděná omítaná stavba na obdélném půdorysu s pravoúhlým odsazeným závěrem. Ke kněžišti ze severní strany (evangelijní strana) je přistavěna kaple s oratoří, na jižní straně je patrová sakristie s oratoří. K západnímu průčelí je přistavěná hranolová věž v eklektickémstylu se sdruženými okny ve zvonovém patře a zakončena vysokou polygonální jehlanovou střechou. Dvojúrovňová sedlová střecha je nad lodí a kněžištěm na hřebenu lodi v její východní části je sanktusník s jehlanovou střechou. Fasády jsou členěny lizénami a korunovou římsou, která prochází mezi patry věže. Hlavní vchod v západním průčelí věže tvoří sedlový portál s půlkruhovým tympanonem.

Na severní zdi jsou tři renesanční náhrobky.

Interiér

Loď, kněžiště a kaple mají valenou klenbu s výsečemi. Hrany klenby jsou vytaženy do hřebínků. Klenba v lodi je zdobena štukovými pásy s rostlinnými motivy a obrazci z hlav andílků. Kruchta je posazena na dvou pilířích s patkou mezi nimiž jsou oblouky, které nasedají na archivoltou zdobenou římsu pilířů. Klenby pod kruchtou, v oratoři nad kaplí, sakristii a v podvěží jsou křížové s hřebínky. Oratoř nad sakristií je sklenuta valeně. Varhany od opavského varhanáře Karla Kuttlera byly na kruchtu instalovány v letech 1843–1844.[5]

Ohradní zeď a kaple

Areál kolem kostela vymezuje zděná omítaná ohradní zeď se vstupní branou mezi zděnými pilíři a brankou. Vedle branky v ohradní zdi je zděná omítaná aspidální kaple orientovaná ke kostelu. Půdorys je půlkruhový, průčelí zdobeno pilastry a prolomeným štítem.[6][5]

Odkazy

Poznámka

  1. Na začátku druhé světové války byly rekvírovány.

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2021-02-24]. Identifikátor záznamu 001395 : Kostel sv. Martina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ .
  2. Římskokatolická farnost Dolní Benešov - Z historie farnosti - Z historie farních objektů. farnost-dolni-benesov.estranky.cz [online]. [cit. 2021-02-25]. Dostupné online.
  3. M, Kamler. Krásné Česko - turistický průvodce s rozsáhlou databází ubytování, restaurací, památek a sportovišť.. www.krasnecesko.cz [online]. [cit. 2021-02-25]. Dostupné online.
  4. Kostel sv. Martina Dolní Benešov. www.eprogram.cz [online]. [cit. 2021-02-25]. Dostupné online.
  5. Evidenční list. iispp.npu.cz [online]. [cit. 2021-02-25]. Dostupné online.
  6. Kaple. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2021-02-26]. Dostupné online.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.