Kostel Narození Panny Marie (Buškovice)

Římskokatolický farní[1] kostel Narození Panny Marie v Buškovicích je původně gotická, později zbarokizovaná[2] sakrální stavba stojící na svahu návrší severně od čtvercové návsi a tvořící se svým okolím církevní komplex. Kostel je severně a východně od něj obklopen hřbitovem. Západní vstup lemují dvě centrální kaple. Od roku 1964 je kostel chráněn jako kulturní památka.[3] Kostel v současnosti spravuje spolek Pro kostely.[4]

Kostel Narození Panny Marie
v Buškovicích
Kostel Narození Panny Marie v Buškovicích
Místo
StátČesko Česko
KrajÚstecký
OkresLouny
ObecPodbořany
LokalitaBuškovice
Souřadnice50°13′37,82″ s. š., 13°22′25,51″ v. d.
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátlounský
FarnostBuškovice
Statusfarní kostel
Užíváníbližší informace:
o bohoslužbách
o programu při NOCI KOSTELŮ
Architektonický popis
Stavební slohgotika a baroko
Výstavba1717
Specifikace
Stavební materiálzdivo
Další informace
Kód památky43636/5-1080 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Stavba je v jádře raně gotická (klenba a presbytář). V roce 1717 byla přestavěna a zbarokizována. K obnově kostela došlo v roce 1820.[2]

Architektura

Pohled na bok buškovického kostela

Kostel je jednolodní stavbou s pravoúhle zakončeným presbytářem, který je orientován k východu. Z východu se připojuje nízká sakristie, z jihu lodi kaple s oratoří. V ose západního průčelí je představena hranolová věž s cibulovou bání, pokrytou výjimečně zachovanou krytinou z eternitových šablon. Střecha kostela je sedlová, nad závěrem zvalbená. Presbytář sklenut jedním polem gotickou křížovou klenbou, která pochází zřejmě z poloviny 14. století. Oratoř má valený strop. Loď kostela má plochý strop.[2] Vnější vzhled je výsledkem barokní úpravy.

Před západním průčelím jsou postaveny symetrické centrální kaple se stanovými střechami. Východní průčelí jižní kaple bylo ve 20. letech 20. století upraveno na památník padlým z I. světové války (ve stylu art deco). Po roce 1945 původní pamětní deska zničena a nahrazena ideově vhodnější připomínkou údajných padlých rudoarmějců. Ve druhé dekádě 21. století je kostel a zejména obě kaple ve špatném stavu. Márnice na hřbitově je zřícena. Jsou však viditelné známky probíhajících zajišťovacích prací na hřbitovní zdi a kostele.

Zařízení

Zařízení kostela je klasicistní z konce 18. století. Hlavní oltář pochází z roku 1870. Rokokové varhany[2] byly po částečném rozkradení převezeny do kostela v Malém Březně.

Okolí kostela

Před kostelem stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1713. Obnovena byla v roce 1925. Její hranolový sokl je zdoben reliéfními akanty.[2] Západně od návsi naproti domu čp. 17 stojí socha sv. Floriána a v jižní straně návsi, u domu čp. 127 se nachází sloup Nejsvětější Trojice.[5]

Galerie

Odkazy

Reference

  1. MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 33.
  2. POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech A/J. Svazek I. Praha: Academia, 1977. 644 s. Kapitola Buškovice /Louny/, s. 152.
  3. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-07-29]. Identifikátor záznamu 155955 : Kostel Narození Panny Marie, Buškovice. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ .
  4. Kostely | Pro kostely, z.s.. www.prokostely.cz [online]. [cit. 2017-12-16]. Dostupné online.
  5. Buškovice – Záznam v databázi monumnet [online]. Národní památkový ústav, 2003–2011 [cit. 2012-03-04]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.